Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bazální stimulaci senioři v Novém domově vítají, je pro ně příjemná

  • Karviná,

Imobilním klientům karvinského Nového domova provádí aktivizační pracovnice v každodenní ošetřovatelské péči bazální stimulaci. Tato služba má zlepšit pohybové schopnosti seniorů a podpořit vnímání i komunikaci.

V Každodenní ošetřovatelské péči nabízí Nový domov imobilním uživatelům s nejvyšší mírou podpory  bazální stimulaci. Ta pomáhá zvyšovat kvalitu života a bezpečnost poskytované péče.

"Bazální stimulace podporuje vnímání, komunikaci a pohybové schopnosti uživatele. nejvíce využíváme polohování, uživatele polohujeme do hnízda, do mumie, kde se cítí bezpečně," vysvětlila Martina Biegońová, vedoucí služby.

Používána je i somatická zklidňující stimulace. Aktivizační pracovnice se řídí desaterem bazální stimulace. Služba je dobrovolná.

 "Musí souhlasit verbálně nebo neverbálně, aspoň kývnutím hlavy. Klienta si napolohujeme do správně polohy. Používáme aromaterapeutickou masáž, s olejíčkem vůně, kterou zná, která mu něco připomíná. Masáž provádíme buď v rukavicích, používáme i terapeutické pomůcky. Celou dobu s klientem mluvíme, zakrýváme část těla tak, aby se cítil příjemně, aby mu nebylo horko ani zima," dodala Světla Janovská, aktivizační pracovnice.

Bazální stimulaci rád využívá i pan Stanislav Jordán. "Jak se vám to líbilo?" "Krásný, dobrý," odpověděl pan Jordán.

"Důležité jsou i prvky autonomie, pracuje se s individuálním přístupem a velmi důležitá je spolupráce s rodinou," uzavřela vedoucí služby.

V současné době je v Novém domově proškoleno 26 zaměstnanců, v únoru k nim přibude dalších 20. V květnu má Nový domov v plánu získat certifikát Bazální stimulace.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy