Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

S testováním horníků pomáhají na Darkově vojáci

Karviná |

Zastavit šíření nákazy Covid-19 na Karvinsku. To je hlavní cíl rozsáhlé akce hygieniků a zdravotníků na Dole Darkov v Karviné. Do pondělí by měly být vzorky odebrány všem povrchovým i důlním zaměstnancům.

Protože první várka testů prokázala příliš hodně nakažených horníků a nákaza se začala šířit i mimo šachtu, rozhodli hygienici o tom, že otestováni budou všichni zaměstnanci Dolu Darkov.

Provoz šachty byl omezen tak, aby v něm mohl pracovat jen nezbytně nutný počet zaměstnanců. Odebírání vzorků probíhá v hlavní budově. Krajským zdravotníkům přijeli pomoci také vojáci.

“Armáda ČR byla oslovena krajskou hygienickou stanicí a zdravotnickou záchrannou službou k tomu, aby vypomohla při řešení situace na Dole Darkov v Karviné. V současné době je to nové ohnisko výskytu nemoci Covid-19, které se v Moravskoslezském kraji objevilo. Dohromady bude nasazeno šest vojenských týmů, tedy 12 zdravotníků, kteří budou pomáhat při odebírání vzorků nemocným havířům,” uvedl ředitel Krajského vojenského velitelství v Ostravě Jaroslav Medek.

Hygienici ve spolupráci s OKD zahájili další testování na koronavirus u zaměstnanců Dolu Darkov. Během pátku, soboty a neděle chtějí odebrat více než 1600 vzorků. Testování se týká pouze zaměstnanců lokality Dolu Darkov včetně úpravny Darkov a některých povrchových zaměstnanců.

„V pátek odebereme vzorky lidem, kteří přijdou na směnu a výsledky budeme mít dříve, než zaměstnanci opět nastoupí na směnu další,” upřesnil výkonný ředitel OKD Radim Tabášek. Zdůraznil, že hygienikům naprosto důvěřuje, protože provoz a zázemí dolů znají z pravidelných kontrol, které probíhají prakticky neustále. Tým lidí OKD nepřetržitě připravuje seznamy a podklady nutné pro hladký průběh testování. Zaměstnanci Dolu Darkov se tak s jednodenním předstihem dozví předpokládaný čas odběru jejich vzorku. „Provoz Dolu Darkov během víkendového testování omezíme na nezbytné minimum tak, aby byla zajištěna bezpečnost této lokality,“ dodal David Hájek, ředitel provozu OKD.

Hygienici nestestují jen horníky, ale také jejich příbuzné a všechny kontakty z poslední doby. Hlavním cílem je ochránit starší a nemocné obyvatele kraje. Krizový štáb by měl v pondělí rozhodovat o tom, zda vyhlásí stav nebezpečí. Ten by umožnil přijímat operativní opatření k zabránění šíření nákazy.

“K pátečnímu ránu jsme měli 141 pozitivních případů spojených s Dolem Darkov. Z toho bylo 129 zaměstnanců dolu a 12 bylo rodinných příslušníků. Bohužel máme zatím provedeno epidemiologické šetření pouze u 120 zaměstnanců, protože na 9 se nemůžeme dovolat nebo máme špatné číslo či nemáme vůbec. S ohledem na to, že ti pozitivní byli z více pracovišť a bohužel i z povrchových pracovišť toho dolu co se udělaly testy v té první fázi, tak jsme se rozhodli, po domluvě s hlavní hygieničkou, která nám tento postup odsouhlasila, vyhlásit veřejnou vyhláškou povinnost všech zaměstnanců Dolu Darkov zúčastnit se tohoto testován. Odebírají se normálně výtěry z nosohltanu, které půjdou na vyšetření. V dalším sledu bude prověřeno ještě 1500 až 1600 osob,” řekla v pátek krajská hygienička Pavla Svrčinová.

V důsledku rozšíření nákazy od horníků je nyní v karanténě jedna 9. třída ZŠ Gen. Svobody v Havířově a jedna MŠ na Karvinsku. 

Nakažených horníků přibývá. Po Darkově jsou nemocní hlášeni i z Dolu ČSM

Hasiči ze zásahu u tragického požáru jsou v karanténě. Jeden dobrovolný kolega byl pozitivně testován jako horník z Darkova

Na Dole Darkov procházejí plošným testováním všichni zaměstnanci

Nahlásit chybu


K tématu

Uzavření černouhelného dolu se blíží, horníci odcházejí a hledají novou práci

23. června 2025 11:35 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Definitivní konec těžby černého uhlí, který nastane v příštím roce, se už nyní začíná projevovat na pracovním trhu. Někteří horníci v těchto dnech nastupují na poslední směny a následně si hledají novou práci.

Na dole ČSM proběhl hromadný odběr krve

2. července 2025 15:55 | Stonava | Jiří Brzóska

Odběrový mobilní tým Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava znovu vyrazil do terénu, tentokrát na důl ČSM ve Stonavě. Krev zde přišlo darovat pět desítek zaměstnanců OKD.

Společnost OKD dosáhla miliardového zisku, připravuje se na útlum a další podnikání

11. července 2025 10:28 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Navzdory oslabující poptávce po uhlí uzavřela těžební společnost OKD rok 2024 se ziskem přesahujícím 1 miliardu korun. Uhlí dodala v objemu 1,8 milionu tun, tržby dosáhly 10 miliard korun. Společnost plánuje ukončení těžby v roce 2026.


Vrah, který ubodal ženu v Havířově, zemřel na psychiatrii

Včera 9:27 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vtrhl do bytu starších manželů, kde řádil jako smyslů zbavený. Muže vyhodil a za zavřenými dveřmi ubodal jeho 64letou ženu. Nakonec skončil na psychiatrii a kvůli těžké schizofrenii by se pravděpodobně vyhnul trestu. Zřejmě ale zasáhla vyšší moc. 44letý muž totiž zemřel na psychiatrii.

Přetížení i porušení předpisů. Polský dopravce se nepoučil, padly statisícové sankce

Včera 15:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jeden dopravce, dva přetížené kamiony a pokus vyhnout se kontrole. Inspektoři silniční dopravy odhalili přetížení až o 22 tun i porušení předpisů. Udělili pokuty i kauce za stovky tisíc korun. Nešlo přitom o první prohřešek tohoto dopravce.

Noc kostelů nabídla zastavení ve dvou modlitebnách

Včera 13:09 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

K Noci kostelů se letos v Novém Jičíně připojily dvě farnosti, katolická a evangelická. Lidem otevřely své modlitebny a připravily pro ně koncerty a další doprovodný program.

Havířovská nemocnice jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí

5. června 2026 11:16 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov nemocnice zavedla unikátní systém pro sledování životních funkcí pacientů. Nová technologie měří tep a dech bez jakýchkoliv drátů nebo čidel. Na pořízení moderního softwaru přispěl významnou částkou místní filantrop.

Ostrava má koncepci bydlení. Chce rozšiřovat nájemní bydlení i podporovat investory

5. června 2026 8:51 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pro Ostravu je bydlení jedním z klíčových témat budoucího rozvoje. Město proto vůbec poprvé přichází s ucelenou koncepcí, která má nastavit dlouhodobý směr bytové politiky až do roku 2050. Cílem je zajistit více kvalitních a dostupných bytů.

100 km/h v obci, alkohol i telefonování. Policisté v kraji si posvítili na silnice

5. června 2026 10:44 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Bezpečnost na silnicích v Moravskoslezském kraji zůstává vážným tématem. Během nedávných kontrol zastavili policisté přes čtyři a půl tisíce vozidel a odhalili stovky přestupků. Od bezohledného telefonování za jízdy až po alkohol a riskantní rychlou jízdu.

Policejní “Majáček” varoval nejzranitelnější děti

5. června 2026 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základy bezpečného chování připomíná dětem preventivní projekt Policie České republiky s názvem “Majáček.” Seznámili se s ním i žáci novojičínského odborného učiliště a praktické školy, tedy ti, kteří vzhledem ke svým handicapům patří mezi nejzranitelnější.

Malé dítě vypadlo nad ránem z okna v Havířově. Do nemocnice ho přepravil vrtulník

4. června 2026 9:09 | Havířov | Jiří Cileček

Šílený dětský pláč probudil obyvatele ulice Kosmonautů v Havířově. Ve čtvrtek nad ránem tam vypadlo z okna malé dítě. Na místo se okamžitě sjeli policisté, záchranáři a dorazil i vrtulník. Ten později dítě přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

Český modul pro hašení lesních požárů dokončil evropskou certifikaci

5. června 2026 11:45 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Český modul pro hašení lesních požárů pod velením náměstka ředitele Hasičského záchranného sboru MS kraje Jiřího Němčíka úspěšně dokončil evropskou certifikaci. Na mezinárodním cvičení MODEX 2026 v Portugalsku obstál v náročném prověřování připravenosti. Může tak zasahovat při záchranných operacích pod hlavičkou Evropské unie.

Městská policie zavádí v Karviné několik novinek

4. června 2026 10:29 | Karviná | Richard Kutěj

Obyvatelé Karviné budou v ulicích potkávat více strážníků. Městská policie od června zavádí několik nových opatření zaměřených na bezpečnost a prevenci.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

V Karviné proběhl již dvacátý ročník akce Prolínání kultur

5. června 2026 10:44 | Karviná | Richard Kutěj

Masarykovo náměstí v Karviné ožilo již dvacátým ročníkem festivalu Prolínání kultur. Jde o oblíbenou akci, která ukazuje kulturu a vzájemné soužití zdejších národnostních menšin.

Mobilní radnice nabídla prostor pro dotazy i připomínky

5. června 2026 9:51 | Havířov | Bára Kelnerová

Parkování ve městě, stav chodníků nebo možnosti ochlazení náměstí během horkých letních dnů. Taková témata zaznívala během dalšího setkání vedení Havířova s občany v rámci projektu Mobilní radnice.

Karvinská ZUŠ B. Smetany se opět představila široké veřejnosti

4. června 2026 15:30 | Karviná | Richard Kutěj

Základní umělecká škola Bedřicha Smetany v Karviné se opět představila široké veřejnosti. Stalo se tak v areálu Lodiček v parku Boženy Němcové.

Primátor Karviné Jan Wolf ocenil zásah strážníka v civilu

4. června 2026 13:34 | Karviná | Richard Kutěj

Některé profese nekončí odchodem z práce. Potvrdil to městský strážník Roman Chlebík, který na konci května pomohl ve svém volnu zadržet pachatele. Jeho reakci ocenil i primátor Karviné Jan Wolf.

Senioři vystavovali v Karviné své výrobky, ty překvapovaly nápaditostí

4. června 2026 11:54 | Karviná | Richard Kutěj

Šikovné ruce, trpělivost, fantazie i smysl pro humor. To vše nabídla seniorská výstava ve Spolkovém domě v Karviné. Své výrobky zde představili senioři starší 65 let z Karviné, Petrovic u Karviné, Dětmarovic a Stonavy.

Dny Karviné lákají na bohatý program pro všechny generace

4. června 2026 8:37 | Karviná | Richard Kutěj

Oslava léta a dobré zábavy. To jsou Dny Karviné, které i letos nabízejí skvělý program pro všechny generace.

S testováním horníků pomáhají na Darkově vojáci
Vydáno 22. května 2020 10:17, Karviná, Libor Běčák
Zastavit šíření nákazy Covid-19 na Karvinsku. To je hlavní cíl rozsáhlé akce hygieniků a zdravotníků na Dole Darkov v Karviné. Do pondělí by měly být vzorky odebrány všem povrchovým i důlním zaměstnancům.

FOTO: KVV OSTRAVA

Protože první várka testů prokázala příliš hodně nakažených horníků a nákaza se začala šířit i mimo šachtu, rozhodli hygienici o tom, že otestováni budou všichni zaměstnanci Dolu Darkov.

