Už příští týden přijede do Ostravy český premiér Jan Fišer. Bude se zabývat otázkou stále se nezlepšujícího životního prostředí, hlavně ovzduší. Proto jsme si dnes pozvali do studia havířovského primátora Františka Chobota, který danou situaci na Ostravsku a Karvinsku považuje rovněž za velmi alarmující a nabízí i návrhy, jak ji zlepšit.
TV Polar: Pane primátore, v Havířově není sice žádný velký výrobní podnik, ale přesto je město zatěžováno nadměrným množstvím polétavého prachu. Kolik dnů v roce jsou u vás, v Havířově, překračovány povolené limity?
F. CH.: "Situace letos je hrozivá, protože od roku 2008 narůstá počet dnů, kdy jsme limity překročili. V roce 2008 to bylo 77 dnů, loni už sto, a letos za první kvartál jenom už je to 53 dnů."
TV Polar: V čem je, podle Vás, hlavní problém?
F. CH.: "Ti velcí znečišťovatelé, pokud jim omezíme výrobu, tak si najdou jinou dobu, kdy budou vyrábět, např. v noci, kdy není vidět, co se valí z komínů - závazky vůči odběratelům oni totiž splnit musí. Takže tam to chce tlak na zabudovávání moderních technologických zařízení. A pokud se využije omezení výroby, tak jen v těch nejvíce exponovaných dnech, kdy je např. smogová situace. Protože, když je budeme tlačit do věcí, které jsou jim nepříjemné, tak začnou propouštět a prohloubí se nezaměstnanost. A to si myslím není způsob řešení."
TV Polar: Co je tedy způsobem řešení?
F. CH.: "První oblastí je veřejná doprava. V Havířově máme 26 autobusů na plyn z 56ti, které jezdí. Čili, kdyby se daly nějaké státní dotace nejen na autobusy, ale i na nákladní dopravu a zavedl se pořádek v tom, aby ta auta jezdila s limity, které jsou přípustné, mohlo by to pomoci. A pokud by to nechtěl někdo splnit, přestože by dostal výhodnou půjčku nebo dotaci, tak by se měly zavést tvrdé sankce za znečišťování ovzduší. Dalším problémem jsou rodinné domky. Jen v Havířově je 2700 rodinných domů. Při topení plynem utratí domácnost zhruba 40 tisíc korun za rok, při topení uhlím 25 až 30 tisíc.Rozdíl je tam 10 tisíc korun. Kdyby se vláda rozhodla podpořit plyn a lidem dát dotaci, tak by se okamžitě snížil počet emisí a nemuseli bychom dělat takové věci, že budeme sledovat kouř z komínů a vstupovat do bytů. Takže to by mohla být jedna z cest, e by se stát např. zavázal na 5 let a zaplatil to. Tím by se rozšířil zájem o plynofikaci."