Mimořádná zpráva:
Načítám...

Přehled zpráv

  • Načítám...

Havířovský domov seniorů začal s očkováním čtvrté dávky

Havířov |

Domov seniorů v Havířově nabídl klientům i zaměstnancům očkování čtvrtou dávkou proti covidu. Část lidí to využila. Ostatní chtějí vyčkat až do podzimních měsíců.

Letní vlna covidu se nevyhnula ani havířovskému domovu seniorů. Naštěstí nemoc ve větší míře nepronikla mezi ohrožené lidi, tedy seniory.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Bylo to zhruba před 14 dny, kdy jsme měli zhruba sedm zaměstnanců pozitivních a dva klienty na středisku Luna. V dnešní době už jsou všichni zaměstnanci v pracovním procesu. Co se týká střediska Helios, byli zde dva pozitivní zaměstnanci. Jeden ještě zůstává v izolaci mimo pracovní proces. Jeden se nám vrátil. Dá se říct, že v dnešní době jsme už z té covidové vlny venku.”

Ihned, co byla spuštěna možnost očkování čtvrtou dávkou, vedení domova oslovilo všechny klienty, či opatrovníky.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Na středisku Helios máme proočkovanost zhruba z 50% tam, kde jsme získali souhlasy buď klientů, nebo opatrovníků. Další lidé se budou očkovat během září. Předpokládám, že celková proočkovanost při kapacitě 86 bude zhruba 60 až 70 lidí. Co se týká střediska Luna, tak po domluvě s ošetřující lékařkou budeme do konce srpna shromažďovat stanoviska našich klientů a tam také předpokládám 60 až 70 procentní proočkovanost čtvrtou dávkou. Co se týká zaměstnanců, ti přijdou na řadu posléze tak, abychom tu proočkovanost tak do poloviny října, kdo bude mít zájem, zvládli.”

Mezi veřejností jsou ale různé názory na to, kdy se očkovat tou čtvrtou dávkou, nebo jestli počkat na novou vakcínu. Znejišťuje to klienty a zaměstnance, že ty informace jsou různé, protichůdné?

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Tak samozřejmě, jako všechny informace, které jsou trochu proti sobě, tak znejišťují tu veřejnost. Naši klienti a hlavně opatrovníci, kteří jsou pověření výkonem práv klientů, tak si opravdu promýšlejí tuto záležitost. Hlavně u zaměstnanců cítím, že chtějí počkat na tu novou vakcínu a počkat i časově, aby to očkování proběhlo co nejhlouběji v podzimu z důvodu toho, že nikdo neví, jak dlouho bude ta ochrana trvat. Předpokládám, že masivní ochrana protilátkami by měla trvat minimálně půl roku, pokud ta vakcína bude opravdu kvalitní a možná i devět měsíců, ale to opravdu nikdo neví. Takže oni zvažují tu ochranu tak, aby byli chráněni přes ty pozdní podzimní, zimní a ty časné jarní měsíce.”
Nahlásit chybu


K tématu

Domovy seniorů musely navýšit ceny za pobyt

16. února 2026 11:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Náklady na provoz v pobytových sociálních zařízeních rostou. Proto ministerstvo práce a sociálních věcí zvýšilo denní sazbu za ubytování, stravu, nebo praní prádla. Domov seniorů v Havířově už to klientům oznámil.

Paní Amálka Kyjovská oslavila v domově 100 let, seniorka si život užívá naplno

3. března 2026 10:36 | Havířov | Bára Kelnerová

Výjimečné životní jubileum oslavila paní Amálka Kyjovská, rodačka z Havířova, která nyní žije v Horní Suché. Na oslavě všichni obdivovali její vitalitu a především smysl pro humor.

Domov seniorů Vesna v Orlové otevřel své dveře veřejnosti

30. září 2025 17:36 | Orlová | Monika Ociepková

Den otevřených dveří v Domově pro seniory Vesna v Orlové přilákal desítky návštěvníků z řad rodin, zájemců o umístění i široké veřejnosti. Hosté si mohli projít moderně vybavené pokoje, společenské prostory i zázemí pro volnočasové aktivity.


Přetížení o 57 tun, jízda bez povolení, porušení předpisů. Inspektoři se nestačili divit

Včera 14:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Největší přetížení, se kterým se inspektoři INSID doposud setkali. U Mankovic na Novojičínsku zastavili v noci na čtvrtek soupravu o váze 105 tun. Byla přetížená o 57 tun, měla nadrozměr a neměla potřebná povolení k přepravě. Řidič navíc nedodržel předpisy. Soupravu odtáhli do Ostravy a zajistili, dokud nebude mít vyřízeno vše potřebné. Zároveň byla uvalena kauce 330 tisíc korun.

