Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Oprava tří domů na karvinském náměstí má zelenou

  • Karviná,

Ještě letos by měla začít rekonstrukce tři zchátralých historických domů na Masarykově náměstí ve Fryštátě. Město už získalo stavební povolení.

Už nic nebrání tomu, aby tyto tři domy na Masarykově náměstí, které dlouhá léta kvůli zanedbané péči bývalého vlastníka chátraly, už brzy začaly znovu sloužit lidem. 

"Jsme rádi, že se nám po novém roce podařilo získat stavební povolení, ta příprava trvala zhruba dva roky  a já bych chtěl připomenout, že jsme byli nuceni od bývalých vlastníků tyto nemovitosti odkoupit, protože by nám asi spadly jednoho dne na hlavu, takže jsem rád, že se to podařilo projekčně připravit, jsem rád, že se podařilo domluvit se i s národním památkovým ústavem, protože jde o domy, které jsou v památkové zóně," vysvětlil primátor Karviné Jan Wolf.

V domech už proběhl stavebně technický průzkum, průzkum hydrogeologické, dělaly se, statické posudky a další potřebné expertízy. 

"Ta projektová příprava byla náročná i z toho důvodu, že jde o domy, které jsou staré a zanedbané, je nad nimi dohled národního památkového ústavu, takže tam probíhalo mnoho jednání. V současné době připravujeme zadávací řízení na výběr zhotovitele stavby, ta procedura trvá tři čtyři měsíce a věřím tomu, že pak zdárně vybereme nejlepšího dodavatele stavby a začne samotná realizace," dodal.

Samotná rekonstrukce domů bude velmi náročná a zabere čas.  Domy nebyly více jak deset let větrány, netopilo se v nich a takzvaně nedýchají. Nejvíc trápí domy suterénní prostory, které jsou vlhké a některá sklepní  místa byla zaplavována vodou. 

 Obecně se počítá s  tím, že by v domech byly byty k užívání, zřízeno by tady mohlo být i muzeum hornických tradic a nebytové prostory by byly nabídnuty třeba k provozování restaurace.

"Ta samotná cena stavby je přes 100 milionů korun, jsem rád, že se nám podařilo získat dotaci ve výši 50 milionů korun z MSK,  za což bych jim chtěl poděkovat," uzavřel primátor.
Šakalí léta / muzikál

Dnes
Český Těšín, Těšínské divadlo, Český Těšín

Šakalí léta / muzikál

Zítra
Český Těšín, Těšínské divadlo, Český Těšín

Šakalí léta / muzikál

17.04. 19:00
Orlová, Dům kultury města Orlová

SEJONG Czech s.r.o. - Karviná
Karviná
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Základní škola Rychvald, okres Karviná, příspěvková organizace
Rychvald
od 30 930 do 40 320 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků