Policie ČR, nemocnice a ani městská policie nechce vzít na svá bedra převozy opilých pacientů po ošetření. Důvod je prostý. Není jasné, kdo to uhradí. VZP vzkazuje, záchytka není zdravotnické zařízení a úhrady rušíme. Havířovská nemocnice, která řeší až 400 takových případů ročně, se proti tomuto bouří.
Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „Zavolali jsme na rychlou nebo na přepravní službu a pak byl pacient převezen na záchytku. Toto už nebude možné, protože to pojišťovny odmítly platit, tak budeme volat zpět policii. To znamená, že veškeré převozy, které tady z Havířova budou na záchytku musí provést policie."
Městská policie se brání. Pokud nařídí převoz lékař, je povinen ho zabezpečit. Podle zákona provádí a hradí převoz ten, kdo o něm rozhodne.
Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: „Pokud o tom rozhodne lékař, zákonná norma hovoří jasně. Já nemůžu jít nad rámec zákona, rozpočet města je dán. Je pravda, že je potřeba se podívat do budoucna. Buď se to bude řešit systémově, ale to musí pánové zákonodárci, anebo to řešit nějakou dohodou a zřídit detašované pracoviště v Havířově. Ale jezdit do Karviné, i když o tom rozhodne lékař zatím neuvažujeme."
Stejný názor má republiková policie. Ta provádí převoz pouze pokud je osoba pro ně zájmová z důvodu protiprávního jednání. Náklady pak vymáhá.
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR Karviná: „Například se jedná o skutky, kdy výsledek přítomnosti alkoholu, či návykových látek v těle, bude rozhodující pro případné trestní či přestupkové řízení."
I pro Městskou nemocnici v Bohumíně tato situace představuje nový problém. Nicméně se zde prozatím dohodli na tom, že převozy bude realizovat městská policie. Vedení nemocnice si ale uvědomuje, že je to vstřícnost, nad rámec povinností. O převozech na záchytku a případných systémových opatřeních bude v pátek se zúčastněnými stranami jednat krajský úřad.