Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žijí za hranicemi rodné země, tradice a zvyky si ale Slováci z Karviné připomínají

  • Karviná,

Karvinská Obec Slováků si tradičně pozvala ze své rodné země jeden ze souborů, který udržuje tradice a zvyky prostřednictvím folkloru. Letos je programem přijel potěšit a zároveň naladit do té správné vánoční nálady Kelčovan z Čadce.

Do Karviné přijel dětský folklorní soubor Kelčovan z Čadce, aby svým vánočním programem naladil členy Obce Slováků do té správné předvánoční atmosféry. Vystupující doprovodili i umělečtí vedoucí a zakladatelé souboru manželé Pavel a Amália Kužmovci, kteří v roce 1972 tento soubor založili. Doprovázet ho chtějí na cestách dokud jim zdraví vydrží.

"Že vydržel ten soubor, to nás skutečně těší, protože byl založený v malé osadě Kelčov a když tam nebyli finance, přestěhovali jsme se do Čadce a dokud nás podporují, tak existujeme," prozradila Amália Kužmová, spoluzakladatelka souboru.

Soubor Kelčovan je známý po celém světě, mimochodem na svém kontě mají i vítězství mezinárodní soutěže ve Francii. Jejich program plný zvyků a tradic mohli členové Obce Slováků vidět prostřednictvím říkanek, zpěvu a regionálního tance.

"Máme tento program sestavený od Ondry až po Tři Krále. Ondrejské zvyky před Vánoci, pak i chození po chalupách, narození Ježíška a příchod Tří Králů, kteří přišli do Betléma pozdravit toto dítě," popsala program Viera Mundierová, organizační vedoucí.

Vánoční setkání Obce Slováků patří k největším každoročním tradičním akcím..

"V tomto roce si Obec Slováků připomíná 25. výročí svého založení a od samého začátku jsme si do našeho programu zařazovali Vánoční setkání, které jsou nejkrásnější a nejhojnější setkáním," zdůraznila Vilma Krňávková, předsedkyně Obce Slováků v Karviné.

Setkání patří k oblíbeným právě pro svou atmosféru, pro oživení tradic a zvyků ale i pro vzájemná přátelská setkání a také přání do Nového roku.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků