Reklama

Krojovaní horníci si připomněli neštěstí na Dole Gabriela

  • 15. dubna 2019,
  • 14:14,
  • Karviná,
  • Monika Danková

Před 95 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Reklama

12. dubna roku 1924, tedy před 95 lety vyhaslo 15 životů horníků při důlním neštěstí na Dole Gabriela. Dalších 24 horníků bylo zraněno. Tehdy před polednem došlo v uzavřeném požářišti k výbuchu, který rozmetal nově postavené hráze, způsobil závaly v okolí a zamořil důl povýbuchovými zplodinami. V dole bylo 537 lidí, právě 15 z nich výbuch přímo postihl. Závodní sbor záchranářů ihned nastoupil k záchraně postižených. Vyproštěni však byli pouze 2 mrtví. Ostatní byli zasypáni, jejich těla byla pohřbena závalem (vyproštěni byly až po 13 měsících).

"Byla to v té době velikánská katastrofa, protože zemřeli horníci ve věku od 19 do 35 let, nejstarší měl 46. Zůstalo po těchto zahynulých hornících 32 sirotů," řekl  Emil Klepek,  místopředseda Krojovaných horníků Gabriela.

Krojovaní horníci z kroužků  Gabriela, Stonava, Důl ČSA, František, i z polského Jastrzębia si tuto nešťastnou událost připomněli pietním aktem na dvou hřbitovech, kde jsou pochováni - na katolickém i evangelickém.

"Žijeme v poddolovaném regionu, kde se taková neštěstí stávají, je nutné myslet na ty, kteří položili život, vesměs to byli mladí lidé, kteří po sobě zanechali potomky a v kontextu toho, že ta neštěstí se neděla jen v minulosti, ale i nyní, což dokládá konec minulého roku, bychom měli být vždy připraveni se tomu postavit čelem a uctít památku všem," řekl Andrzej Bizoń, náměstek primátora Karviné.

Po pietním aktu se za zahynulé horníky konala i bohuslužba v šikmém kostele sv.Petra z Alkantary.
HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

GOLD SPOON s.r.o.
Karviná
od 80 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu