Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice v Havířově po třech letech uspořádala opět Den ledvin, účast byla nižší

Havířov |

Havířovská nemocnice uspořádala po tříleté covidové pauze opět preventivní akci Den ledvin. Zdravotníci čekali, že čekárna bude tradičně praskat ve švech. To se však nestalo a lidí přišlo znatelně méně.

Říká se, že ledviny nebolí a když bolí, má pacient už vážné problémy. Chronickým onemocněním tohoto života důležitého orgánu trpní až 10% procent lidí. Že není něco v pořádku, přitom odhalí jednoduché vyšetření jako je změření krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a test z moči. Právě tato preventivní vyšetření si mohli nechat udělat lidé v nemocnici v Havířově, která opět uspořádala Den ledvin.

Veronika Zagrobová Kráľová, primářka nefrologické ambulance: “Oni nemusí vůbec vědět, že mají problém s tlakem, protože ani vysoký tlak nebolí. Takže na základě toho, že ten člověk nemusí ani vědět, že má vysoký tlak a nechodí na preventivní prohlídky, neměří mu ani obvodní lékař pravidelně tlak a pak už se k nám dostane a často se to stává, že přijdou jenom s tím, že májí špatně korigovaný tlak a už je tam i to poškození ledvin. Když už se to začne projevovat, to znamená, že člověku není celkově dobře. Může mít pocity na zvracení, nebo začne nabírat na váze tím, že začíná v sobě hromadit vodu a projeví se to, že špatně dýchá, má oteklé dolní končetiny, tak to už je známka, že má vážnější poškození a onemocnění ledvin.”
anketa: “Preventivně jsme přišli s kamarádkou, protože chceme po sedmdesátce vědět, jak na tom jsme. Ledviny máme zdravé a proto, že máme trochu zvýšený tlak a z toho jsou právě nemoci ledvin, tak právě proto jsme přišly. A říkala paní doktorka, že tu budu strašit ještě dalších dvacet let.”
anketa: “Tři měsíce zpátky se mi objevily kameny v ledvině a musel jsem si je nechat vytáhnout. Takže jsem se přišel otestovat, jestli jsem v pořádku, nebo s tím budu mít nějaké problémy i dále.”

Bohužel preventivního dne lidé moc nevyužili. Takto to v čekárně nefrologické ambulance vypadalo při poslední akci. Nebylo se doslova kam hnout.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: “Dnešní Den ledvin je znovu obnovená tradice, kdy jsme měli tříletou pauzu bohužel kvůli covidu a je to vidět, že si lidé odvykli chodit na tyto preventivní akce. Je to škoda a chtěli bychom všechny vyzvat, aby se znovu zamysleli nad tím, jestli se takových akcí účastnit, protože preventivní programy jsou důležité a jejich účast na nich ještě důležitější.”

Na preventivní vyšetření ledvin by měli pravidelně co čtyři roky chodit lidé nad padesát let, také lidé s genetickou predispozicí a jednou ročně pak pacienti, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem.

Nahlásit chybu


K tématu

Žáci ZUŠ B. Martinů vyzdobili kresbou dětské oddělení v havířovské nemocnici

6. června 2023 15:59 | Havířov | Bára Kelnerová

Nemocnice se obrátila na mladé výtvarníky ze ZUŠ Bohuslava Martinů, zda by jim svou tvorbou nepomohli zpříjemnit dětské oddělení. Dobrý skutek udělala i škola ze Šumbarku, která ušila pro děti polštáře.

V nemocnici v Havířově pořádali první předporodní kurz pro budoucí tatínky

25. dubna 2023 10:35 | Havířov | Libor Běčák

O tom, že na porod dítěte se připravují především maminky, není pochyb. Základní průpravu pro starost o partnerku a novorozence by však měli mít i tatínkové. Nemocnice v Havířově proto pro budoucí otce připravila vůbec první předporodní kurz.

Nemocnice v Havířově se zapojila do Světového dne hygieny rukou

5. května 2023 11:15 | Havířov | Bára Kelnerová

Nemocnice v Havířově se zapojila do Světového den hygieny rukou. Jak mít dokonale čisté ruce si mohli vyzkoušet jak veřejnost, tak i zaměstnanci, kteří dokonce mezi sebou soutěžili.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Karvinské kino Centrum otevřelo zázemí filmovým nadšencům

K 60. výročí založení karvinského městského domu kultury měli filmoví fanoušci možnost nahlédnout do zázemí kina Centrum. Dostali se ke konstrukci za plátno, prohlédli si akustiku i kabinu promítačů.

AZ Havířov bojuje ve finále o postup do 1. ligy, fanoušci jsou nadšení

Klubu i fanouškům se splnil sen. AZ bojuje ve finále o postup do první ligy. Stav po druhém zápase je 1:1. Tým nyní čekají dva zápasy v Chomutově.

Spolek Velká náruč z Horní Suché oslavil Mezinárodní den Romů

Spolek Velká náruč z Horní Suché se každoročně připojuje k Mezinárodnímu dni Romů. Svátek je přehlídkou romské kultury a zvyků. I v letošním roce spolek připravil pro veřejnost bohatý program.

Muzeum Těšínska chystá opravu životického památníku

18. dubna 2024 20:09 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

18. dubna 2024 12:44 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Nemocnice v Havířově po třech letech uspořádala opět Den ledvin, účast byla nižší
Vydáno 11. března 2023 8:17, Havířov, Bára Kelnerová
Havířovská nemocnice uspořádala po tříleté covidové pauze opět preventivní akci Den ledvin. Zdravotníci čekali, že čekárna bude tradičně praskat ve švech. To se však nestalo a lidí přišlo znatelně méně.

Říká se, že ledviny nebolí a když bolí, má pacient už vážné problémy. Chronickým onemocněním tohoto života důležitého orgánu trpní až 10% procent lidí. Že není něco v pořádku, přitom odhalí jednoduché vyšetření jako je změření krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a test z moči. Právě tato preventivní vyšetření si mohli nechat udělat lidé v nemocnici v Havířově, která opět uspořádala Den ledvin.

Veronika Zagrobová Kráľová, primářka nefrologické ambulance: “Oni nemusí vůbec vědět, že mají problém s tlakem, protože ani vysoký tlak nebolí. Takže na základě toho, že ten člověk nemusí ani vědět, že má vysoký tlak a nechodí na preventivní prohlídky, neměří mu ani obvodní lékař pravidelně tlak a pak už se k nám dostane a často se to stává, že přijdou jenom s tím, že májí špatně korigovaný tlak a už je tam i to poškození ledvin. Když už se to začne projevovat, to znamená, že člověku není celkově dobře. Může mít pocity na zvracení, nebo začne nabírat na váze tím, že začíná v sobě hromadit vodu a projeví se to, že špatně dýchá, má oteklé dolní končetiny, tak to už je známka, že má vážnější poškození a onemocnění ledvin.”
anketa: “Preventivně jsme přišli s kamarádkou, protože chceme po sedmdesátce vědět, jak na tom jsme. Ledviny máme zdravé a proto, že máme trochu zvýšený tlak a z toho jsou právě nemoci ledvin, tak právě proto jsme přišly. A říkala paní doktorka, že tu budu strašit ještě dalších dvacet let.”
anketa: “Tři měsíce zpátky se mi objevily kameny v ledvině a musel jsem si je nechat vytáhnout. Takže jsem se přišel otestovat, jestli jsem v pořádku, nebo s tím budu mít nějaké problémy i dále.”

Bohužel preventivního dne lidé moc nevyužili. Takto to v čekárně nefrologické ambulance vypadalo při poslední akci. Nebylo se doslova kam hnout.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: “Dnešní Den ledvin je znovu obnovená tradice, kdy jsme měli tříletou pauzu bohužel kvůli covidu a je to vidět, že si lidé odvykli chodit na tyto preventivní akce. Je to škoda a chtěli bychom všechny vyzvat, aby se znovu zamysleli nad tím, jestli se takových akcí účastnit, protože preventivní programy jsou důležité a jejich účast na nich ještě důležitější.”

Na preventivní vyšetření ledvin by měli pravidelně co čtyři roky chodit lidé nad padesát let, také lidé s genetickou predispozicí a jednou ročně pak pacienti, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000036148/nemocnice-v-havirove-po-trech-letech-usporadala-opet-den-ledvin-ucast-byla-nizsi