Jana Ikášková, učitelka ZŠ 1. Máje: „Nejrůznější matematické funkce se dají ukázat vlastně pomocí nejrůznějších programů, kde jednoduše ukážeme součty, průměry, maxima, minima, tvorba grafů a jiné věci."
Anketa, žáci: 1. „Prvně jsem myslel, že se tady postaví jen stoly, ale pak jsem se dověděl, že tady bude nová učebna. Je to skvělé." 2. „Je to dobré, ale trochu mě štve, že paní učitelka vidí, co tam děláme, to je nevýhoda. Jinak dobré. Ta nová učebna je pěkná." 3. „Líbí se mi to, pěkné nové počítače a zatím jsem s tím spokojený."
Učebna však neslouží jen dětem. Na Základní škole 1. Máje vzniklo centrum pro vzdělávání pedagogů. Ale ani ostatní havířovské školy nepřišly zkrátka. Zapojily se do třech projektů a získaly z Evropských fondů a státního rozpočtu 40 milionů korun.
Blanka Gelnarová, ved. odboru školství a kultury: „První projekt je věnován elektronizaci vzdělávání, na tento projekt byla vymezena částka 11, 3 milionů. Do projektu je zapojeno 9 základních škol. Druhý projekt byl připraven pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, tam se nám podařilo získat největší částku 23 milionů korun. Do tohoto projektu je zapojeno 8 základních škol."
Jedna z nich je i škola Mládežnická. Ta dostala dvě učebny. Jednu s dvaceti počítači a druhou malou pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.
Iva Badurová, zástupkyně ředitele ZŠ Mládežnická: „Moc děkujeme, protože jsou to nové krásné počítače a využijeme je plně ve výuce."
Václav Hujer, ředitel ZŠ Jarošova: „My jsme základní škola ze Šumbarku Jarošova. Z programu využíváme moc. Vzděláváme své lidi, vybavujeme školu jak pomůckami, tak také technikou."
Škola je zapojena rovněž v projektu Rovná šance.
Václav Hujer, ředitel ZŠ Jarošova: „Tam od tam buď jsme dostaneme ještě interaktivní tabuli, rovněž 15 počítačů a čtyři notebooky. Ty používáme ve studovně pro žáky se sociálně znevýhodněného prostředí."
Celkově havířovské školy získaly 120 nových počítačů, 14 notebooků, 5 tiskáren, 40 sluchátek, ale také skenery. I žáci karvinských základních škol mají v novém školním roce k dispozici 48 nově vybavených multimediálních učeben s novými počítači. Radnici se podařilo získat sedmi milionovou dotaci. A kolik bylo prozatím na různé projekty rozděleno v Moravskoslezském kraji?
Šárka Vlčková, mluvčí MSK: „V souhrné výši předpokládané náklady na realizaci těchto projektů činí přibližně 196 milionů korun."