Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné přišli hromadně darovat krev studenti

  • Karviná,

Studenti karvinské Střední odborné školy ochrany osob a majetku přišli hromadně darovat krev. Někteří při tom zažili i nepříjemné pocity, přesto odběr dokončili. Zdravotníci jejich iniciativitu přivítali s nadšením, mladých dárců krve je totiž žalostně málo.

Na Hematologicko transfuzní oddělení karvinské rájecké nemocnice přišli studenti Střední odborné školy ochrany osob a majetku Karviná, aby hromadně darovali krev. většina z nich byli prvodárci.

"Dnes máme celkem 20 zájemců a jsou to žáci třetího a čtvrtého a dokonce z ročníku druhého se přidali dobrovolníci. Mladí dárci jsou vždycky potřeba a když takto jdeme hromadně, tak ti žáci se navzájem podpoří, pochlubí se, že se jim to povedlo, je tam ta síla té skupiny," řekl  učitelka Andrea Denerová.

Někteří dárci, kteří darovali krev úplně poprvé, zažili i nepříjemné stavy.

"Ze začátku to bylo celkem v pohodě, pak se mi začala točit hlava, pak už si to moc nepamatuju. Omdlel jsem na pár sekund, měl jsem sny, pak jsem byl celkem v šoku, jak jsem se probral," popsal Adrian Szotkowski,dobrovolný dárce krve.

Mladé dárce vidí vždy zdravotníci rádi.

"Všichni to zvládají celkem dobře, občas se stane, že nějakou reakci na odběr máme, ale jsme rádi, že přijdou a zdá se, že budou pokračovat i dále," řekla Jarmila Winklerová, vrchní sestra.

Momentálně je méně dárců krevních skupin 0- a A-. Ty, které má zdravotnický personál v systému, zve sms zprávami na odběr.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy