Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Komentovaná prohlídka pohornickou krajinou začala v Horní Suché

Zástupci kraje, měst a obcí Karvinska se zúčastnili komentované prohlídky pohornické oblasti, která v příštích letech ožije díky komplexnímu projektu POHO2030. Finanční prostředky chce kraj investovat ze svého, ale také pomocí vládního programu RE:START a peněz z EU.

Co se skrývá v pohornické krajině po stránce přírodních hodnot, ale i kulturně historických, to byl smysl komentované prohlídky pohornické oblasti, které se zúčastnili představitelé kraje, měst a obcí. Výchozím bodem byla Horní Suchá.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO2030: "Slibujeme si od toho, že bude odkaz té krajiny bližší i těm, kteří o ní mohou rozhodnout nebo mají pravomoce a taky pro ty, kteří mohou připravovat spolu s námi projekty. Bude to zaměřeno hlavně na přírodní hodnoty, co tady spontánně vzniklo, když ty plochy tady byly ladem a krajina se proměnila i díky těžbě. Nenavštívíme industriální plochy a provozy důlní, které budou končit. Tam je potenciál na tu přeměnu asi největší, protože ty budou mizet postupně a na jejich místech by měly vzniknout další aktivity, o tom budeme mluvit v kuloárech."

Starosta Horní Suché by uvítal, kdyby se obec opět přiblížila Karviné.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “Teď nevím, jestli naštěstí, nebo bohužel jsme si mnoho věcí pořešili sami, bylo by strašně fajn, kdyby ta opravdová Karviná, ne Fryštát, ne šestka atd. se do toho zapojili. Nakonec areál Barbory je stejný jako na Františku, vždy ta Horní Suchá velice blízko sousedila s Karvinou, kdyby se to povedlo trochu vrátit zpátky, byl bych docela rád. Pokud by se podařilo revitalizovat starou Karvinou, asi tam nebude dneska bydlet x tisíc lidí, z Karvinska dnes lidé odcházejí, ale minimálně ta Barbora si zaslouží pozornost. Tam by mohla být krásná průmyslová zóna i další aktivity, plus kulturně-společenské atd.”

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy