Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířovské Středisko pro rodinu a dítě se otevřelo široké veřejnosti

Havířov |

Středisko pro rodinu a dítě uspořádalo v rámci celorepublikové kampani týdne rané péče Den otevřených dveří. S poskytovanými službami se seznámila i havířovská montessori mateřská škola.

Rodiny s dětmi se mohou dostat do situace, kdy potřebují odbornou pomoc. Někdy stačí rada, v jiných případech cílená práce s dítětem. V Havířově tyto služby poskytuje Středisko pro rodinu a dítě.

Pavlína Blažková, pracovnice rané péče: "Máme tady tři služby. Máme tady ranou péči, odborné poradenství a odlehčovací služby. V rámci rané péče je to takové intenzivní provázení rodiny a je to pro děti do sedmi let věku, ale potom máme i poradenství, a to máme do 26 let věku. Tam děláme i přípravy do škol, sociální návyky. To hodně využíváme, že nyní děláme skupinové sociální návyky. Takže se dvěma třemi dětmi a učíme je, jak mají třeba pozdravit, jak se mají rozloučit, jak mají komunikovat. Hodně pracujeme i s emocemi. Aby je děti dokázaly správně vyjádřit, aby se nezačaly hned zlobit, ale dokázaly říct, jestli jsou spokojení, nejsou spokojení. Potom máme odlehčovací služby, to je jediná placená služba a je to spíše odlehčení pro rodinu, aby si odpočinula a je to takové odborné hlídání dětí.”

Středisko funguje v Havířově už desítky let. Struktura klientů se ale časem mění.

Pavlína Blažková, pracovnice rané péče: "Jak jsem tady nastoupila, tady byla hodně i kombinovaná postižení, byly tady děti, které byly i tělesně postižené, nebo mentálně. Ale teď máme převážně děti, které nemluví, ale ještě třeba nemají žádnou diagnózu, nemají přímo řečeno, že mají autismus a psychologové teprve zjišťují, co jim je. A to jsou děti, které nemají třeba ani dva roky, takže ještě diagnózy nedostávají, ale rodiče vidí, že ty děti doma vůbec nekomunikují.”

Do střediska se přišla podívat i montessori mateřská škola.

Daniela Ballová, Montessori školka Bimbonido: “To není poprvé, co spolupracujeme s tímto centrem. Už třeba loni, když nás navštívili, tak naučili naše děti komunikaci beze slov, pomocí použití rukou, pohybu, které používají právě děti, které nemohou mluvit a naučili třeba děti říkanku a je to jeden ze způsobů, kdy děti dokáží pochopit, že je možné se i jinak domluvit než slovy. Takže myslím, že je to užitečné i pro ty naše děti. Co se týče těch pomůcek, nebo kartiček, které tady používají, tak jsou podobné i tomu, co používají naše děti ve školce a je to zase nový rozměr, který můžeme i my aplikovat.”

Středisko pro rodinu a dítě se nachází v Atriové ulici a spadá pod Sociální služby města Havířova.

Nahlásit chybu


K tématu

Středisko pro rodinu a dítě uspořádalo v Havířově osvětovou akci pro rodiny s autistickými dětmi

4. dubna 2024 10:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Sociální služby města Havířova uspořádaly už desátý ročník osvětové akce ke Světovému dni porozumění autismu. Podle odborníků je důležité, aby se s rodinami začalo pracovat už v raném věku nemocného dítě.

Technické služby Frýdek-Místek chystají Den otevřených dveří

22. května 2023 16:12 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Komentované prohlídky celého areálu, vstup do dílen i ukázka téměř veškeré techniky. Takový je i letošní plán Dne otevřených dveří Technických služeb Frýdek-Místek. Ten proběhne v sobotu 27. května dopoledne. A prohlídky budou tentokrát v hodinových intervalech.

Den otevřených dveří Technických služeb Frýdek-Místek přilákal přes 150 lidí

29. května 2023 16:19 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Zhruba 150 malých i velkých návštěvníků si letos nenechalo ujít Den otevřených dveří Technických služeb ve Frýdku-Místku. Lidé viděli veškerou techniku, která se ve společnosti používá. A dozvěděli se informace o všem, co mají technické služby ve městě na starost.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Karvinské kino Centrum otevřelo zázemí filmovým nadšencům

K 60. výročí založení karvinského městského domu kultury měli filmoví fanoušci možnost nahlédnout do zázemí kina Centrum. Dostali se ke konstrukci za plátno, prohlédli si akustiku i kabinu promítačů.

