Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Děti na příměstském táboře městské knihovny cestovaly kolem světa

Havířov |

Městská knihovna uspořádala již třetí ročník příměstského táboru, tentokrát na téma Cesta kolem světa, kterou ale musely děti zvládnou za pět dní.

Nečekané překvapení si připravila v letošním roce městská knihovna pro děti, které se zúčastnily příměstského táboru. Vůbec dopředu nevěděly, co v daný den budou dělat, lépe řečeno, kam budou cestovat.

Michaela Tobolová, vedoucí dětského oddělení knihovny: "Každý den v týdnu se zastavíme na jednom kontinentu. Inspirovali jsme se příběhem Willyho Foga, kdy jsme děti seznámili s tímto příběhem a Fog jim každý den rozdá dopis a podle něho děti mají přijít na to, který kontinent ten daný den navštívíme. Děti seznamujeme s celým kontinentem s jeho tradicemi, sportem, jídlem atd.”

První cesta vedla do Ameriky, kdy se z dětí stali indiáni, ale třeba také kovboji, kteří museli lasem chytat divoké koně. Seznámení s Asii začalo cvičením Tai Chi v přírodě nedaleko řeky Lučiny.

Michaela Tobolová, vedoucí dětského oddělení knihovny: "Protože součástí asijských zemí jsou i ty čínské, japonské, kde se používají čínské hůlky, tak jsme děti chtěli otestovat i ve zručnosti. Jejich úkolem bylo sníst čínskými hůlkami rýži. Některé to zvládly, některé pak použily jen ústa. Další aktivitou bylo poznávání koření, drželi jsme se u toho jídla. Dětem jsme připravili různé druhy koření, které jsou typické pro ty asijské země a děti měly podle vůně, chutě i oka poznat, o jaké koření se jedná.”

Děti také stavěly nejvyšší budovu, kdy stavební materiál tvořily rourky z toaletního papíru. Afrika se nesla ve znamení tradiční hudby a hraní na přírodní nástroje. V rámci poznávání Evropy táborníci navštívili karvinský zámek a zažili bojovou stezku v parku B. Němcové.

anketa: "Na táboře jsem tady podruhé a nejvíce se mi líbilo střílení z luku a jak jsme házeli na koně.”
anketa: "Moc mě to tady baví, je to fakt skvělé. Nejlepší tábor, který znám a chtěl bych zažít něco dobrodružného a hlavně, abychom si to všichni užili. Do teď se mi líbilo všechno.”
anketa: "Mně se tady moc líbí, je tu zábava, obědy jsou fajn, program taky. Třeba, když jsme měli jeden den, tak jsme dělali Tai Chi a to mě fakt bavilo. Dělali jsme hry, stavěli jsme, je to tu super. Jedli jsme hůlkami a šlo mi to dobře.”
anketa: "Na táboře jsem poprvé a je to tu fajn. Mám tu dobré kamarády. Nejvíce se mi asi líbilo, když jsme vyfukovali bubliny z brčka a provázku a asi úplně všechno.”

Poslední den děti strávily na Antarktidě, kde zkoušely vědecké pokusy, poznaly polární kuchyni a také se učily, jak přežít v mrazech.

Nahlásit chybu


K tématu

Asterix připravil pro děti na jarní prázdniny velkou zábavu

14. února 2025 13:48 | Havířov | Bára Kelnerová

Středisko volného času Asterix i v letošním roce připravilo pro děti dva příměstské tábory. Děti si užily mnoho aktivit ne jen v prostorách základen, ale také absolvovaly zajímavé výlety.

Netradiční tábor spolku ADAM spojil děti s autismem i jejich sourozence

8. srpna 2025 10:39 | Havířov | Bára Kelnerová

Sourozenci dětí s autismem to nemají vždy jednoduché. A i na ně myslí sdružení ADAM, které pomáhá rodinám s autismem. Příměstského tábora se letos zúčastnilo rekordních 63 dětí.

Sdružení ADAM uspořádalo opět tábor pro děti s autismem i jejich sourozence

8. srpna 2025 16:33 | Havířov | Bára Kelnerová

Sdružení ADAM uspořádalo další ročník příměstského tábora pro děti s autismem. Týden plný zážitků však zažili i sourozenci těchto dětí. Jeden den strávili například na Těrlické přehradě.


Adra pořádá kroužky pro děti s autismem, Frýdek-Místek je podporuje

Včera 17:34 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek podporuje charitativní organizaci Adra už od roku 2020 a výjimkou není ani letošní rok. Tentokrát dostaly potřebné vybavení kroužky pro děti s poruchou autistického spektra.

Opava učí řidiče pracovat s novými parkovacími automaty a vyhnout se tak pokutám

20. prosince 2025 22:47 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě proběhl seminář o parkování ve městě. To se změnilo se zavedením modrých parkovacích zón a nových parkovacích automatů.

Žena, kterou srazilo auto v Ostravě na Mariánskohorské, zemřela

20. prosince 2025 16:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Šla v odstavném pruhu v protisměru a srazilo ji auto. Do nemocnice ji odvezli v kritickém stavu. Později ale přišla zpráva, že 61letá žena bohužel zemřela. Případ si převzali kriminalisté.

Ve Frýdku-Místku je vystaveno 350 betlémů z celého světa

20. prosince 2025 15:10 | Frýdek-Místek | Libor Běčák

Zhruba 350 betlémů z celého světa je vystaveno v Základní škole v ulici Československé armády ve Frýdku-Místku. Betlémy jsou vyrobené z nejrůznějších materiálů a některé jsou tak malé, že je k jejich prohlédnutí nutné použít lupu.

Opavská ZŠ Edvarda Beneše má po povodních nové moderní tělocvičny

20. prosince 2025 21:05 | Opava | Yvona Fajtová

Základní škola Edvarda Beneše se pyšní moderními tělocvičnami. Ty prošly rozsáhlou rekonstrukcí po loňských povodních.


Ostravské letiště překonalo hranici půl milionu odbavených cestujících

20. prosince 2025 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letiště Leoše Janáčka Ostrava letos poprvé ve své historii odbavilo více než půl milionu cestujících. Významný milník potvrzuje rostoucí zájem o regionální letiště a širší nabídku pravidelných i charterových letů.

OKD uctilo památku třinácti obětí neštěstí na dole ČSM z roku 2018

20. prosince 2025 14:16 | Stonava | Jiří Cileček

Ve Stonavě se uskutečnil pietní akt na památku třinácti horníků, kteří zahynuli při výbuchu metanu na Dole ČSM v prosinci roku 2018. Zástupci společnosti OKD spolu s hosty uctili památku jedné z nejtragičtějších událostí v historii tuzemského hornictví.

Těšínské divadlo je otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci, vyšla na téměř 140 milionů korun

19. prosince 2025 14:15 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Rekonstrukce Těšínského divadla přinesla moderní technické zázemí, nové prostory pro diváky i umělce a zároveň vzniklo úplně nové Divadelní a kulturní centrum. To má rozšířit nabídku kulturního vyžití v Českém Těšíně.

V sídle CKV v centru Ostravy vyrostla Betlémská Jurta bratří Formanů

19. prosince 2025 11:30 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Prostory Vily Hanse Ulricha na Sokolské třídě v Ostravě se proměnily ve výjimečné místo plné vánoční atmosféry, poezie a klidu. Divadlo bratří Formanů a jejich přátel představilo v Centru kultury a vzdělávání interaktivní expozici Betlémská jurta.

Domov Korýtko bude nejmodernějším zařízením pro seniory v Ostravě

19. prosince 2025 17:26 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Rozsáhlá rekonstrukce a přístavba Domova Korýtko v Ostravě se blíží k závěru. Stavba se kvůli technickým komplikacím protáhla o dva roky a výrazně prodražila. Hotová by ale měla být v únoru. Konečná kapacita bude 254 klientů.

Uskutečnilo se další vánoční krasobruslení, děti představily svůj um na ledě

20. prosince 2025 15:16 | Karviná | Gabriela Stašová

Na zimním stadionu v Karviné se uskutečnilo klasické předvánoční bruslení.

Střední školy se mezi sebou utkaly v předvánočním hokejovém klání na zimním stadioně

20. prosince 2025 14:50 | Karviná | Gabriela Stašová

Studenti Obchodní akademie a Střední odborné školy ochrany osob a majetku v Karviné se rozhodli před Vánocemi uspořádat speciální hokejové utkání, na které pozvali nejen kolegy ze škol v Ostravě, ale také vedení školy. Jak se jim to podařilo, se můžete dozvědět v následující reportáži.

Obec Slováků klasicky oslavila Vánoce svým srazem a vystoupením folklorního souboru

20. prosince 2025 14:34 | Karviná | Gabriela Stašová

Obec Slováků v Karviné má za sebou další klasické předvánoční setkání, při němž se zpívalo a tančilo, ale především se vroucně setkávali její členové. Letos za doprovodu vystoupení souboru Velká Magurka ze Slovenska.

