Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

S testováním horníků pomáhají na Darkově vojáci

  • Karviná,

Zastavit šíření nákazy Covid-19 na Karvinsku. To je hlavní cíl rozsáhlé akce hygieniků a zdravotníků na Dole Darkov v Karviné. Do pondělí by měly být vzorky odebrány všem povrchovým i důlním zaměstnancům.

Stáhnout video

Protože první várka testů prokázala příliš hodně nakažených horníků a nákaza se začala šířit i mimo šachtu, rozhodli hygienici o tom, že otestováni budou všichni zaměstnanci Dolu Darkov.

Provoz šachty byl omezen tak, aby v něm mohl pracovat jen nezbytně nutný počet zaměstnanců. Odebírání vzorků probíhá v hlavní budově. Krajským zdravotníkům přijeli pomoci také vojáci.

“Armáda ČR byla oslovena krajskou hygienickou stanicí a zdravotnickou záchrannou službou k tomu, aby vypomohla při řešení situace na Dole Darkov v Karviné. V současné době je to nové ohnisko výskytu nemoci Covid-19, které se v Moravskoslezském kraji objevilo. Dohromady bude nasazeno šest vojenských týmů, tedy 12 zdravotníků, kteří budou pomáhat při odebírání vzorků nemocným havířům,” uvedl ředitel Krajského vojenského velitelství v Ostravě Jaroslav Medek.

Hygienici ve spolupráci s OKD zahájili další testování na koronavirus u zaměstnanců Dolu Darkov. Během pátku, soboty a neděle chtějí odebrat více než 1600 vzorků. Testování se týká pouze zaměstnanců lokality Dolu Darkov včetně úpravny Darkov a některých povrchových zaměstnanců.

„V pátek odebereme vzorky lidem, kteří přijdou na směnu a výsledky budeme mít dříve, než zaměstnanci opět nastoupí na směnu další,” upřesnil výkonný ředitel OKD Radim Tabášek. Zdůraznil, že hygienikům naprosto důvěřuje, protože provoz a zázemí dolů znají z pravidelných kontrol, které probíhají prakticky neustále. Tým lidí OKD nepřetržitě připravuje seznamy a podklady nutné pro hladký průběh testování. Zaměstnanci Dolu Darkov se tak s jednodenním předstihem dozví předpokládaný čas odběru jejich vzorku. „Provoz Dolu Darkov během víkendového testování omezíme na nezbytné minimum tak, aby byla zajištěna bezpečnost této lokality,“ dodal David Hájek, ředitel provozu OKD.

Hygienici nestestují jen horníky, ale také jejich příbuzné a všechny kontakty z poslední doby. Hlavním cílem je ochránit starší a nemocné obyvatele kraje. Krizový štáb by měl v pondělí rozhodovat o tom, zda vyhlásí stav nebezpečí. Ten by umožnil přijímat operativní opatření k zabránění šíření nákazy.

“K pátečnímu ránu jsme měli 141 pozitivních případů spojených s Dolem Darkov. Z toho bylo 129 zaměstnanců dolu a 12 bylo rodinných příslušníků. Bohužel máme zatím provedeno epidemiologické šetření pouze u 120 zaměstnanců, protože na 9 se nemůžeme dovolat nebo máme špatné číslo či nemáme vůbec. S ohledem na to, že ti pozitivní byli z více pracovišť a bohužel i z povrchových pracovišť toho dolu co se udělaly testy v té první fázi, tak jsme se rozhodli, po domluvě s hlavní hygieničkou, která nám tento postup odsouhlasila, vyhlásit veřejnou vyhláškou povinnost všech zaměstnanců Dolu Darkov zúčastnit se tohoto testován. Odebírají se normálně výtěry z nosohltanu, které půjdou na vyšetření. V dalším sledu bude prověřeno ještě 1500 až 1600 osob,” řekla v pátek krajská hygienička Pavla Svrčinová.

V důsledku rozšíření nákazy od horníků je nyní v karanténě jedna 9. třída ZŠ Gen. Svobody v Havířově a jedna MŠ na Karvinsku. 

Nakažených horníků přibývá. Po Darkově jsou nemocní hlášeni i z Dolu ČSM

Hasiči ze zásahu u tragického požáru jsou v karanténě. Jeden dobrovolný kolega byl pozitivně testován jako horník z Darkova

Na Dole Darkov procházejí plošným testováním všichni zaměstnanci

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy