Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodák z Karviné už dvacet let provází po Safari v Namibii, zavede turisty přímo mezi slony

  • Karviná,

Teď vás seznámíme s Rostislavem Janíkem, rodákem z Karviné, který už dvacet let provází turisty po Safari v Namibii. Sem do Karviné se občas vrací a při jeho poslední návštěvě jsme se s ním osobně setkali. Tady je jeho příběh.

Rostislav Janík žil ještě před dvaceti lety v Karviné. Jeho osud se ale rázem změnil po návštěvě kamaráda v africké Namibii. Natolik se mu ta země zalíbila, že tam zůstal také . Od té doby dělá jako jediný Čech průvodce na Safari v Namibii a sousedních zemí.

"Jak jsem tam přijel, musel jsem se první naučit anglicky, nezbývalo mi nic jiného než začít pracovat mezi lidmi, začal jsem dělat v supermarketu a vybaloval jsem zboží," zavzpomínal Rostislav Janík, průvodce.

Už ale během prvního roku pobytu začal pracovat v cestovním ruchu.

"Působím v jihoafrickém regionu, soustředím se na Namibii, Jihoafrickou republiku, Zimbabwe, Botswanu a Zambii," dodal.

Rostislav Janík má celou oblast za ty dlouhé roky zmapovanou, dokáže jako průvodce každému návštěvníkovi a turistům ukázat přesně to, co chtějí vidět. Kromě toho pro ně zajistí ubytování, stravu a aktivity.

"Přímo v té  Namibii, ta namibijská poušť je známá jako nejstarší na světě, chtějí vidět pobřeží Koster a všichni chtějí vidět “velkou pětku”. “Velká pětka” znamená lev, levhart. gepard, nosorožec a slon. Přesně vím, jak do těch národních parků jet a kde hledat ta zvířata najít," řekl Janík.

To vše může průvodce dělat až po splnění určitých kritérií.

"Prvních pět let jsem tam chodil do školy a dělal jsem si průvodcovskou licenci, můžu pracovat a cestovat kdekoliv v tom jihoafrickém regionu. Co se týká teorie, tak jsem se učil jsem se zeměpis, historii, geografii, pak v praxi se naučí kterými cestami jezdit, kde jsou hezká místa na zastavení, na focení. Mám speciálně upravené 4x4 auto a v tom mám připravené nářadí a veškeré věci, co potřebuji."

Rostislav Janík založil i v Africe rodinu, manželku a svou dceru ale s rodným městem a rodinou tady žijící už seznámil. V africké domovině ho nejvíc fascinuje pohoda a klid.

"Tam všichni na všechno mají čas, tam se nespěchá a taky mentalita lidí, ať je člověk chudý nebo bohatý nebo nemocný nebo zdravý, ať má špatnou nebo dobrou náladu, prostě pozitivní nálada a spokojenost. Já jsem vždycky chtěl cestovat, to průvodcovství není práce, ale koníček, takže já mám nejlepší koníček na světě, bych řekl," uzavřel průvodce.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy