Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířovské Středisko pro rodinu a dítě se otevřelo široké veřejnosti

  • Havířov,

Středisko pro rodinu a dítě uspořádalo v rámci celorepublikové kampani týdne rané péče Den otevřených dveří. S poskytovanými službami se seznámila i havířovská montessori mateřská škola.

Rodiny s dětmi se mohou dostat do situace, kdy potřebují odbornou pomoc. Někdy stačí rada, v jiných případech cílená práce s dítětem. V Havířově tyto služby poskytuje Středisko pro rodinu a dítě.

Pavlína Blažková, pracovnice rané péče: "Máme tady tři služby. Máme tady ranou péči, odborné poradenství a odlehčovací služby. V rámci rané péče je to takové intenzivní provázení rodiny a je to pro děti do sedmi let věku, ale potom máme i poradenství, a to máme do 26 let věku. Tam děláme i přípravy do škol, sociální návyky. To hodně využíváme, že nyní děláme skupinové sociální návyky. Takže se dvěma třemi dětmi a učíme je, jak mají třeba pozdravit, jak se mají rozloučit, jak mají komunikovat. Hodně pracujeme i s emocemi. Aby je děti dokázaly správně vyjádřit, aby se nezačaly hned zlobit, ale dokázaly říct, jestli jsou spokojení, nejsou spokojení. Potom máme odlehčovací služby, to je jediná placená služba a je to spíše odlehčení pro rodinu, aby si odpočinula a je to takové odborné hlídání dětí.”

Středisko funguje v Havířově už desítky let. Struktura klientů se ale časem mění.

Pavlína Blažková, pracovnice rané péče: "Jak jsem tady nastoupila, tady byla hodně i kombinovaná postižení, byly tady děti, které byly i tělesně postižené, nebo mentálně. Ale teď máme převážně děti, které nemluví, ale ještě třeba nemají žádnou diagnózu, nemají přímo řečeno, že mají autismus a psychologové teprve zjišťují, co jim je. A to jsou děti, které nemají třeba ani dva roky, takže ještě diagnózy nedostávají, ale rodiče vidí, že ty děti doma vůbec nekomunikují.”

Do střediska se přišla podívat i montessori mateřská škola.

Daniela Ballová, Montessori školka Bimbonido: “To není poprvé, co spolupracujeme s tímto centrem. Už třeba loni, když nás navštívili, tak naučili naše děti komunikaci beze slov, pomocí použití rukou, pohybu, které používají právě děti, které nemohou mluvit a naučili třeba děti říkanku a je to jeden ze způsobů, kdy děti dokáží pochopit, že je možné se i jinak domluvit než slovy. Takže myslím, že je to užitečné i pro ty naše děti. Co se týče těch pomůcek, nebo kartiček, které tady používají, tak jsou podobné i tomu, co používají naše děti ve školce a je to zase nový rozměr, který můžeme i my aplikovat.”

Středisko pro rodinu a dítě se nachází v Atriové ulici a spadá pod Sociální služby města Havířova.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyKMB Malíři, s.r.o., Karviná, Ostrava
Karviná
od 125 do 165 Kč/hod.

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail