Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z bezpečnostních stojanů správně uzamčená kola nemizí. Někteří cyklisté je ale nevyužívají správně

  • Karviná,

Na různých místech v Karviné stojí už 12 let bezpečnostní stojany, které díky speciálnímu uzamčení znemožňují zlodějům jejich krádež. Mnozí cyklisté se je ale stále nenaučili správně používat.

Už 12 let stojí na mnoha místech v Karviné bezpečnostní stojany, ze kterých je nemožné odcizit jízdní kolo. Mnozí cyklisté se je ale dodnes nenaučili správně používat.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Je to jeden z povedených projektů situační prevence, která znesnadňuje páchání trestné činnosti a krádež kola. Je pravda, že tak z deseti kol jsou jen dvě správně uzamčená. Chtěl bych opravdu vyzvat občany, aby využívali tyto stojany, aby ten přívlastek “bezpečnostní” byl oprávněný ."

Pokud si totiž cyklista uzamkne kolo správně, má stoprocentní jistotu, že kolo nikdo neodcizí.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "My neznáme jediný případ od doby, kdy jsou instalovány bezpečnostní stojany, že by se z toho stojanu, pokud je kolo správně zamčeno, toto ztratilo. Je tam uzamčený celý rám."

Mnozí cyklisté si zámek pořídili poté, co jim kolo uzamčené nesprávně lankem už někdy někdo odcizil.

anketa s cyklisty: "Ukradli mi kolo za osm tisíc, tak jsem si koupil další kolo, trochu levnější, mám strach, že by mi to někdo "čmajzl". Tak jsem si to pořídil na náměstí ten zámek." "Teď se stále dál a dál stojany objevují, takže z toho důvodu jsem si to koupil."

Už v roce 2008 strážníky ve spolupráci s magistrátem vyhodnotili, na kterých místech je vhodně je umístit a postupně se stojany instalovaly na dalších a dalších místech jako jsou nákupní a sportovní centra a podobně.

Petr Slezák, manažer prevence kriminality MP Karviná:  “V současné době jsou na 40 místech, máme 61 stojanů. Vyhodnocujeme, kde jsou využívány, pokud jsou nové požadavky, tak se dokoupí. Drtivá většina je pořízena z ministerstva vnitra."

Jedinou věcí, kterou musí cyklista udělat, aby zabezpečil své kolo, je zakoupit speciální zámek v městském informačním centru.

Petr Slezák, manažer prevence kriminality MP Karviná: "Bezpečnostní stojany jsou součástí trianglu situační prevence. Ten tvoří městský dohlížecí systém, forenzní značení a právě stojany. Má to své výsledky, například v roce 2013 bylo na území města odcizeno 95 kol, v loňském roce to bylo 38 kol."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy