Chtěli mít po absolvováni školy jistotu pracovního uplatnění v OKD a zároveň během studia pobírat stipendium. Řeč je o karvinských učních a studentech hornických oborů.
Jiří Štabla, student 3. ročníku oboru Důlní mechanik strojů a zařízení: „Můj otec i děda pracovali na šachtě. Říkali mi, že je to super možnost uchycení se tady i ve světě. Rozhodl jsem se, že to zkusím.“
Krize v OKD, která následně vyústila v insolvenci ale žákům udělala čáru přes rozpočet. Nejen že postupně byly měněny podmínky vypláceného stipendia, letošní absolventi navíc práci v OKD nenajdou.
Ivo Čelechovský, mluvčí OKD, a.s.: „V současné době pro ně tuto práci nemáme, protože samozřejmě probíhají personální restrukturalizace.“
Navíc ukončena byla i praktická výuka na důlních pracovištích.
Milan Papesch, učitel odborného výcviku, SŠTaS Karviná: „My jsme museli na přelomu dubna a května stáhnout 54 žáků z OKD a umístit je ve firmách v rámci regionu.“
Podzemí na Karvinsku ale stále skrývá desítky miliónů tun uhlí. Právě proto zůstaly některé hornické předměty zachovány i přesto, že z nabízených oborů zmizelo slovo důlní. Absolventi totiž nemusí pracovat jen pod zemí.
Viktor Pavelka, učitel důlních oborů, SŠTaS Karviná: „Když předloží kromě maturitního vysvědčení i certifikát v angličtině, mají tam i ražení, nejenom dobývání, takže co se týče ražby tunelů mají dveře otevřené na celém světě.“
Potěšující pro absolventy je navíc skutečnost, že získané stipendium po dobu studia nemusí vracet i přesto, že práci v OKD nezískají.