Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné pomáhají lidé zachránit slony nákupem v Momentu

  • Karviná,

Už čtyři roky mohou obyvatelé Karviné a okolních měst přinášet nepotřebné oblečení, hračky nebo domácí potřeby do speciálního charitativního obchůdku neziskové organizace Moment. Každá koruna, která se prodejem v této síti obchodů získá, pomáhá tam, kde je to potřeba. Speciálně v Karviné je to záchrana slonů v Africe.

Charitativní obchod Moment byl v Karviné otevřen v prosinci roku 2015 a to na ulici Karola Sliwky. Po čtyřech letech se přestěhoval ke kinu Centrum a také zvýšil kvalitu nabízených věcí.

"Moment je neobvyklá nezisková organizace, která provozuje síť prospěšných secondhandů Naším cílem je generovat zisk a stabilní finanční podporu. Je to unikátní projekt, který šetří planetu a přitom pomáhá potřebným," vysvětlila  Jana Kolarczyková, zaměstnankyně karvinského Momentu.

Čím větší zisk se podaří Momentu získat, tím větší finanční podporu získá sedm vybraných organizací - mobilní hospic Ondrášek, Centrum rané péče, Kola pro Afriku, Denní stacionář Žebřík, Lesní školka Bezinka, Česká koalice pro ochranu biodiverzity a také Save Elephants, který zaštiťuje právě karvinský obchůdek. Funguje na jednoduchém principu - lidé sem mohou věci darovat, ale také je nakupovat.

"Zapojit se může každý, stačí projít skříň, vytřídit oblečení a přinést do obchůdku. Mohou přinášet oblečení, keramiku, hračky, je tam jen podmínka, aby byly v prodejní kvalitě, aby se to mohlo dál využít," dodala Kolarczyková.

Karvinští takto pomáhají už čtyři roky. Mladý ochránce slonů a také zakladatel a koordinátor Save Elephants, Arthur F. Sniegon. mimochodem rodák z Třince, žije po většinu času ve Střední Africe, kde bojuje proti pytláctví slonů a prodeji slonoviny. Do přestěhované obchůdku také zavítal a prozradil, jak se mu jeho mise v Africe daří plnit.

Arthur F. Sniegon, zakladatel a koordinátor Save Elephants.

"Od roku 2015, kdy jsme v Karviné obchod otvírali, se toho mnoho událo, tehdy nám tady při otvíračce pomáhala česká fenka Holly, místního policejního psovoda Martina Štěrby, která je v Africe, v jižní části Konga, tvoří základ psí jednotky, která prohledává vozidla civilních i oficiálních delegací. Tito psi jsou potřeba jsou nestranní, mají na svém kontě spoustu záchytů zvěřiny, munice, slonoviny, vysvětlil Sniegon.

Aktivity v Africe se týkají nejen detekčních psů, ale i jiných vyšetřovacích aktivit. Instalují se například více fotopasti. Projekt Save Elephants  se také dostal pod správu dvou velkých organizací v Kongu.

"Už se podařilo odhalit několik pytláků, kteří pronikali do národního parku ať už se zbraněmi nebo drátěnými oky a lovili. Já jsem vděčný, že i díky podpoře zdejších lidí se nám podařilo mnohé z těchto aktivit posunout dopředu," řekl ochránce.

Pomoc můžete i vy. Přineste nepotřebné věci do Momentu nebo si sem přijďte něco koupit. Charitativní obchod najdete v prostorech bývalé restaurace Srdíčko u kina Centrum ve všední dny od půl deváté do půl šesté  a v sobotu od 9 do 12 hodin.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků