Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Maminky v Havířově čekají na porod v rodinném pokoji

  • Havířov,

Je to jako když se otevřou dveře hotelu. To jsou první reakce nastávajících maminek, které čekají v havířovské nemocnici, než jim začne samotný porod. I se svým doprovodem mohou tuto dobu strávit v rodinném pokoji přímo vedle porodních boxů.

Jakmile přijede nastávající maminka do nemocnice, mnohdy se ukáže, že samotný porod může přijít až za mnoho hodin. Paní Alžběta Stillerová byla jednou z prvních maminek, která se svým doprovodem, sestrou mohly zůstat společně, až chvíle porodu nastane, a to na novém rodinném pokoji.

Alžběta Stillerová, maminka: "Bylo to, jako když se otevřou dveře do hotelu. My jsme nevěděly, že tady takový pokoj je a vůbec ta možnost, že můžeme zůstat spolu a ještě přenocovat, byla skvělá. Je tady krásně. Bylo to velmi příjemné. Určitě to ulehčilo celý pobyt, bylo to milé.”
Michal Mrózek, primář gynekologicko-porodního oddělení: "Chtějí být spolu a situace je taková, že zatím ještě maminka nerodí, ale také nález je takový, že už to není na propuštění domů. Tady doba striktně uvedena není. Předpokládáme, že tady spolu stráví tak den, případně noc, než nastoupí ta pravá porodní činnost. Výhledově tak den pobytu, maximálně dva dny. Podle situace a vývoje porodního děje.”

Předporodní rodinný pokoj se nachází přímo vedle porodních boxů i operačního sálu.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "My jsme využili této příležitosti, že jsme tady tento volný pokoj měli a chtěli jsme nabídnout našim maminkám zase něco jiného, něco navíc. Takže jsme z toho relativně malého prostoru vybudovali předporodní rodinný pokoj, kde maminky čekají na porod. Je to všechno v areálu porodních sálů, takže ve chvíli, kdy maminka začne fakticky rodit, tak se z tohoto pokoje přesouvá na porodní box. Snažili jsme se, aby byl pěkný, aby se tady cítily jako doma, takže jsme si pozvali architektu Kristýnu Polakovičovou, která je z Havířova a chtěli jsme, aby nám v tomto pomáhali i lokální umělci.”

Gynekologicko-porodní oddělení čeká už brzy celková rekonstrukce a pokojů ve stylu domácího prostředí přibude. Vedle toho nemocnice otevřela také novou ambulanci porodní asistentky.

Kantorová: "Je prokázáno, že péče porodní asistentky těhotné ženy, snižuje riziko komplikací. Porodní asistentka má v kompetenci vést fyziologicky těhotnou ženu. Takže se jí věnuje od začátku těhotenství až do porodu. Tato péče je hrazena pojišťovnou.”

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy