Plánujete dovolenou a přitom máte domácího mazlíčka? Máte několik možností. Buď ho necháte s někým doma, využijete hotel, nejedete, anebo ho vezmete s sebou. Pozor však na cesty do zahraničí. Určitě vám nebude stačit jen mezinárodní očkovací průkaz.
Jana Kouřilová, veterinářka: „Je to mnohem problematičtější než do bylo v minulosti. Potřebuje stoprocentně pas, který je certifikován. Pas mu můžeme vydat pouze pokud bylo zvíře tetováno, anebo pokud se nechá zvířeti aplikovat čip."
Tetováni však platí jen do roku 2011. Pak už musí mít všechna zvířata čip. A to je jen jedna z potřebných podmínek. Záleží kam jedete.
Jana Kouřilová, veterinářka: „Velká Británie například nepovoluje štěňata a koťata do třech měsíců, navíc chtějí, aby každé zvíře mělo vyšetření na vzteklinu."
Některé země chtějí dokonce 24 hodin staré potvrzení o ošetření proti blechám. Na místě je tedy vždy porada s veterinářem. Informace jsou k dispozici také na stránkách veterinární správy. Jinak se také může stát, že sice se zvířetem vycestujete, ale tam vám ho odeberou do karantény.
Pokud se rozhodnete pro psí hotel, také by jste měli mít na paměti pár pravidel.
Jana Kouřilová, veterinářka: „Neměli byste dát zvíře do hotelu den před odjezdem. Navštívit ten hotel, podívat se, co ten pes tam dělá. Vyzkoušet si to. I ty hotely mají své požadavky i tam chtějí očkování. Je dobré si vyžádat nějaké reference na hotely, zjistit, jak ten pes tam bude ubytovaný."
V Havířově psí hotel není. Jeden z nejbližších je v Petřvaldě, kde mají kapacitu devíti kotců. Zájem o něj není jen o letních a zimních prázdninách.
Tadeáš Šalonek, majitel psího hotelu: „Další případ to jsou lidé, kteří jdou třeba do nemocnice, nebo když jedou na služební cesty, kde si psy nemůžou vzít, ale hlavní období je letní, kdy je ta kapacita naplněná."
Každý pes má v hotelu svůj kotec a s opatrovníkem chodí několikrát za den do nedalekého lesa na procházky. Pokud vnikne nějaký problém, snaží se ho v hotelu vyřešit sami.
Tadeáš Šalonek, majitel psího hotelu: „Snažíme se nekontaktovat a neotravovat majitele pejska na dovolené. Prozatím jsme neměli případ, že by si majitel musel pro pejska předčasně přijet. Máme dobrý kontakt s veterinární službou, takže v případě, že pejsek onemocní nebo potřebuje nějakou péči, tak to řešíme sami za pochodu."
Výhodou hlídání je také cena. Za jeden den majitel zaplatí včetně potravy do 150 korun. Lidé otázku hlídání řeší různě.
Anketa: 1. „My nejezdíme na dovolenou. A když, tak to uděláme tak, aby ho hlídal syn. Rodině, nebo někomu cizímu, bychom si ho nedovolili nechat hlídat, protože to je plemeno trochu složité na výchovu." 2. „Bereme ho s sebou, nebo máme hlídání zajištěné."
Jaký máte názor na psí hotely? „Nevím, nikdy jsem to nevyzkoušela, ale nemusí to být špatný nápad." 3. „Já mám pořád někoho doma, takže nemám problém se psama. Psí hotel asi jo, ale musí být ověřený." 4. „Já to řeším tak, že se střídám se sestrou, ona má také kočky, takže si řekneme termín dovolených a vzájemně se střídáme." Svěřila by jste třeba do nějakého hotelu své kočky? „V žádném případě. Kočka je strašně fixovaná na domov a na místo, kde žije a nedokážu si představit, že by byly někde týden jinde."
Ještě jedna rada. Pokud cestujete se zvířetem autem, nezapomeňte na časté přestávky a dostatek vody.