Rehabilitace u lidí je nedílnou součástí léčby, center, kde by mohli rehabilitovat také psi, je v republice málo. V Moravskoslezském kraji je zřejmě jen jedno, a to v Havířově. Speciální vanu s běžícím pásem po úraze využívá také osmiletý německý ovčák, který kvůli nemocným kloubům chodí jen velmi obtížně.
Tatiána Sládečková, majitelka psa: „Chodilo se dva krát týdně asi necelé tři měsíce. Pejsek sice do dnes kulhá, ale na tu hrůzu jakou jsme viděli na rentgenovém snímku, tak to je skvělé a teď chodí dobře. Rehabilitace mu pomohla a doporučila bych to všem."
Alena Šišaková, majitelka psa: „Můj pejsek měl také pohybový problém a docela často jsme navštěvovali aquatranier a musíme říct, že po rehabilitacích se ohromě zlepšil, co se týče chůze a pohybu."
Výhodou rehabilitační vany je běžící pás, který může měnit intenzitu i sklon, proto se vana hodí také pro obézní psy. V zimních měsících ve vaně pro změnu trénují třeba chrti. O pozitivním vlivu je přesvědčen také přední ortoped z brněnské kliniky.
Milan Dvořák, Klinika chorob psů a koček při VFU Brno: „Psovi v rehabilitační vaně umožňují s klouby pohybovat na všech končetinách, přitom je nemusí váhově zatěžovat. Tyhle vany jsou velice prospěšné pro rychlejší a kvalitnější návrat pacienta k normální chůzi."
A jak často by měl majitel docházet na rehabilitace? Jana Kouřilová, veterinářka: „V době, kdy jsou zhojené rány, případně zhojená rána po operaci, tak za takové tři týdny může pes nastoupit na rehabilitaci. Doporučuje se tak jednou za dva až tři dny, aby prošel touto terapii. Chroničtí pacienti to mají, dá se říct, na vždy. Můžou rehabilitaci využít kdykoliv se jim zhorší stav. V případě, že stav už je opravdu špatný, tak toto je možnost jak jim pomoci a ulevit."
Viditelné zlepšení jde u zvířat zaznamenat zhruba po pěti návštěvách. Asi každého bude zajímat cena, jedna terapie v rehabilitační vaně vyjde na 200 korun.