Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pávi se stali v Karviné raritou, patří jim hlavně centrum města

  • Karviná,

V dubnu to budou přesně dva roky, co mniši z Benediktinského kláštera Rajhrad darovali Karviné skupinku pávů. Původně měli být ozdobou zámeckého parku, své teritorium si ale tito opeření krasavci rozšířili o centrum města.

Karviná je výjimečná v mnoha směrech, má třeba jediný šikmý kostel na světě. A také raritu, kterou v širokém okolí jen tak nenajdete  a to jsou po městě volně pohybující se pávi. Jejich příběh začal v dubnu roku 2018, kdy je městu darovali mniši z Benediktinského kláštera Rajhrad.

"Když město Karviná dostala pětici pávů od mnichů z Rajhradu, tak jsme si mysleli, že to bude hezká atrakce přímo v ZOO koutku parku Boženy Němcové. Netušili jsme, že se vydají po městě, po Fryštátě a po sídlištích," řekla Martina Orgoníková, zástupkyně mluvčího Karviné.

Rozšířit teritorium o další části města bylo záměrem zkušeného staršího páva, který spolu se samičkou přibyl z petrovického zámečku a okamžitě se stal jejich vůdce.

Jeho cestovatelské ambice se mladým pávům zalíbily. Dokonce se ani nevrací do parku na krmení.

"Přáli jsme si, aby je občané nekrmili, ale asi se mají lépe než tady v oboře, protože se nám stále nevrací." řekl Emil Dostál z TS Karviná.

"Dáváme jim krmení každý den, pšenici, mají zvláštní granule vitamínové, to, co žerou slepice, žerou i pávi. Nepotřebují, aby je lid přikrmovali, oni si najdou potravu sami," dodal pracovník TS Karviná Josef Molnár.

Ze začátku lidé oznamovali jejich pohyb na magistrát, byla i snaha je odchytit, postupem času si ale občané na jejich toulání městem zvykli, natáčejí si je a fotí.

"Dnes se to ukázalo jako příjemná atrakce a zpestření přímo v ulicích města a vůbec to nevadí. S velkou nadsázkou řečeno, pávi dokonce korigují dopravu ve městě, hlavně ve Fryštátě a řidiči si na ně dávají pozor a snižují rychlost 3,30

V zookoutku mají stále pávi pevné zázemí, které obývá ale jen jedna samička. Ta loni v červenci přivedla na svět dalšího pavího potomka. Ten už snad  nebude patřit mezi takové dobrodruhy jako zbytek paví rodiny. Pracovníci technických služeb ale předpokládají, že se toulající skupinku pávů jednou podaří do parku zpátky dostat.

"Momentálně jsme domluveni s vedením města a odborem komunálních služeb, že bychom rozšířili voliéru směrem k oplocení, aby dělali ozdobu tohoto zookoutku pro občany a měli s nimi bližší kontakt," uzavřel Dostál.

Společně s paví samičkou a jejím mládětem obývají voliéru perličky, krůty a slepice. V blízké budoucnosti má v plánu odbor komunálních služeb magistrátu města ve spolupráci s technickými službami postavit v oboře zookoutku i výběh pro králíky.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků