Děkujeme, odcházíme. To vzkazuje svou výpovědi vládě například 85 lékařů z Frýdku-Místku, 61 z Karviné a i v ostatních krajských nemocnicích odchází přes padesát procent doktorů. Řediteli havířovské nemocnice dalo výpověď 64 lékařů. Zařízení tak bude schopno od 1. března zabezpečovat v podstatě jen následnou péči.
Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „Pokud se týká akutní péče, ať už to je péče, kde odejdou lékaři z jednotlivých JIP, odejdou lékaři z ARA, takže intenzivní péči vůbec nebude mít kdo poskytovat. My musíme udělat opatření, abychom do konce února, pokud se něco nezmění ze strany vlády, abychom ty pacienty převezli do jiných zdravotnických zařízení."
Kraj zřizuje osm nemocnic, ve který je zaměstnáno celkově 933 lékařů. Výpověď z toho podalo 472 doktorů. Nejvíce chirurgů, gynekologů a anisteziologů. Nemocnice čekají na krizový plán kraje.
Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „Mělo by být první sezení ředitelů nemocnic na kraji, kde se budeme zabývat těmi lékaři, kteří v nemocnici zůstanou. Budeme se zabývat tím, kde především akutní pacienty převezeme, které nemocnice je přijmou."
Problém nejen Havířova bude v tom, že by se zavřela i chirurgická ambulance. Rodit by se také muselo v jiných zařízeních nemocnic.
Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „Těch úrazů různých, které tady naše chirurgická ambulance ošetří, těch je v sobotu a v neděli až 150. Jsem strašně zvědavý, kdo to bude ošetřovat. Ti pacienti nebudou mít kam jít."
Prezident republiky nazval lékaře v novoročním projevu za takzvané vyděrače.
Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „Prezident ještě víc nalil do ohně oleje a ty lékaře vyprovokoval k tomu, aby byli ještě přísnější v tom postupu."
Jaký scénář předpokládáte, že bude od 1. března? Martin Sedláček, předseda LOK v NsP Havířov: „To si nedokážu představit. Já doufám, že po novém roce s novou náladou všichni zasednou k jednacímu stolu a začnou řešit konkrétní problémy, které naše zdravotnictví má."
Pacienti moc pochopení pro lékaře nemají.
Anketa: „Já si myslím, ať si to zkusí. V zahraničí to není žádný med. Tady určitě nějací noví lékaři přijdou a zase to bude tak, jako dřív."
„Měli by si to rozmyslet. Nejde o pacienty, ale kdo by je zaměstnal."
„Ti lidé si asi budou muset vybírat jiné lékaře. Budeme jezdit jinam."
„Já si myslím, že i ten ministr zdravotnictví ví, co dělá. Je skutečně nutné zdravotnictví podpořit, ale asi to nejde tak rychle. I odboráři by k tomu měli přihlédnout." „Myslím si, že to asi nemůže dojít tak daleko. A pokud ano, tak je to špatné. Doktoři, že odcházejí, to je dobře. Jdou za lepším."
11. ledna proběhne na krajském úřadě za účasti hejtmana porada ředitelů krajských nemocnic, na které bude projednán krizový plán.
Šárka Vlčková, mluvčí MSK: „Po prvním březnu, kdy vyprší výpovědní lhůty opravdu může nastat krizová situace, kdy bude nedostatek lékařů. Pan hejtman a vedení kraje bude v těchto dnech jednat i s ostatními nemocnicemi, ve kterých lékaři nedali výpovědi a bude se snažit nějakým způsobem zajistit krizové zřízení akutní péče pro občany MSK."
A z odchodem lékařů je zde další problém. Podle mluvčího záchranné služby Moravskoslezského kraje, pokud by došlo k prudkému nárůstu požadavků na transporty pacientů, nebyli by schopni situaci zvládnout.