Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karvinští hasiči bravurně zvládli cvičnou záchranu dětí z mokřad

  • Karviná,

V okolí Těrlické přehrady se konalo cvičení, které nemá v České republice obdoby. Bleskové povodně uvěznily tři stovky dětí v okolí Těrlické přehrady. Do záchranné akce byly povolány veškeré složky Integrovaného záchranného systému, zejména pak hasiči. Ti karvinští měli ze všech nejtěžší a nejnáročnější úlohu.

Integrovaný záchranný systém chtěl prověřit veškeré složky při možných bleskových povodních. Do záchranné akce 300 dětí byly nasazeny i hasičské obojživelné speciály. Jednalo se největší cvičení svého druhu v České republice.

“Děti jsou dislokovány v obtížně přístupném terénu, proto budou použity speciální evakuační vozidla, což jsou Tatry 8x8, které jsou schopny projet i velmi těžkým terénem,” řekl vedoucí cvičení Jiří Scheibinger.

Celkem bylo do akce nasazeno 140 profesionálních hasičů. Ti z Karviné dostali fyzicky nejtěžší úsek, dostat děti z mokřad. 

"Naše jednotka zasahovala pomocí dvou gumových člunů, kompletně vystrojená v suchých oblecích pro práci na vodě. Museli jsme se transportovat po řece, která simulovala dobře ty podmínky, které by panovali při povodních.50

2,05 Ta řeka měla proměnlivou hloubku, takže jsme si museli pomáhat ručně, za pomocí fyzické síly, museli jsme ty čluny přenášet a různě popostrkovat, vypínat motor," popsal náročnost cvičení  velitel družstva Petr Pažitský.

"Museli jsme improvizovat, čluny jsme museli z důvodu nízké hladiny na Těrlické přehradě přenášet přes hlavní cestu. Museli jsme rozpojovat motor, člun zvlášť, byli tam v první fázi jen čtyři lidi, takže to bylo fyzicky náročné, navíc prostor za hrází proti proudu řeky Stonávky byl komplikovaný, zarostlý, spousta dřeva ve vodě, pod vodou, spousta komárů," dodal Ivo Pieter, ředitel ÚO HZS Karviná.

Poslední fáze byla bezpečně dostat figuranty z lávky do člunů a dopravit je bezpečně na břeh přehrady.

"Ty děti to zvládly, my jsme jim vysvětlili, o co jde, jak budeme postupovat,. ukázali jsme jim to. Navázali jsme je do speciálního šátku lezeckého, navázali jsme je na lano. Vysvětlili jsme jim, jak se musí chovat v té výšce a slanili jsme je z mostu do člunu," řekl Pažitský.

"Myslím, že jsme se s tím vypořádali se ctí," uzavřel Pieter.

Děti byly následně sváženy na břeh do evakuačního stanu, kde byly označeny evidenčními páskami a byly předány do centra následné péče.

“Bylo to super, vůbec jsem se nebál,” řekl školák.

Po skončení záchranné akce složky vyhodnotí veškeré postupy.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy