Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Havířově se některé mateřské školy sloučí se základními školami

  • Havířov,

Radnice postupně slučuje některé mateřské školy. Nyní se rozhodla, že je přesune pod hlavičku základních škol. Jedním z hlavním důvodů je podle vedení města nedostatek kandidátů na pozici ředitelů či ředitelek mateřinek.

V Mateřské škole Moravská v Havířově, která má i odloučené pracoviště, muselo být vyhlášeno výběrové řízení na ředitele třikrát. Kandidáta se ale nepodařilo vybrat. Stejná situace se stala i na jiných školách. Proto se radnice rozhodla pro sloučení mateřinek se základními školami.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Pro ředitele ZŠ je to úplně nové, protože s předškolním vzděláváním nemají zkušenost. Ale na těch školkách to pořád bude fungovat tak, jak to je. Nebude tam paní ředitelka, budou tam vedoucí paní učitelky. Veškeré projekty, veškerá práce, předškolní vzdělávání tam pojede tak, jak tam mají zajeto. I když je školka specializovaná na ekologii, bude na ekologii. Nikdo jim do toho nebude zasahovat. Samotných učitelek, rodičů se to nedotkne."

Inspirovali jste se třeba v jiných městech, je to trend, kterým jdou třeba i jiná města?

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Já si myslím, že v Karviné už mají všechny MŠ takto pod ZŠ už dávno. My máme už asi pět školek takto pod ZŠ a funguje to a já si myslím, že během roku od 1. ledna, že si na to ředitelé, nebo ředitelky škol zvyknou a dokonce se na to těší. Je to pro ně také nějaký výzva. Každopádně mi jde o to, aby učitelky ve školkách měly svůj prostor tak, jak jsou zvyklé, aby jim nikdo neměnil strukturu práce a aby měly klid na práci s těmi malými dětmi.”

Tuto výzvu přijal i ředitel ZŠ F. Hrubína, pod kterého bude spadat nově MŠ Balzacova i s odloučeným pracovištěm.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína: "Určitě do toho půjdu, protože je mi jasné, že ty školky nemůžou zůstat bez vedení. Takže od října už se připravujeme, že ty školky pod sebe převezmeme. Ty školky fungují. Ony jedou a my si je jen teď přiřadíme do našeho organizačního schématu. To znamená bude tam zástupkyně ředitele pro mateřské školky pro obě dvě, která si bude řídit ten jejich běžný provoz. To znamená pedagogy a další zaměstnance. Práce, kterou bude dělat, ta ji určitě ubyde, protože pod celou organizaci přejde účetnictví. To znamená ekonomka na ZŠ dostane kompletně celou tu ekonomiku, což je asi největší zátěž těch ředitelek v mateřských školkách, kdy musí kromě těch vyučovacích povinností dělat i ekonomku a další věci.”

Radnice nevylučuje, že do budoucna dojde k dalším sloučením mateřinek se základními školami.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy