S možností provádění zákroku pomocí laparoskopie přišel v minulém roce lékař Josef Kopecký, který na urologické oddělení nastoupil jako primář. Metoda se dynamicky začala rozvíjet v ČR zhruba před čtyřmi lety a v současné době je jen několik zařízení, které se jí zabývají intenzivně.
Josef Kopecký, primář urologického oddělení: „Laparoskopické operace mají výhodu v tom, že jsou miniinvazivní. Je to moderní trend v medicíně operací. Snažit se operaci provést z co nejmenšího přístupu, co nejméně poškodit tělní stěnu pacienta, a tím provést operaci vevnitř. Dneska už jsou metody, že se dá laparoskopie provést z jediného vstupu do lidského těla. My používáme standardní laparoskopickou techniku, to jsou tři až čtyři vstupy, které jsou síly přibližně tužky. To nám umožní, abychom vyoperovali daný orgán a tento potom z jiného řezu, pokud neumožňuje, aby byl vyndán samotným vstupem, tak vytahujeme orgán z malé ranky mimo dutinu břišní."
Laparoskopický přístup se snaží oddělení preferovat především při operacích ledvin. Výhody spočívají v kratší hospitalizaci, menší bolestivosti, v rychlejší rehabilitaci a samotném návratu do běžného života. Operace ledvin laparoskopicky však není žádnou banální záležitostí.
Josef Kopecký, primář urologického oddělení: „Je náročná na operatéry i na přístroje. Potřebujeme daleko složitější techniku, která spočívá ve videořetězcích, v možnosti přenosu obrazu, nástroje jsou náročnější a samotná příprava chirurga k tomuto výkonu. Protože nejdříve musí zvládnout klasickou metodu a následně se může pustit do laparoskopických výkonů."
V minulém roce se laparoskopická operace ledvin provedla u 20 pacientů, o něco vyšší počet se očekává v letošním roce.