Vánoční mezigenerační setkání na MŠ Divišova potěšilo všechny přítomné

20. prosince 2025 13:52 | Karviná | Gabriela Stašová

Mateřská škola Divišova uspořádala krásnou akci, při níž se potkala nejmladší generace s tou nejstarší. Akce se uskutečnila za doprovodu vystoupení dětí a společného tvoření.

Sbírka Maniak Aerobiku přinesla vánoční radost dětem v Havířově

19. prosince 2025 17:45 | Havířov | Bára Kelnerová

Každé dítě si přeje rozbalit pod stromečkem vánoční dárek. Ne všechny rodiny si to ale mohou dovolit. Právě na ně myslí Maniak Aerobik ve spolupráci s havířovským odborem sociálních věcí.

Nemocnice má díky daru aplikaci pro hojení ran

19. prosince 2025 11:58 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířovská nemocnice rozšířila péči o pacienty s obtížně se hojícími ranami. Díky daru získala moderní aplikaci, která umožňuje přesné sledování vývoje hojení pomocí fotodokumentace a usnadňuje práci zdravotnickému personálu.

Děti na příměstském táboře městské knihovny cestovaly kolem světa
Vydáno 26. července 2024 9:45, Havířov, Bára Kelnerová
Městská knihovna uspořádala již třetí ročník příměstského táboru, tentokrát na téma Cesta kolem světa, kterou ale musely děti zvládnou za pět dní.

Nečekané překvapení si připravila v letošním roce městská knihovna pro děti, které se zúčastnily příměstského táboru. Vůbec dopředu nevěděly, co v daný den budou dělat, lépe řečeno, kam budou cestovat.

Michaela Tobolová, vedoucí dětského oddělení knihovny: "Každý den v týdnu se zastavíme na jednom kontinentu. Inspirovali jsme se příběhem Willyho Foga, kdy jsme děti seznámili s tímto příběhem a Fog jim každý den rozdá dopis a podle něho děti mají přijít na to, který kontinent ten daný den navštívíme. Děti seznamujeme s celým kontinentem s jeho tradicemi, sportem, jídlem atd.”

První cesta vedla do Ameriky, kdy se z dětí stali indiáni, ale třeba také kovboji, kteří museli lasem chytat divoké koně. Seznámení s Asii začalo cvičením Tai Chi v přírodě nedaleko řeky Lučiny.

Michaela Tobolová, vedoucí dětského oddělení knihovny: "Protože součástí asijských zemí jsou i ty čínské, japonské, kde se používají čínské hůlky, tak jsme děti chtěli otestovat i ve zručnosti. Jejich úkolem bylo sníst čínskými hůlkami rýži. Některé to zvládly, některé pak použily jen ústa. Další aktivitou bylo poznávání koření, drželi jsme se u toho jídla. Dětem jsme připravili různé druhy koření, které jsou typické pro ty asijské země a děti měly podle vůně, chutě i oka poznat, o jaké koření se jedná.”

Děti také stavěly nejvyšší budovu, kdy stavební materiál tvořily rourky z toaletního papíru. Afrika se nesla ve znamení tradiční hudby a hraní na přírodní nástroje. V rámci poznávání Evropy táborníci navštívili karvinský zámek a zažili bojovou stezku v parku B. Němcové.

anketa: "Na táboře jsem tady podruhé a nejvíce se mi líbilo střílení z luku a jak jsme házeli na koně.”
anketa: "Moc mě to tady baví, je to fakt skvělé. Nejlepší tábor, který znám a chtěl bych zažít něco dobrodružného a hlavně, abychom si to všichni užili. Do teď se mi líbilo všechno.”
anketa: "Mně se tady moc líbí, je tu zábava, obědy jsou fajn, program taky. Třeba, když jsme měli jeden den, tak jsme dělali Tai Chi a to mě fakt bavilo. Dělali jsme hry, stavěli jsme, je to tu super. Jedli jsme hůlkami a šlo mi to dobře.”
anketa: "Na táboře jsem poprvé a je to tu fajn. Mám tu dobré kamarády. Nejvíce se mi asi líbilo, když jsme vyfukovali bubliny z brčka a provázku a asi úplně všechno.”

Poslední den děti strávily na Antarktidě, kde zkoušely vědecké pokusy, poznaly polární kuchyni a také se učily, jak přežít v mrazech.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000044197/deti-na-primestskem-tabore-mestske-knihovny-cestovaly-kolem-sveta