František Chobot (ČSSD), primátor města Havířov: „Lípě popřeji to, aby se jí v Havířově dařilo. Bohužel, strom to už je mrtvý, ale tím, že ho oživíme sochařskými pracemi, tak tady zůstane mezi námi."
A jaká bude letošní Havířovská lípa s novou tváří? Alena Hloušková, koordinátorka řezbářského sympozia: „My jsme se v letošním roce rozhodli, že uděláme mezinárodní plenér, navštívili nás tři Češi, dva Slováci a jeden Polák. Tito umělci tvoří figurky pro děti, pět soch přijde do mateřských školek. Sponzoři, kteří investovali do plenéru, se rozhodli také pro pohádkové bytosti. Jedna socha bude umístěna v parku."
Každý řezbář měl lipový kmen, ze kterého tvořil. Stanislav Filip, řezbář: „Vyrábím sochu, která přijde do školky Lipová, je to ptáček a vzadu je takový lipový kmen. Potom děláme sochu, kde je vodník, had i beruška. Já se moc těším, protože to je téma, které je blízké dětem a my také hrajeme divadlo pro děti, takže k nim máme hodně blízko."
Na řezbářském sympoziu nemůže chybět Čestmír Slíva, který v poslední době vyrobil dva motýly. Čestmír Slíva, řezbář: „Do třetice by to mohla být žena, která bude ležet na břiše, bude mít podloženou hlavu, bude klopýtat nohama a nad ní budou velká motýlí křídla."
Andrej Irša, řezbář: „Já vyrábím mořskou pannu, ta se dá udělat na tisíc způsobů. Byl to požadavek pohádkové postavičky. Každý jsme si vybrali, co nám vyhovuje."
Řezbář z Polska se do Havířova velmi těšil. Franciszek Piecha, řezbář z Polska: „Vyrábím sochu takové malé holčičky s rozpuštěnými vlasy a kvítky, které pak budu dokreslovat."
Anketa, návštěvníci akce: 1. „Pro Havířov je to dobře, že sochy dávají do školek a parků. Je to moc pěkné." 2. „Vítám to, protože to je oživení pro normální všední dny. Je to pro všechny zábava, pro děti obzvlášť." 3. „Je to hezké, protože je to zase něco, co je potom v parku vystavené a můžeme se na to dívat. Jsme rádi, že v Havířově je taky něco pěkného."
Po celý týden bude na náměstí Republiky pro děti připraven bohatý program a jak jinak než s pohádkovou tematikou.