Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kraj investuje do zateplení havířovské ZUŠ, na střeše bude nainstalován fotovoltaický systém

  • Havířov,

Ceny energií letí stále nahoru. Jedním ze způsobů, jak zvyšovat energetickou úspornost, jsou investice do budov. I proto se kraj pustil do výměny oken a zateplení na ZUŠ L. Janáčka v Havířově. Součástí bude i vybudování fotovoltaického systému.

ZUŠ L. Janáčka v Havířově je specifická tím, že je celá prosklená a v současné době energeticky náročná. Už během letošní topné sezony by ale měl kraj jakožto zřizovatel pocítit úspory díky rozsáhlé rekonstrukci. Ta zahrnuje výměnu oken, zateplení fasády, či instalaci venkovních žaluzií.

Anna Mikulová, ředitelka ZUŠ L. Janáčka Havířov: “My jsme měli už několik let požadavek na zateplení naší budovy. V roce 2019 nás náš zřizovatel vybral k této investiční akci. Byla zpracována projektová dokumentace, ale bohužel kvůli covidu se ta rekonstrukce zpozdila, takže jsme začali až letos. Jsme velmi rádi, že ta rekonstrukce probíhá a naše škola bude zase uživatelsky příjemnější. Předpokládáme, že ušetříme především na energiích a uspořené finanční prostředky budeme moci použít ke zkvalitnění výuky. Naše budova je z velké části prosklená, má velké chodby. Máme tady také mnoho velkých prostor, k výuce. Taneční sály, sál literárně-dramatický, sál pro 230 lidí i menší komorní sál, takže doufáme, že právě tato akce nám pomůže ušetřit tu energii a ty finanční prostředky, které za ni vydáváme. Součástí je také rekuperace, nebo vybudování rekuperace ve dvou učebnách.”

Dokončení rekonstrukce je naplánováno až na leden příštího roku. Škola ale věří, že s výukou začne normálně v září.

Anna Mikulová, ředitelka ZUŠ L. Janáčka Havířov: “Máme to samozřejmě velmi dobře naplánované. Předpokládáme, že práce, to znamená především výměna oken, se stihne do konce srpna tak, abychom v září mohli výuku normálně zahájit. A práce., které probíhají v exteriéru zateplení, fotovoltaika, ty budou ještě probíhat v průběhu podzimních měsíců."

Projekt počítá také s vybudováním fotovoltaiky na střeše budovy.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Abychom přispěli k těm energetickým úsporám, tak jsme se rozhodli, že na střechu nainstalujeme fotovoltaický systém, kdy produkovaná elektrická energie bude především spotřebována naší ZUŠ. V případě přebytků budeme tuto energii dodávat do místní distribuční sítě. Naše Moravskoslezské energetické, centrum, což je naše příspěvková organizace, má nyní za úkol posoudit všech 1200 objektů, které MSK vlastní a vytipovat objekty, kde by šla fotovoltaika umístit a případně i napojit na distribuční síť.”

Kraj má v plánu fotovoltaiku nainstalovat například také na ZUŠ v Klimkovicích, Základní školu Čkalovova v Ostravě-Porubě nebo na Střední odbornou školu dopravy a cestovního ruchu v Krnově. Rekonstrukce havířovské ZUŠ bude stát necelých 29 milionů korun s tím, že 8 milionů pokryje dotace z EU.

Nahlásit chybu


K tématu
Úklid WAWA s.r.o.–Karviná
Karviná
od 3 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail