Kaple z 18. století prochází opravou, kulturní památka stojí na poddolovaném území Karviné

  • 15:42,
  • Karviná,

Jedna z karvinských kulturních památek prochází v těchto dnech zásadní opravou. Jde o kapli Andělů strážných v Karviné-Starém Městě. Stavební práce mají staticky zajistit nemovitost. Náklady hradí společnost OKD, protože se památka nachází na poddolovaném území.

Kulturní památka kaple Andělů strážných nacházející se v Karviné-Starém Městě právě v těchto dnech prochází zásadní opravou.

 “Tato kaplička pochází z 18. století. Vzhledem k tomu, že se tato památka nachází na území zasažené těžbou, nabídla nám společnost OKD preventivně tuto památku opravit. Konkrétně se jedná o sanaci zdiva, venkovního i vnitřního, kdy dojde k oklepání omítek a následnému speciálnímu nátěru, který tuto památku ochrání. Také bude zrekonstruováno schodiště u kapličky a stará stříška bude vyměněna za novou, celoprosklenou,” popsala opravu vedoucí Odboru komunálních služeb Jana Maierová.

Práce začaly v září, momentálně se tady provádí vystužení původních základů pomocí železobetonu.Pod původními základy byly podkopány v jednotlivých úsecích prostory, které byly vyplněny výztuží a zalité betonem. Dále se tu bude provádět drenáž, odvodnění kolem základů, aby nedocházelo poškození nebo případnému sedání stavby, popsal práce vedoucí stavby Jiří Baláž. V průběhu prací je naplánována i třítýdenní technologická přestávka. Nový beton musí dostatečně ztuhnout a stavbu zatížit.

 “Celkové náklady se pohybují kolem 750 tisíc, celá investiční akci hradí společnost OKD. Hotovo by mělo být do konce března příštího roku,” dodala Maierová. 

Statutární město Karviná je vlastníkem čtyř pozemků, na kterých se nachází kapličky. Kromě Kaple Andělů strážných v Karviné – Starém Městě je to dále kulturní památka Kaple Svaté Anny v Ráji, kaplička sv. Jana Nepomuckého v Mizerově a poslední je kaple Matky Boží Čenstochovské ve Fryštátě.
Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

07.12. 15:00 - 22.11. 2:50
Karviná, Kostel sv. Maří Magdalény , Dětmarovice

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

07.12. 18:00 - 22.11. 2:50
Karviná, Kostel sv. Anny, Rychvald

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 18:00 - 22.11. 2:50
Orlová, Kostel Svatých apoštolů Petra a Pavla, Albrechtice

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Comfort Job Agency s.r.o.
Karviná
od 20 200 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků