Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přechod pro chodce před havířovskou ZŠ Frýdecká už je bezpečný, dětem ho zajistil Mikuláš v podobě Nadace ČEZ

  • Havířov,

Přechod pro chodce u Základní školy Frýdecká byl z pohledu BESIPU, ale i rodičů velmi rizikový, a to kvůli nedostatečnému nasvícení. Proto byl tento přechod zařazen do projektu Nadace ČEZ. Slavnostní pásku přestřihl Mikuláš společně s dětmi.

Děti ze ZŠ a MŠ Frýdecká dostaly neobvyklou mikulášskou nadílku. A tím byl Oranžový přechod.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Tak hlavně to pomůže bezpečnosti dětí. Ten přechod je přímo před školou a my máme strategického partnera v podobě ČEZ ESCO a ten nám velice pomáhá v realizaci těchto bezpečných řešení přechodů pro chodce tzv. Oranžové přechody. My jsme za to moc rádi, je to pátý přechod, který byl realizovaný v této spolupráci a skvěle to funguje.”

Tady to vaše osvětlení je natolik bezpečné, že opravdu ti chodci půjdou vidět, zlepší to bezpečnost?

Martin Václavek, představenstva společností ČEZ ENERGO a ENVEZ: “Zcela jistě. Protože, když se podíváte na ty sloupy a zejména na ta osvětlovací zařízení, tak jsou to bodová světla, která svítí přímo na vozovku a ve srovnání s klasickým osvětlením, které je ve městech, které je rozptýlené, tak toto funguje přímo na místo přechodu a lidé jsou opravdu vidět z velmi velké dálky.”

Největší nebezpečí před školou hrozilo dětem v ranních hodinách, kdy v úseku jezdí nejvíce aut.

Jiřina Sivá, ředitelka ZŠ a MŠ Frýdecká: "Rodiče tady tu situaci považují za hodně nebezpečnou a skoro každý rok se objeví rodiče, kteří žádají zvýšení bezpečnosti právě na tomto místě. Takže tím spíše jsme rádi, že tady nový bezpečnostní prvek vznikl.”

Nadace ČEZ ve spolupráci s městem má už vytipované další přechody, které se stanou bezpečnějšími.

Hosté byli také pozvání do školy, kde za dětmi přišel Mikuláš. My jsme se školáků zeptali, zda nemají obavy, že by si je čert odnesl do pekla.

anketa: “Já se nebojím čerta. Já se ho nebojím, protože to je jen postavička. No není to postavička, je to jen převlečený pán za čerta.” Aby ses nedivil, teď bude záležet na tom, jestli jsi zlobil, nebo nezlobil. “Myslím, že trochu jsem zlobil.” A co když si tě odnese čert? “Ale to nemá kam, to je jen převlečený pán.” Ale chodí i opravdový čert a ten si tě může odnést do pekla. “No to je pravda docela.”

Co se stane dětem, které zlobily? 

anketa: “Půjdou na trestnou lavičku a tam budou celý čertovský den sedět.” A nemůže se stát, že někoho čert odnese do pekla? “Nevím.” Jak ses těšila na dnešní den? “Těšila jsem se hodně. Budeme dělat soutěže a ještě hry.”

Jelikož jsou na škole jen samé hodné děti, čert zde nepochodil.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy