A co to znamená? Parkoviště, patřící firmě provozující obchodí dům Elán, vedle Městské sportovní haly, chce město vyměnit za Centrální parkoviště. Na ulici Dělnická by tak mohly vyrůst hromadné garáže.
Na jednání zastupitelstva vystoupil Petr Kořínek, který zastupuje soukromou firmu a představil nabídku k výstavbě parkovacího domu. Jaké jsou ty hlavní výhody, na které by mělo město slyšet?
Petr Kořínek, společnost Tchas: „Město by mělo slyšet na to, že se vzdá podstatných rizik. To znamená, že soukromý sektor, který by toto realizoval, by připravil projekt, stavbu. Stavbu by zafinancoval ze svých prostředků a následně se efektivně staral o údržbu."
Tento záměr zní určitě dobře. Městu postaví soukromý investor hromadné garáže o kapacitě až 700 míst. Otázka z řad zastupitelů zněla. Kolik to bude stát, co za to investor bude chtít?
Petr Kořínek, společnost Tchas: „Pokud se bavíme o nějaké návratnosti takovéto investice, tak ta je zajištěna takzvaným poplatkem za dostupnost. Samozřejmě z tohoto poplatku se hradí, jak samotná údržba další, tak i případné služby, které by k tomu byly navázány, tak i přiměřený zisk soukromého partnera. Přičemž ze zákona vyplývá, že zisk nesmí být větší než přiměřený, což musí být zhodnoceno ve studii, která musí být připravená před realizaci tohoto projektu."
Přesná čísla se v současné době však nedají uvést. Investiční náklady na jedno parkovací místo se pohybují v rozmezí od 90 tisíc až 400 tisíci korun. Záleží na městě, jaký by zvolilo design objektu, zda tam budou další služby, či jaká bude kapacita.
Náměstek primátora Zdeněk Osmanczyk projekt vidí pozitivně.
Zdeněk Osmanczyk, náměstek primátora ČSSD: „Město vítá takovou iniciativu soukromých investorů, hlavně v dnešní době. My musíme řešit statickou dopravu, kdy se odrážíme od schválené koncepce rozvoje dopravní infrastruktury a navazující koncepce statické dopravy. To je vytipovaná lokalita, která je nejschůdnější a myslím, že i podmínky, které jsou stanoveny územním plánem vyhovují tomu, abychom tento projekt zrealizovali. My do toho nedáme žádný vstupní kapitál. Na základě smlouvy a stanovených podmínek se budeme spolupodílet na provozu. Samozřejmě, každý investor žádá návratnost, výhodou je, že tato návratnost je dlouhodobá, což je pro město výhodné a my se staneme vlastníkem této budovy."
Miroslav Kronenberg, zastupitel KSČM: „Já s tím souhlasím, hlasoval jsem pro. Poněvadž, za prvé: naplňuje se tím volební program, řešení parkovacích míst ve městě. Za druhé ta budova bude na cestě k dalšímu novému centru města, které by mělo vzniknout v části bývalých skleníků."
Zastupitelé debatovali i o tom, aby například parkoviště před magistrátem nebylo blokováno automobily obyvatel okolních domů. Bude město i tento problém řešit?
Zdeněk Osmanczyk, náměstek primátora ČSSD: „Budeme to řešit. První cest byla ta, že jsme nechali zpracovat studii výstavby parkovacího domu. Pravděpodobně vhodná lokalita je vedle KD P. Bezruče. Ale do té doby než se projekt zrealizuje mám připravený materiál a předložím ho na poradě vedení na řešení parkování před a za magistrátem. Pokud záměr bude schválený tam bude parkování v době úředních dnů jen pro návštěvníky a zaměstnance a po ukončení úředních hodin tam mohou parkovat i občané okolních domů."
Systém bude zřejmě spočívat v parkovacích automatech, s tím, že by zaměstnanci magistrátu měli určité výhody.
Anketa, obyvatelé Havířova: 1. „Byl bych pro, aby bylo parkoviště zpoplatněno. Protože tady parkují lidi, kteří tady bydlí. Spousta lidí tady zaparkuje a jde jinam." 2. „Já jsem pro to, aby to byla služba občanům, aby to bylo zdarma." 3. „Určitě jo. Hlavně v přední části. Je tu moc těch aut." 4. „Nevidím důvod platit, takže ne."
Jedním z dalších bodů bylo projednání a případné schválení nové vyhlášky upravující hlučnost o víkendech. Pokud by byl návrh poslankyně a zastupitelky Milady Halíkové přijat, v neděli by si v době od 8 do 10 a od 14 do 22 hodiny nesměl nikdo například posekat trávník. Návrh usnesení byl ale zamítnut a výhrady k němu měli i samotní zastupitelé z řad KSČM.
Milada Halíková, zastupitelka a poslankyně parlamentu ČR (KSČM): „O vydání této vyhlášky mě požádalo několik občanů a přiznám se, že mám také zahradu. Mám ji v městské části Šumbark a věřte tomu, že když se tam rozléhá zvuk elektrických sekaček a pil od rána do večera, včetně sobot a nedělí, je to poměrně dost nepříjemné."
Miroslav Kronenberg, zastupitel KSČM: „Jedné skupině bychom vyšli vstříc a druhou bychom ovlivňovali. Při dnešní ekonomické situaci, kdy lidé mají prodloužené směny, nemohou během týdne se věnovat svým věcem, v rámci svého rodinného domku a zahrad. Využívají prostě soboty a neděle. My bychom je vyhláškou omezovali."
Tento bod se asi objeví i na příštím zastupitelstvu, zřejmě ale opět neuspěje.
Jednání zastupitelstva šlo poměrně svižně a veškeré body stihli zastupitelé projednat ještě pře interpelacemi. Patřilo zde například schválení finanční podpory ve výši půl milionů korun základním školám na plavání, poskytnutí dotace ve výši 430 tisíc korun dvěma soukromým mateřským školám, dále návrh na poskytnutí dotací sportovním a mimosportovním subjektům, a to v částce necelých 9,5 milionu korun. Město rovněž vzalo na vědomí a schválilo informativní zprávu o plnění dohody o poskytování dotace HC Panthers.