Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

OKD z nařízení hygieniků testuje na covid všechny zaměstnance

  • Karviná,

Na třech dolech společnosti OKD ve středu začalo testování všech zaměstnanců na covid-19. Jde o nařízení krajských hygieniků, kteří se snaží zastavit šíření nákazy mezi horníky.

Testování na covid-19 začalo ve středu ráno. Trvat bude několik dnů v průběhu kterých budou otestováni všichni zaměstnanci.

Testování probíhá na karvinských dolech Darkov a ČSA a dole ČSM ve Stonavě, a to pomocí rapid testů, které společnosti předala Krajská hygienická stanice v Ostravě.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Od KHS v Ostravě jsme dostali 8 tisíc Rapid testů. To znamená, že budou otestováni všichni zaměstnanci z lokalit ČSM-Jih, ČSM-Sever, Lazy, ČSA a pokud zbudou, tak i pracovníci Dolu Darkov."

Speciálně vytvořený tým, který plošné testování zajišťuje, čítá desítky zaměstnanců OKD a také zdravotníků z Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj. 

David Hájek, ředitel provozu OKD: „Bude se jednat o organizované testování. Zaměstnanec přijde v konkrétní den a hodinu, pokud bude negativní, bude pokračovat v práci. Pokud by test byl pozitivní, bude pak odeslán na PCR test."

Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Začali jsme testovat v 5 hodin ráno. Ke středeční 10. hodině, kdy bylo provedeno bezmála 600 testů, nebyl nikdo z testovaných pozitivní."

Těžba uhlí je zastavena pouze na dole Darkov, zbývající tři doly jsou omezeny pouze zkrácením pracovní doby o jednu hodinu a změnou systému ze čtyřsměnného na třísměnný tak, aby se směny mezi sebou nepotkávaly.

Vedení Moravskoslezského kraje se mezitím snaží jednat s polskými protějšky o možnostech, jak otevřít hranice. Omezující opatření na hranicích přetrvávají kvůli vysokému počtu nakažených horníků z polských dolů. Jednou z možností je spolupráce českých a polských hygieniků při dohledávání kontaktů nakažených.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy