Křečové žíly trápí zhruba 60 procent lidí, především ženy. Mnoho pacientů ale neví, že léčba nemusí znamenat jen klasický chirurgický zákrok. V havířovské nemocnici, kde šetrné odstranění pomocí radiofrekvenčního přístroje provádějí, uspořádali školení pro lékaře z ostatních nemocnic.
Mykola Holod, primář cévního oddělení NsP Havířov: “Tato metoda spočívá v tom, že speciální katetr se zavede do žíly a potom pod kontrolou ultrazvuku se katetr vytahuje a žíla se zatavuje zevnitř. Čili, nedochází k fyzickému odstranění žíly, roztrhání tkáně a k pooperačním bolestem”.
Ukázkové operace pro lékaře vedl specialista cévní chirurg z Maďarska Attila Szabó. Zájem o workshop byl velký a výhodou bylo, že lékaři, kteří se nevešli na danou operaci na sál, mohli zákrok sledovat pomocí video přenosu. Školení se zúčastnil i lékař z Třebíčské nemocnice.
Pavel Jedlička, účastník lékařského workshopu: “Obeznámit se s tím výkonem chtělo absolvovat stáž. Byl jsem se na to podívat v Budapešti u pana doktora Szabó. Musel jsem se seznámit s tím přístrojem, metodou a naučit se používat nástroje, které jsou k tomu potřeba”.
Lékařskou pomůcku v tomto případě katetr prozatím nehradí pojišťovna. Podle typu zákroku se ale nejedná o závratnou částku. Největší výhodou je, že pacient může jít po zákroku zhruba po dvou hodinách domů.