AZ Havířov bojuje ve finále o postup do 1. ligy, fanoušci jsou nadšení

Klubu i fanouškům se splnil sen. AZ bojuje ve finále o postup do první ligy. Stav po druhém zápase je 1:1. Tým nyní čekají dva zápasy v Chomutově.

Spolek Velká náruč z Horní Suché oslavil Mezinárodní den Romů

Spolek Velká náruč z Horní Suché se každoročně připojuje k Mezinárodnímu dni Romů. Svátek je přehlídkou romské kultury a zvyků. I v letošním roce spolek připravil pro veřejnost bohatý program.

Muzeum Těšínska chystá opravu životického památníku

18. dubna 2024 20:09 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

18. dubna 2024 12:44 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Opilý ujížděl policii a v Havířově srazil chlapce, na krku má obecné ohrožení

18. dubna 2024 8:21 | Havířov | Jiří Cileček

Loni v září několik kilometrů zběsile ujížděl policistům. Byl opilý a bez řidičáku. Ohrozil mnoho lidí a v Havířově nakonec srazil chlapce u přechodu pro chodce. Policie dlouho prověřovala, kolik lidí celkem ohrozil a nyní případ překvalifikovala. 53letý muž byl obviněn z obecného ohrožení a nyní mu hrozí až 8 let vězení.

Havířovské Středisko pro rodinu a dítě se otevřelo široké veřejnosti
Vydáno 20. května 2023 15:17, Havířov, Bára Kelnerová
Středisko pro rodinu a dítě uspořádalo v rámci celorepublikové kampani týdne rané péče Den otevřených dveří. S poskytovanými službami se seznámila i havířovská montessori mateřská škola.

Rodiny s dětmi se mohou dostat do situace, kdy potřebují odbornou pomoc. Někdy stačí rada, v jiných případech cílená práce s dítětem. V Havířově tyto služby poskytuje Středisko pro rodinu a dítě.

Pavlína Blažková, pracovnice rané péče: "Máme tady tři služby. Máme tady ranou péči, odborné poradenství a odlehčovací služby. V rámci rané péče je to takové intenzivní provázení rodiny a je to pro děti do sedmi let věku, ale potom máme i poradenství, a to máme do 26 let věku. Tam děláme i přípravy do škol, sociální návyky. To hodně využíváme, že nyní děláme skupinové sociální návyky. Takže se dvěma třemi dětmi a učíme je, jak mají třeba pozdravit, jak se mají rozloučit, jak mají komunikovat. Hodně pracujeme i s emocemi. Aby je děti dokázaly správně vyjádřit, aby se nezačaly hned zlobit, ale dokázaly říct, jestli jsou spokojení, nejsou spokojení. Potom máme odlehčovací služby, to je jediná placená služba a je to spíše odlehčení pro rodinu, aby si odpočinula a je to takové odborné hlídání dětí.”

Středisko funguje v Havířově už desítky let. Struktura klientů se ale časem mění.

Pavlína Blažková, pracovnice rané péče: "Jak jsem tady nastoupila, tady byla hodně i kombinovaná postižení, byly tady děti, které byly i tělesně postižené, nebo mentálně. Ale teď máme převážně děti, které nemluví, ale ještě třeba nemají žádnou diagnózu, nemají přímo řečeno, že mají autismus a psychologové teprve zjišťují, co jim je. A to jsou děti, které nemají třeba ani dva roky, takže ještě diagnózy nedostávají, ale rodiče vidí, že ty děti doma vůbec nekomunikují.”

Do střediska se přišla podívat i montessori mateřská škola.

Daniela Ballová, Montessori školka Bimbonido: “To není poprvé, co spolupracujeme s tímto centrem. Už třeba loni, když nás navštívili, tak naučili naše děti komunikaci beze slov, pomocí použití rukou, pohybu, které používají právě děti, které nemohou mluvit a naučili třeba děti říkanku a je to jeden ze způsobů, kdy děti dokáží pochopit, že je možné se i jinak domluvit než slovy. Takže myslím, že je to užitečné i pro ty naše děti. Co se týče těch pomůcek, nebo kartiček, které tady používají, tak jsou podobné i tomu, co používají naše děti ve školce a je to zase nový rozměr, který můžeme i my aplikovat.”

Středisko pro rodinu a dítě se nachází v Atriové ulici a spadá pod Sociální služby města Havířova.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000037317/havirovske-stredisko-pro-rodinu-a-dite-se-otevrelo-siroke-verejnosti