Parkour je metoda tréninku, která umožňuje překonávat překážky v městském i přírodním terénu. Takto definoval tento sport jeden ze světových zakladatelů. Při zdolávání překážek a skocích ale může dojít také k úrazu. Jak při těchto situacích reagovat a jak poskytnou první pomoc, se učili v Havířově budoucí trenéři.
Patrik Gabryš, trenér, ADD lead: “Dneska je tady první výukový den trenérských licencí třetí třídy v parkouru, jsou to licence, které probíhají šest výukových dní a mají celkem 75 hodin a máme tady deset kluků, kteří se chtějí stát parkurovým trenéry. Dnes máme den jedna zdraví a bezpečnost a věnujeme se tomu, jak při parkuru zachovávat bezpečnost. Důležité to určitě je, protože je to takový základní kámen toho našeho tréninku. V podstatě z praxe máme asi zhruba 250 dětí, se kterými trénujeme a stane se jeden vážnější úraz za pololetí. Většinou se jedná o nějakou zlomeninu klíční kosti, která je u dětí náchylná, nebo ruky, případně vyražení dechu. A to jsou věci, které my se tady snažíme pokrýt, aby trenéři si s tím uměli poradit a uměli se s tím vyrovnat na tréninku."
Lukáš, účastník školení: "Ono to je nebezpečné, ale jenom pro ty, co neví, co dělají. Případně u těch dětí, které trénujeme, se mohou stát úrazy, ale většinou je tam ten trenér, který se snaží tomu zamezit. Když už se něco stane, tak víme, co udělat. Jsou tam lékárničky a i díky tomu kurzu víme, co dělat a jsme naučení na všechno.”
Štěpán, účastník školení: "Jsem z Ostravy a přihlásil jsem se tady do toho kurzu, protože jsem chtěl být trenér a odjakživa mám rád děti a jsem rád, když je mohu trénovat. Dělali jsme první pomoc, kde byl člověk, který byl v bezvědomí a sotva lapal po dechu. Takže jsme zavolali záchranku a snažili jsme se ho oživovat. Ať je stále při vědomí, ať s námi komunikuje.”
Lukáš, účastník školení: "Důležité to je hodně, protože, když se vám někdo zraní a nevíte, co máte dělat, tak je to hodně blbé. Takže je fajn mít alespoň nějaký základ a nejlépe umět celou první pomoc a vědět, co dělat, nejsem ztracený a toho člověka zachránit, ať nemusím do vězení. Parkour mám moc rád a chtěl bych se stát i trenérem a když se mi dostalo možnosti se zúčastnit toho kurzu a eventuálně získat tu licenci, tak jsem chtěl samozřejmě. Jsem zvědavý a těším se do svých dalších zkušeností v tomto sportu.”
Parkourový oddíl v Havířově působí už přes deset let a trenéři se věnují zhruba 60 dětem. Město v loňském roce pro sportovce, ale i širokou veřejnost postavilo v parku Na Nábřeží první parkourovou sestavu.