Centrum Ostravy bude mít dominantu. Začala oprava výškového domu v Ostrčilově ulici

Včera 14:46 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Takzvaný ostravský mrakodrap se dočká kompletní proměny. Místo chátrajícího objektu vznikne v srdci města špičkové bydlení. Oprava se dotkne samotné stavby i přilehlého veřejného prostoru.

Tisíc běžců podpořilo asjiského jednorožce. Konal se desátý charitativní běh v Zoo Ostrava

Běželi pro zvíře, které v přírodě viděl jen málokdo. Ostravská zoologická zahrada uspořádala další ročník tradičního charitativního běhu. Tentokrát tisícovka lidí obula tenisky pro saolu – tajemného a kriticky ohroženého kopytníka z Asie.

Z Moravskoslezského kraje míří moderní vlaky do světa

27. srpna 2026 11:13 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Škoda Group dál posiluje své působení v Moravskoslezském kraji. V Ostravě zaměstnává více než patnáct set lidí a rozvíjí zde výrobu vlaků a tramvají, servis kolejových vozidel i digitální technologie. Jen do modernizace Škody Vagonka investovala od roku 2020 přibližně tři miliardy korun.

Jako z obrázků Josefa Lady. V Radvanicích mají nový park

27. srpna 2026 11:28 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Kousek od jedné z nejrušnějších silnic v Radvanicích vznikl park jako z obrázků Josefa Lady. Nechybí vrby, vodník, dřevěná zvířátka ani kopečky na zimní sáňkování. Ještě nedávno přitom bylo místo podmáčené a prakticky nepřístupné.

Nová cyklostezka v Bašce: první etapa je hotová

27. srpna 2026 18:00 | Baška | Michal Feber

Obyvatelé i návštěvníci Bašky mají k dispozici novou cyklostezku.

Kamarádka měla strach o jeho život. Přivolaní policisté objevili muže ležícího na zemi

Včera 10:33 | Ostrava-město | Anna Břenková

Nemohla se dovolat svému kamarádovi, raději zavolala policii. Díky pohotové reakci ženy pomohli ostravští policisté 63letému muži. Hlídka se dostala dovnitř bytu přes pootevřené okno, nalezla vyčerpaného muže ležícího na podlaze a předala ho záchranářům.

Řidička srazila na přechodu pro chodce seniorský pár, policie hledá svědky

27. srpna 2026 19:42 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

Řidička prý přehlédla dva seniory na přechodu pro chodce a bohužel je srazila. Oba byli převezeni do nemocnice. Policie nyní hledá svědky nehody, která se stala v Ostravě-Porubě.

Nové Heřminovy se blíží ke stavbě, klíčové stavební povolení očekává Povodí Odry ještě letos

27. srpna 2026 10:58 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Povodí Odry pokračuje v přípravě přehrady Nové Heřminovy. Klíčové stavební povolení očekává na konci letošního roku, následovat má výběr zhotovitele. Vodní dílo má chránit obce na řece Opavě před povodněmi a současně pomáhat regionu v období sucha.

V popelnici v Ostravě prý našli tašku plnou peněz, do padělání se zapojili i dva mladí cizinci

27. srpna 2026 13:27 | Ostrava-město | Anna Břenková

Netušili, že jsou bankovky padělané, našli je v popelnici. To tvrdila čtveřice z Ostravy, která se pokoušela padělané eura směnit. V několika případech se jim podařilo za falešné peníze i nakoupit. Kriminalisté zajistili přes devadesát totožných padělků a všem obviněným nyní hrozí až osm let vězení.

Karviná zve na Knižní jarmark a večerní inline jízdu na bruslích

27. srpna 2026 13:55 | Karviná | Richard Kutěj

Den s knihovnou aneb Knižní jarmark 2026. Již 31. ročník oblíbené akce v Karviné se letos koná v pátek 4. září od 9 do 17 hodin na Masarykově náměstí.

Na karvinské radnici proběhlo losování čísel pro komunální volby

27. srpna 2026 13:24 | Karviná | Richard Kutěj

Na karvinské radnici proběhlo losování čísel pro jednotlivé volební strany pro podzimní komunální volby. O hlasy voličů se bude ucházet celkem osm stran, hnutí a koalic.

Karviná staví novou lávku přes řeku Olši, práce pokračují dle harmonogramu

27. srpna 2026 8:32 | Karviná | Richard Kutěj

V Karviné-Starém Městě pokračuje podle harmonogramu výstavba nové lávky přes řeku Olši. Práce se nyní soustředí na opěry a pilíř, na podzim pak přijde na řadu příprava a samotná montáž lávky.

Rainbow Run 2026 rozzářil Orlovou

26. srpna 2026 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

V Orlové se uskutečnil Rainbow Run 2026, který přinesl den plný pohybu, barev a dobré nálady.

Stonavští zahrádkáři zvou na výstavu ovoce a zeleniny

26. srpna 2026 13:07 | Stonava | Jiří Brzóska

Stonavští zahrádkáři zvou širokou veřejnost na tradiční výstavu ovoce a zeleniny. Uskuteční se v neděli 6. září v klubovně zahrádkářů, a to od deseti hodin dopoledne do šesti večer.

Stonavské děti během radovánek procestovaly svět tancem

26. srpna 2026 13:06 | Stonava | Jiří Brzóska

Součástí Dětských radovánek v závěru školního roku jsou tradičně vystoupení stonavských dětí. Společně se svými pedagogy si i tentokrát připravily pestrý program, který zahájily školní mažoretky.

Havířovský domov seniorů začal s očkováním čtvrté dávky
Vydáno 13. srpna 2022 9:09, Havířov, Bára Kelnerová
Domov seniorů v Havířově nabídl klientům i zaměstnancům očkování čtvrtou dávkou proti covidu. Část lidí to využila. Ostatní chtějí vyčkat až do podzimních měsíců.

Letní vlna covidu se nevyhnula ani havířovskému domovu seniorů. Naštěstí nemoc ve větší míře nepronikla mezi ohrožené lidi, tedy seniory.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Bylo to zhruba před 14 dny, kdy jsme měli zhruba sedm zaměstnanců pozitivních a dva klienty na středisku Luna. V dnešní době už jsou všichni zaměstnanci v pracovním procesu. Co se týká střediska Helios, byli zde dva pozitivní zaměstnanci. Jeden ještě zůstává v izolaci mimo pracovní proces. Jeden se nám vrátil. Dá se říct, že v dnešní době jsme už z té covidové vlny venku.”

Ihned, co byla spuštěna možnost očkování čtvrtou dávkou, vedení domova oslovilo všechny klienty, či opatrovníky.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Na středisku Helios máme proočkovanost zhruba z 50% tam, kde jsme získali souhlasy buď klientů, nebo opatrovníků. Další lidé se budou očkovat během září. Předpokládám, že celková proočkovanost při kapacitě 86 bude zhruba 60 až 70 lidí. Co se týká střediska Luna, tak po domluvě s ošetřující lékařkou budeme do konce srpna shromažďovat stanoviska našich klientů a tam také předpokládám 60 až 70 procentní proočkovanost čtvrtou dávkou. Co se týká zaměstnanců, ti přijdou na řadu posléze tak, abychom tu proočkovanost tak do poloviny října, kdo bude mít zájem, zvládli.”

Mezi veřejností jsou ale různé názory na to, kdy se očkovat tou čtvrtou dávkou, nebo jestli počkat na novou vakcínu. Znejišťuje to klienty a zaměstnance, že ty informace jsou různé, protichůdné?

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Tak samozřejmě, jako všechny informace, které jsou trochu proti sobě, tak znejišťují tu veřejnost. Naši klienti a hlavně opatrovníci, kteří jsou pověření výkonem práv klientů, tak si opravdu promýšlejí tuto záležitost. Hlavně u zaměstnanců cítím, že chtějí počkat na tu novou vakcínu a počkat i časově, aby to očkování proběhlo co nejhlouběji v podzimu z důvodu toho, že nikdo neví, jak dlouho bude ta ochrana trvat. Předpokládám, že masivní ochrana protilátkami by měla trvat minimálně půl roku, pokud ta vakcína bude opravdu kvalitní a možná i devět měsíců, ale to opravdu nikdo neví. Takže oni zvažují tu ochranu tak, aby byli chráněni přes ty pozdní podzimní, zimní a ty časné jarní měsíce.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000032821/havirovsky-domov-senioru-zacal-s-ockovanim-ctvrte-davky