Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Havířově by cena tepla pro nadcházející sezonu neměla rapidně vzrůst

  • Havířov,

Topná sezona se blíží a lidé už by rádi věděli, kolik budou za teplo platit. Havířov má dlouhodobou smlouvu s dodavatelem a vedení radnice dramatický nárůst neočekává.

Cena tepla může pro letošní zimu vzrůst až o desítky procent. Z toho mají lidé obavy.

anketa: "Při těch důchodech malých se opravdu bojíme."
anketa: “Pro některé lidi to je děs, já se s tím vypořádám."
anketa: “Nebudu topit na plné pecky, sociálka mi potom dá něco.”
Havířov má výhodu, že má s dodavatelem uzavřenou dlouhodobou smlouvu.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "V tomto roce došlo k nárůstu tepla zhruba o 7,7 procenta na území našeho města, hovořím o nárůstu tepla pro organizace a rodiny a občany, kteří jsou zásobování přes HTS. Smlouvy jsou tam uzavřeny do roku 2026, takže občané mohou být v klidu a myslím si, že k žádným dramatickým nárůstům nedojde, protože ta smlouva je uzavřena dlouhodobě a růst těch cen je zajištěn pevným algoritmem, takže nebude docházet k žádným dramatickým nárůstům."

Havířovská teplárenská společnost, jakožto koncový distributor tepla, však nevylučuje, že nárůst bude o více než 10 procent. Jednání s dodavatelem tepla nyní probíhají.

Radim Hanzel, ředitel společnosti HTS: "Budeme vyjednávat co nejlepší cenu pro naše odběratele. Nicméně k tomu, jaká je situace a jak rostou všechny vstupy paliv, tak samozřejmě i my vycházíme z dlouhodobé smlouvy mezi HTS a společností Veolia energie, kde máme kalkulační vzorec, který odráží realitu indexu průmyslových cen a jiných statistických údajů.”

Cenu za nadcházející topnou sezonu oznámí HTS ke konci letošního roku. Společnost zásobuje teplem na 20 tisíc domácností. Městská realitní agentura doporučuje lidem, kteří při vyúčtování byli na nule, nebo měli jen malý přeplatek, aby si zvýšili raději zálohy.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Je třeba si uvědomit, že to, co bude dál, není vůbec jednoduché. Takže se snažíme hledat alternativy do budoucna. My dneska nejsme schopni říct, jaké ty alternativy budou. Někteří mají sice jasno, že tady bude spousta komínů, ale my jsme momentálně naprojektovali dvě velké fotovoltaické elektrárny a ani jedna z nich nemá komín. Fotovoltaika je dneska dostupná technologie, která se dá použít jak k vytápění, tak vyrábí elektrickou energii v kombinaci s tepelnými čerpadly a řekněme s jinými zdroji je možné hledat ekologické a efektivní zdroje pro tohle město do budoucího období. Já jsem moc rád, že se nám to daří, že jsme tyhle ty kroky udělali řekněme s předstihem a byli jsme schopni dát lidem v Havířově alternativu. Jak to nakonec dopadne, na to si musíme počkat. Samozřejmě budou rozhodovat i volby, protože je to o emocích, je to o tom, jestli nově zvolení zástupci v zastupitelstvu nebudou chtít tyto smlouvy zrušit. A tyto smlouvy jsou pro Havířov velmi výhodné, ale nejsou výhodné pro některé nadnárodní koncerny, které vyvádí miliardové zisky z ČR jinam.”
Nahlásit chybu


K tématu
V-TRADE, s.r.o. - Bohumín
Bohumín
od 3 200 Kč/měsíc

Detail

Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail