Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Herci hrají dětem scény z knih v rámci LiStOVáNí, knihy jdou pak na dračku

  • Karviná,

Všechny děti navštěvující 5. třídy základních škol z Karviné a okolí se zúčastnily ojedinělého projektu nazvaného LiStOVáNí. Jde o scénické čtení, díky kterému jdou pak knihy doslova na dračku.

K pravidelným akcím, které v odpoledních a večerních hodinách probíhají v karvinské regionální knihovně patří takzvané LiStOVáNí. Jde o projekt, určený široké veřejnosti, ve kterém se s knihou mohou návštěvníci seznámit díky zahraným scénkám. Tentokrát se akce uskutečnila pro školáky. 

"Dnes jsme se mohli sejít s žáky 5. tříd díky projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání, který je realizován statutárním městem Karviná. Město v rámci tohoto projektu podporuje také čtenářskou gramotnost a pregramotnost, proto jsme se tady mohli dnes sejít a představit si LiStOVáNí, projekt scénického čtení," řekla Svatava Sukopová, náměstkyně pro knihovnické a informační služby.  

Scénické čtení představili dětem herci z Jihočeského divadla Věra Hollá a Pavel Oubram. 

"Se snažíme spojit dvě věci, které máme rádi, což je divadlo a čtení, vzniká z toho takový zvláštní tvar scénických čtení, už to děláme přes 15 let, udělali jsme přes sto knížek," prozradil Pavel Oubram.

Tady v Karviné dětem zahráli vybrané scény z knihy Miloše Kratochvíla Klofáci, která je součástí série Pachatelé dobrých skutků.

"Je to o dvou klucích, kteří zjistí že by chtěli mít nějakou holku, stejně jako ostatní spolužáci, ten hlavní hrdina pro to dělá všechno, ono se to různě zvrtává a vznikají vtipné situace," dodal.

Ze zkušenosti herců má scénické čtení vliv na půjčování a čtení knih, které jsou takto prezentovány.

"Tohle vidím jako největší smysl tohoto projektu, je skvělé, že když třeba čteme ve škole a oni tam mají školní knihovnu, tak ta knížka je pak rezervovaná na několik měsíců dopředu a ty děti to k té knížce přivádí a to je skvělé," uzavřel herec.

LiStOVáNí pro veřejnost plánuje regionální knihovna na druhou polovinu letošního roku, termín bude upřesněn.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků