Žijí za hranicemi rodné země, tradice a zvyky si ale Slováci z Karviné připomínají

  • 15:32,
  • Karviná,

Karvinská Obec Slováků si tradičně pozvala ze své rodné země jeden ze souborů, který udržuje tradice a zvyky prostřednictvím folkloru. Letos je programem přijel potěšit a zároveň naladit do té správné vánoční nálady Kelčovan z Čadce.

Do Karviné přijel dětský folklorní soubor Kelčovan z Čadce, aby svým vánočním programem naladil členy Obce Slováků do té správné předvánoční atmosféry. Vystupující doprovodili i umělečtí vedoucí a zakladatelé souboru manželé Pavel a Amália Kužmovci, kteří v roce 1972 tento soubor založili. Doprovázet ho chtějí na cestách dokud jim zdraví vydrží.

"Že vydržel ten soubor, to nás skutečně těší, protože byl založený v malé osadě Kelčov a když tam nebyli finance, přestěhovali jsme se do Čadce a dokud nás podporují, tak existujeme," prozradila Amália Kužmová, spoluzakladatelka souboru.

Soubor Kelčovan je známý po celém světě, mimochodem na svém kontě mají i vítězství mezinárodní soutěže ve Francii. Jejich program plný zvyků a tradic mohli členové Obce Slováků vidět prostřednictvím říkanek, zpěvu a regionálního tance.

"Máme tento program sestavený od Ondry až po Tři Krále. Ondrejské zvyky před Vánoci, pak i chození po chalupách, narození Ježíška a příchod Tří Králů, kteří přišli do Betléma pozdravit toto dítě," popsala program Viera Mundierová, organizační vedoucí.

Vánoční setkání Obce Slováků patří k největším každoročním tradičním akcím..

"V tomto roce si Obec Slováků připomíná 25. výročí svého založení a od samého začátku jsme si do našeho programu zařazovali Vánoční setkání, které jsou nejkrásnější a nejhojnější setkáním," zdůraznila Vilma Krňávková, předsedkyně Obce Slováků v Karviné.

Setkání patří k oblíbeným právě pro svou atmosféru, pro oživení tradic a zvyků ale i pro vzájemná přátelská setkání a také přání do Nového roku.
Farma Bezdínek s.r.o.
Karviná
od 18 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

EUROLINE s. r. o.
Karviná
od 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků