Lukáš Izaiáš, člen Vodní záchranné služby Těrlicko: „Je to velmi stresová situace, ale adrenalin mi pomůže. Když k němu připlavu a vidím, že ještě hýbe, tak mu podám desku, aby se jí mohl chytnout. Pokud to nejde, tak mu pomůžu na desku a táhnu ho co nejrychleji ke břehu."
Na břehu je pak připraven další záchranář, aby poskytl tonoucímu první pomoc.
Lukáš Izaiáš, člen Vodní záchranné služby Těrlicko: „Po vytáhnutí tonoucího na břeh, zjistíme zda dýchá. Kolegové mi pomůžou nasadit dýchací masku, abychom mu podpořili dýchání. Provádíme masáž srdce, umělé dýchání. Už v průběhu, kdy plavu pro tonoucího kolega volá záchrannou službu."
Romana Pajurková studuje na Jihočeské univerzitě přímo obor zdravotnický záchranář. Na Těrlické přehradě se seznamuje s praxí.
Romana Pajurková, vodní záchranářka: „My máme na škole různá cvičení, kdy si to zkoušíme na sobě, ale tady už je to jiné. Tady už člověk čeká, že by se mohlo něco stát. Návštěvníci nejsou moc ukáznění. Co už jsem tady stačila zahlédnout, alkohol je běžný u vody. Takové skákání do neznámé vody po hlavě. Návštěvníky se snažíme upozorňovat, ale málo kdy máme úspěch."
Návštěvníci pozor! Přestože záchranáři mohou být u tonoucího do několika minut, ne vždy mu už dokáží pomoci. Téměř každoročně na přehradě zbytečně vyhasne minimálně jeden život. Prevence je tedy na místě.