Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Parkour musí být bezpečný, v Havířově se konalo školení budoucích trenérů

Havířov |

Parkour je oblíbený sport zejména u mládeže. Překonávání překážek a v podstatě akrobatické skoky musí ale učit kvalifikovaní trenéři. Proto se v parku Na Nábřeží v Havířově konalo školení, které bylo zaměřeno i na bezpečnost a první pomoc.

Parkour je metoda tréninku, která umožňuje překonávat překážky v městském i přírodním terénu. Takto definoval tento sport jeden ze světových zakladatelů. Při zdolávání překážek a skocích ale může dojít také k úrazu. Jak při těchto situacích reagovat a jak poskytnou první pomoc, se učili v Havířově budoucí trenéři.

Patrik Gabryš, trenér, ADD lead: “Dneska je tady první výukový den trenérských licencí třetí třídy v parkouru, jsou to licence, které probíhají šest výukových dní a mají celkem 75 hodin a máme tady deset kluků, kteří se chtějí stát parkurovým trenéry. Dnes máme den jedna zdraví a bezpečnost a věnujeme se tomu, jak při parkuru zachovávat bezpečnost. Důležité to určitě je, protože je to takový základní kámen toho našeho tréninku. V podstatě z praxe máme asi zhruba 250 dětí, se kterými trénujeme a stane se jeden vážnější úraz za pololetí. Většinou se jedná o nějakou zlomeninu klíční kosti, která je u dětí náchylná, nebo ruky, případně vyražení dechu. A to jsou věci, které my se tady snažíme pokrýt, aby trenéři si s tím uměli poradit a uměli se s tím vyrovnat na tréninku."
Lukáš, účastník školení: "Ono to je nebezpečné, ale jenom pro ty, co neví, co dělají. Případně u těch dětí, které trénujeme, se mohou stát úrazy, ale většinou je tam ten trenér, který se snaží tomu zamezit. Když už se něco stane, tak víme, co udělat. Jsou tam lékárničky a i díky tomu kurzu víme, co dělat a jsme naučení na všechno.”
Štěpán, účastník školení: "Jsem z Ostravy a přihlásil jsem se tady do toho kurzu, protože jsem chtěl být trenér a odjakživa mám rád děti a jsem rád, když je mohu trénovat. Dělali jsme první pomoc, kde byl člověk, který byl v bezvědomí a sotva lapal po dechu. Takže jsme zavolali záchranku a snažili jsme se ho oživovat. Ať je stále při vědomí, ať s námi komunikuje.”
Lukáš, účastník školení: "Důležité to je hodně, protože, když se vám někdo zraní a nevíte, co máte dělat, tak je to hodně blbé. Takže je fajn mít alespoň nějaký základ a nejlépe umět celou první pomoc a vědět, co dělat, nejsem ztracený a toho člověka zachránit, ať nemusím do vězení. Parkour mám moc rád a chtěl bych se stát i trenérem a když se mi dostalo možnosti se zúčastnit toho kurzu a eventuálně získat tu licenci, tak jsem chtěl samozřejmě. Jsem zvědavý a těším se do svých dalších zkušeností v tomto sportu.”

Parkourový oddíl v Havířově působí už přes deset let a trenéři se věnují zhruba 60 dětem. Město v loňském roce pro sportovce, ale i širokou veřejnost postavilo v parku Na Nábřeží první parkourovou sestavu.

Nahlásit chybu


K tématu

Všichni strážníci MP v Havířově procházejí důkladným školením v poskytování první pomoci

13. března 2024 12:50 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Zranění při dopravní nehodě, náhlá nevolnost, nebo poranění při šarvátkách. Všechny tyto situace zažívají strážníci v Havířově během své služby a musí umět reagovat. Aby byli dobře připravení, procházejí nyní všichni školením v první pomoci.

Technické služby a hasiči v Havířově měli školení zaměřené na požár, nebo nehodu popelářských vozů

31. října 2023 11:01 | Havířov | Bára Kelnerová

Technické služby mají specifická vozidla. Jak postupovat při jejich zahoření či havárii si mohli v areálu průmyslové zóny Dukla vyzkoušet profesionální hasiči i zaměstnanci společnosti.

Záchranáři školili pracovníky krajského úřadu v poskytování první pomoci

29. května 2023 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Minulý týden skončil závěrečný běh školení první pomoci zaměstnanců krajského úřadu MSK. To lektorsky zajišťovali školitelé zdravotnické záchranné služby.


Cyklodoprava se v Ostravě stává fenoménem. Nová koncepce ji posouvá ještě dále

Ostrava urazila spoustu cesty při formování cyklodopravy ve městě. V posledních letech se stále více mění ze sportu a rekreace na způsob dopravy třeba do práce nebo za zábavou. Trend potvrzuje i nová koncepce.

Výtluky po zimě z městských cest postupně mizí, opravy stojí miliony korun

Pracovníci technických služeb začali s pravidelnou jarní opravou městských komunikací. Prioritně likvidují výtluky na nejvíce frekventovaných silnicích, údržba přijde na několik milionů korun.

Se strážníky si vím rady. Projekt MP Ostrava je určen žákům ve vyloučených lokalitách

Ostravská městská policie odstartovala nový preventivní projekt, který je určena pro žáky z vyloučených lokalit celého města. Strážníci se snaží během několika setkání dětem vštípit některé důležité zásady. Projekt nese název "Se strážníky si vím rady."

Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Lidé v Havířově rozhodli o vítězných projektech v rámci participativního rozpočtu

Psí park, oprava víceúčelového hřiště, nebo veřejné toalety. To jsou některé projekty, které v Havířově zvítězily v letošním hlasování v rámci participativního rozpočtu.

V Havířově se konalo MČR v gymnastickém aerobiku, mnoho ocenění získal i Maniak aerobik

V Havířově se konalo mistrovství ČR v gymnastickém aerobiku. Což je kombinace sportovní gymnastiky a aerobiku. Účast byla tak velká, že závody probíhaly v hale Slavii po dva dny.

31. května se v bude na náměstí Republiky konat Havířovský den pro děti i rodiny

31. května pořádá město Havířovský den pro děti i rodiny. Program nabídne například jízdu na koních, ukázky agility, malování na obličej. K poslechu bude hrát cimbálová muzika.

ŘSD zahájilo práce na rekonstrukci kruhového objezdu na Bludovickém kopci

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo práce na rekonstrukci kruhového objezdu na Bludovickém kopci, což přinese i dopravní omezení. Práce by měly být dokončeny nejpozději 2. června.

Zahraniční pedagogové se vzdělávali v Karviné v rámci Blended intensive programu

Karvinská Obchodně podnikatelská fakulta uspořádala pro pedagogy ze zahraničí Blended intensive program. Šlo o netradiční vzdělávací program, kdy jedna jeho část proběhla online prostřednictvím seminářů a druhá pokračovala na půdě fakulty.

Konalo se předkolo Karvinského talentu, letos s rekordním zájmem

Karvinská Základní a Mateřská škola Prameny začala opět po roce hledat nové pěvecké talenty z různých měst a obcí. Předkola soutěže nazvané Karvinský talent se letos zúčastnil rekordní počet zájemců.

Parkour musí být bezpečný, v Havířově se konalo školení budoucích trenérů
Vydáno 9. května 2023 14:06, Havířov, Bára Kelnerová
Parkour je oblíbený sport zejména u mládeže. Překonávání překážek a v podstatě akrobatické skoky musí ale učit kvalifikovaní trenéři. Proto se v parku Na Nábřeží v Havířově konalo školení, které bylo zaměřeno i na bezpečnost a první pomoc.

Parkour je metoda tréninku, která umožňuje překonávat překážky v městském i přírodním terénu. Takto definoval tento sport jeden ze světových zakladatelů. Při zdolávání překážek a skocích ale může dojít také k úrazu. Jak při těchto situacích reagovat a jak poskytnou první pomoc, se učili v Havířově budoucí trenéři.

Patrik Gabryš, trenér, ADD lead: “Dneska je tady první výukový den trenérských licencí třetí třídy v parkouru, jsou to licence, které probíhají šest výukových dní a mají celkem 75 hodin a máme tady deset kluků, kteří se chtějí stát parkurovým trenéry. Dnes máme den jedna zdraví a bezpečnost a věnujeme se tomu, jak při parkuru zachovávat bezpečnost. Důležité to určitě je, protože je to takový základní kámen toho našeho tréninku. V podstatě z praxe máme asi zhruba 250 dětí, se kterými trénujeme a stane se jeden vážnější úraz za pololetí. Většinou se jedná o nějakou zlomeninu klíční kosti, která je u dětí náchylná, nebo ruky, případně vyražení dechu. A to jsou věci, které my se tady snažíme pokrýt, aby trenéři si s tím uměli poradit a uměli se s tím vyrovnat na tréninku."
Lukáš, účastník školení: "Ono to je nebezpečné, ale jenom pro ty, co neví, co dělají. Případně u těch dětí, které trénujeme, se mohou stát úrazy, ale většinou je tam ten trenér, který se snaží tomu zamezit. Když už se něco stane, tak víme, co udělat. Jsou tam lékárničky a i díky tomu kurzu víme, co dělat a jsme naučení na všechno.”
Štěpán, účastník školení: "Jsem z Ostravy a přihlásil jsem se tady do toho kurzu, protože jsem chtěl být trenér a odjakživa mám rád děti a jsem rád, když je mohu trénovat. Dělali jsme první pomoc, kde byl člověk, který byl v bezvědomí a sotva lapal po dechu. Takže jsme zavolali záchranku a snažili jsme se ho oživovat. Ať je stále při vědomí, ať s námi komunikuje.”
Lukáš, účastník školení: "Důležité to je hodně, protože, když se vám někdo zraní a nevíte, co máte dělat, tak je to hodně blbé. Takže je fajn mít alespoň nějaký základ a nejlépe umět celou první pomoc a vědět, co dělat, nejsem ztracený a toho člověka zachránit, ať nemusím do vězení. Parkour mám moc rád a chtěl bych se stát i trenérem a když se mi dostalo možnosti se zúčastnit toho kurzu a eventuálně získat tu licenci, tak jsem chtěl samozřejmě. Jsem zvědavý a těším se do svých dalších zkušeností v tomto sportu.”

Parkourový oddíl v Havířově působí už přes deset let a trenéři se věnují zhruba 60 dětem. Město v loňském roce pro sportovce, ale i širokou veřejnost postavilo v parku Na Nábřeží první parkourovou sestavu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000037108/parkour-musi-byt-bezpecny-v-havirove-se-konalo-skoleni-budoucich-treneru