Před zavedením veřejné služby panovaly obavy, že město nebude schopno uspokojit poptávku po pracovních místech. Nakonec místa jsou, ale pracovníci ne. Přitom každý, kdo neodpracuje v rámci veřejné služby alespoň 20 hodin měsíčně, přichází o peníze.
Jana Pondělíčková, tisková mluvčí magistrátu: „Vytvořili jsme tři stanoviště v různých lokalitách tak, aby to lidé měli blízko svého bydliště. Například v červenci na Šumbarku bylo podepsáno 70 smluv, ale práci nakonec vykonalo 53 lidí. Také za první tři týdny v srpnu na Šumbarku odpracovalo práce jen 38 lidí a smluv bylo podepsáno 43."
Stejná situace je i v lokalitách v Havířově-Městě a Podlesí. I zde dochází k tomu, že místa nejsou naplněna. Jana Pondělíčková, tisková mluvčí magistrátu: „Samozřejmě se stává, že i ti lidé, kteří podepíšou smlouvu o provedení veřejné služby, tak se z nějakého závažného důvodu nemohou dostavit. Pokud se omluví, tak to není problém a nepřichází o možnost vykonání práce v dalším měsíci, ale v případě, že se nedostaví k práci, ani se řádně neomluví, tak přicházejí o šanci na dalších dvanáct měsíců."
Úschovna nářadí a pracovních pomůcek v části Havířov-Podlesí je umístěna v suterénu obytného domu. Nájemníci si však stěžují na ranní hluk a nepořádek. Anketa, nájemník: „Kdyby se přizpůsobili a nedělali hluk a nekouřili tady, tak bych proti tomu nic neměl. Někdo to dělat musí, ale měli by brát trochu ohled na lidi."
Rudolf Fukala, mistr veřejné služby v Havířově-Podlesí: „Je pravda, že je to dvacet lidí a nějaký hluk dělají, co si budeme nalhávat. Jsou tady skupiny například z Merkuru, a ty je těžké je utišit. Trochu ten randál tady je, ale ne zase takový, aby se nedalo třeba spát. Že by tady byly nějaké nedopalky, to zase ne, protože po sobě uklízíme."
Anketa, občané Havířova: Proč jste se přihlásili na veřejnou službu? 1. "Protože by nám stáhli tisíc korun každý měsíc ze sociálních dávek." 2. „Nemám práci jsem na úřadu práce, chtěl bych nějakou práci a veřejnou práci ještě nemám. Ano půjdu na veřejnou práci." 3. „Teď jsem tu po druhé a dělalo mi to 160 korun navíc." To se vám vyplatí pracovat? „Nevyplatí, já chci práci na normální celý úvazek a ne na těch šest hodin za 160 korun navíc. A že nám dají podporu 3100 korun, tak to není ani na ten nájem, když platíme 3400."
Za nižší zájem o veřejnou službu mohou možná prázdniny. Město věří, že od září bude kapacita využívána plně.