Pietní akt se konal ve čtvrtek 29. dubna u památní desky na hřbitově kostela Sv. Anny. Ostrava díky svému průmyslu byla pro německé okupanty nesmírně důležitá. Hitler chtěl Ostravsko dobýt za každou cenu. Československé a sovětské vojsko však obsazení území nedovolilo a Němci byli vyhnáni. Plukovník ve výslužbě Vasil Chymčák, člen předsednictva ústředního výboru svazu bojovníků za svobodu, vzpomíná a říká: nepochybovali jsme o vítězství.
Vasil Chymčák, plukovník ve výslužbě: "Němci počítali s tím, že se budou bránit za každou cenu tady v Ostravě. Proto ruské velení rozhodlo, pokud možno Ostravu rychle obejít, aby Němci museli utéct. Proto šla ruské armádě na pomoc naše tanková brigáda, aby jim pomáhala likvidovat opevnění. Naše letectvo zabezpečovalo čistý vzduch na nebi. To znamená, aby německé letectvo nebylo schopné přijít na pomoc bránícím se Němcům."
František Chobot (ČSSD), primátor města Havířov: "Je třeba si historii neustále připomínat. Účast je tady značná a velice si toho ti, kteří se zúčastnili, váží. My jsme rádi, že to tak chápou, a je třeba se poklonit památce všech těch, kteří se zasloužili o to, jak my vlastně dneska žijeme."
Primátor města František Chobot během uctění památky dostal čestnou medaili od Sdružení letců a bojovníků.
František Chobot (ČSSD), primátor města Havířov: „Vztahuji to tak, že to je zásluha celého zastupitelstva, protože pomáhají všichni při organizaci, a beru to jako i vyznamenání pro město."
Ostravská operace probíhala ve dnech od 10. března do 5. května roku 1945. V jejím průběhu obětovalo své životy 20 tisíc sovětských a tisíc československých vojáků.