Provoz šachty byl omezen tak, aby v něm mohl pracovat jen nezbytně nutný počet zaměstnanců. Odebírání vzorků probíhá v hlavní budově. Krajským zdravotníkům přijeli pomoci také vojáci.

“Armáda ČR byla oslovena krajskou hygienickou stanicí a zdravotnickou záchrannou službou k tomu, aby vypomohla při řešení situace na Dole Darkov v Karviné. V současné době je to nové ohnisko výskytu nemoci Covid-19, které se v Moravskoslezském kraji objevilo. Dohromady bude nasazeno šest vojenských týmů, tedy 12 zdravotníků, kteří budou pomáhat při odebírání vzorků nemocným havířům,” uvedl ředitel Krajského vojenského velitelství v Ostravě Jaroslav Medek.

Hygienici ve spolupráci s OKD zahájili další testování na koronavirus u zaměstnanců Dolu Darkov. Během pátku, soboty a neděle chtějí odebrat více než 1600 vzorků. Testování se týká pouze zaměstnanců lokality Dolu Darkov včetně úpravny Darkov a některých povrchových zaměstnanců.

„V pátek odebereme vzorky lidem, kteří přijdou na směnu a výsledky budeme mít dříve, než zaměstnanci opět nastoupí na směnu další,” upřesnil výkonný ředitel OKD Radim Tabášek. Zdůraznil, že hygienikům naprosto důvěřuje, protože provoz a zázemí dolů znají z pravidelných kontrol, které probíhají prakticky neustále. Tým lidí OKD nepřetržitě připravuje seznamy a podklady nutné pro hladký průběh testování. Zaměstnanci Dolu Darkov se tak s jednodenním předstihem dozví předpokládaný čas odběru jejich vzorku. „Provoz Dolu Darkov během víkendového testování omezíme na nezbytné minimum tak, aby byla zajištěna bezpečnost této lokality,“ dodal David Hájek, ředitel provozu OKD.

Hygienici nestestují jen horníky, ale také jejich příbuzné a všechny kontakty z poslední doby. Hlavním cílem je ochránit starší a nemocné obyvatele kraje. Krizový štáb by měl v pondělí rozhodovat o tom, zda vyhlásí stav nebezpečí. Ten by umožnil přijímat operativní opatření k zabránění šíření nákazy.

“K pátečnímu ránu jsme měli 141 pozitivních případů spojených s Dolem Darkov. Z toho bylo 129 zaměstnanců dolu a 12 bylo rodinných příslušníků. Bohužel máme zatím provedeno epidemiologické šetření pouze u 120 zaměstnanců, protože na 9 se nemůžeme dovolat nebo máme špatné číslo či nemáme vůbec. S ohledem na to, že ti pozitivní byli z více pracovišť a bohužel i z povrchových pracovišť toho dolu co se udělaly testy v té první fázi, tak jsme se rozhodli, po domluvě s hlavní hygieničkou, která nám tento postup odsouhlasila, vyhlásit veřejnou vyhláškou povinnost všech zaměstnanců Dolu Darkov zúčastnit se tohoto testován. Odebírají se normálně výtěry z nosohltanu, které půjdou na vyšetření. V dalším sledu bude prověřeno ještě 1500 až 1600 osob,” řekla v pátek krajská hygienička Pavla Svrčinová.

V důsledku rozšíření nákazy od horníků je nyní v karanténě jedna 9. třída ZŠ Gen. Svobody v Havířově a jedna MŠ na Karvinsku. 

Nakažených horníků přibývá. Po Darkově jsou nemocní hlášeni i z Dolu ČSM

Hasiči ze zásahu u tragického požáru jsou v karanténě. Jeden dobrovolný kolega byl pozitivně testován jako horník z Darkova

Na Dole Darkov procházejí plošným testováním všichni zaměstnanci

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000020440/s-testovanim-horniku-pomahaji-na-darkove-vojaci