Parkour je metoda tréninku, která umožňuje překonávat překážky v městském i přírodním terénu. Při zdolávání překážek a skocích ale může dojít také k úrazu. Jak při těchto situacích reagovat a jak poskytnou první pomoc se učili v Havířově budoucí trenéři.
Patrik Gabryš, trenér, ADD lead: “Dneska je tady první výukový den trenérských licencí třetí třídy v parkouru, jsou to licence, které probíhají šest výukových dní a mají celkem 75 hodin. Stane se jeden vážnější úraz za pololetí. Většinou se jedná o nějakou zlomeninu klíční kosti, která je u dětí náchylná, nebo ruky, případně vyražení dechu. A to jsou věci, které my se tady snažíme pokrýt."
Štěpán, účastník školení: "Odjakživa mám rád děti a jsem rád, když je mohu trénovat. Dělali jsme první pomoc, kde byl člověk, který byl v bezvědomí a sotva lapal po dechu. Takže jsme zavolali záchranku a snažili jsme se ho oživovat. Ať je stále při vědomí, ať s námi komunikuje.”
Lukáš, účastník školení: "Důležité to je hodně, protože, když se vám někdo zraní a nevíte, co máte dělat, tak je to hodně blbé. Takže je fajn mít alespoň nějaký základ a nejlépe umět celou první pomoc a vědět, co dělat, nejsem ztracený a toho člověka zachránit, ať nemusím do vězení. Parkur mám moc rád a chtěl bych se stát i trenérem."
Parkourový oddíl v Havířově působí už přes deset let a trenéři se věnují zhruba 60 dětem. Město v loňském roce pro sportovce, ale i širokou veřejnost postavilo v parku Na Nábřeží první parkourovou sestavu.