Rouškomat v karvinském supermarketu slouží lidem tři týdny, každý den navečer ho úřednice magistrátu doplňují, podle potřeby.
"Balení roušek probíhá zhruba dvakrát až třikrát týdně, podle toho, jak se nám podaří získat našité od dobrovolníků nebo od našich příspěvkových organizací. Ten výtěžek jde na dobrou věc, všechny peníze budou dány společnosti ADRA, která je použije na sociální projekty v našem městě," prozradila Gabriela Monczková, vedoucí oddělení strategie a plánování Odboru školství a rozvoje MMK.
Prozatím se prodalo před dva tisíce osm set kusů. Každá rouška projde rukama úřednic, nejdříve je zapotřebí je roztřídit podle velikosti na pánské, dámské a dětské.
"Balíme je do sáčků, menších nebo větších, ke každé musím přidat informační letáček, jak s rouškou zacházet. Do sáčků je balíme tak, aby je rouškomat vydal a aby se nezadrhávaly v rouškomatu," řekla Ivana Smýkalová z oddělení strategie a plánování Odboru školství a rozvoje MMK .
Stále aktivně šijí roušky školy jako ZŠ a MŠ Borovského nebo ZŠ a MŠ U Lesa, Středisko volného času Juventus a Regionální knihovna Karviná. Šijí i dobrovolnice. Několik desítek kusů přinesli i dobrovolníci na sběrné místo zřízené na magistrátu města.
"Opravdu jsou velmi hezké, dvojité většinou, lidé se snaží, aby byly funkční, tak je šijí dvojitě. Celkem naším odborem prošlo 7 tisíc roušek našitých občany a dobrovolníky, většinu, asi 5 500, jsme dali zdarma různých organizacím, 900 roušek šlo do nemocnic, 100 roušek dostalo Alzheimer centrum, 80 kusů profesionální hasiči," vyjmenovala Monczková.
Roušky dostali i dobrovolní hasiči, řidiči autobusů, lékárny pro chronické a onkologické pacienty. Lékárny zase na oplátku dodaly materiál k šití.