Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné likviduje černé skládky i Trash Hero nebo-li Odpadkový hrdina. Přidáte se?

  • Karviná,

Černé skládky likviduje v Karviné kromě pracovníků Technických služeb i parta dobrovolníků, patřící pod celosvětové hnutí nazvané Trash Hero, v překladu Odpadkový hrdina. Prozatím uklidili 33 míst a nasbírali téměř 24 tun odpadu.

Celosvětová organizace zaměřená na ekologii Trash Hero má svou základnu i v Karviné. Před rokem a půl ji založil Martin Špaldoň a od té doby zorganizoval společně s dalšími občany Karviné 33 úklidů černých skládek.

"Nasbírali jsme skoro 23,5 tun vytříděného odpadu, snažíme se ho třídit tak, aby část toho odpadu byla ještě použitelná. Vyhlídneme si lokalitu , kde je odpad, zjistím, které firmě patří pozemek a snažím se s ní dohodnout, za jakých podmínek by ho mohla odvézt, s tím, že když sbíráme odpad, tak ho vždy vážíme, máme statistiku v celé organizaci Trash Hero," vysvětlil zakladatel Trash Hero Karviná Martin Špaldoň.

Sběry v přírodě organizuje jednou za 14 dní. Přidat se může každý.

"Každý může přijít nejen na celý sběr, ale třeba jen na hodinku, na půl hodinku v rámci toho dne. Máme takovou filozofii, že když nám někdo oznámí černou skládku, rádi tam přijdeme, ale chceme, aby ten dotyčný tam byla taky. Nechceme být další technické služby, přidejte se k nám, budeme sbírat spolu," dodal zakladatel.

Město jejich aktivitu vítá a snaží se jim celou dobu pomáhat.

"Před úklidem se s dobrovolníky domlouváme, dodáváme jim pytle, rukavice a zajišťujeme i likvidaci a svoz toho odpadu. Chtěli bychom jim za tuto aktivitu poděkovat, protože zkrášlují město a budeme je i nadále podporovat," řekla Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK.

Nejčastěji se skupina vydává do okrajových částí města.

"V rámci toho města je tu relativně čisto, když jdeme sbírat, tak vybíráme tam, kde je hodně odpadu. Ta situace v Karviné je taková, že část toho města se přesunula, takže tam je odpad 30-40 roků a je zarostlý," uzavřel Špaldoň.

Každou novou likvidaci černé skládky oznamuje skupina na své facebookové stránce, nejbližší úklidy se konají 7. a 10. května. Skupina uvítá další dobrovolníky a milovníky přírody, kteří chtějí udělat něco pro životní prostředí.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy