Jakou má tvrdost či kolik má dusičnanů, síranů voda ze Stružníku či Bludovického potoka? To přesně ví žáci ze Základní školy K. Světlé, kteří díky ojedinělému projektu mohou dělat tyto pokusy.
Jiří Václavínek, učitel ZŠ K. Světlé: „Díky nadaci OKD jsme získali 170 tisíc, za které jsme koupili jednak interaktivní tabuli, poté monitorovací stanice vzduchu, dva počítače, několik mikroskopů a chemické kufříky na analýzu vody. Díky tomu žáci provádí monitoring, dělají grafy a výsledky nabídneme institucím, které se například počasím zabývají."
To ale není všechno. Žáci druhého stupně chodí jednou měsíčně po okolních lesích, aby odhalovali černé skládky. Ty se hned vyfotí a zanesou do mapy.
Jiří Václavínek, učitel ZŠ K. Světlé: „Opět tyto výsledky se po nějakém čase zanesou na magistrát či Lesům ČR a budeme se snažit, aby tyto skládky odstranili. Škola se již několik let zabývá environmentálními problémy a tím pádem jsem zjistili, že to bude vhodné téma. Udělali jsme i dotazníky pro žáky, jestli by je to zajímalo."
Anketa, žáci: 1. „Zkoušíme, jestli je v té vodě fosfor, jak je tvrdá. Baví mě to a líbí se mi, že pracujeme s takovými chemickými látkami." 2. „Zkoumáme čistotu přírody a chtěli bychom, aby nám úřady pomáhaly. Aby si všímaly, že to děláme." 3. „Já si myslím, že to má smysl. Více si přiblížíme, že tady to prostředí je opravdu špinavé. Stát by nám tady nemusel stavět víc elektráren, ještě víc nám to tady znečišťovat."
Škola v rámci projektu organizuje také exkurze. Žáci již navštívili čističku odpadních vod, hráz Žermanické přehrady a ještě je čeká komunální skládka v Horní Suché.