Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné obnovují veřejné osvětlení, nové lampy sníží světelný smog

  • Karviná,

V Karviné se pracovníci technických služeb pustili do obnovy veřejného osvětlení, konkrétně na ulici Rudé Armády. Zaručí úsporu elektřiny a snížení světelného smogu. V plánu má Karviná obnovit postupně osvětlení i v dalších lokalitách.

Pracovníci technických služeb v současné době pracují na obnově a optimalizaci veřejného osvětlení na ulici Rudé Armády, od kruhového objezdu až po křižovatku v centru města. realizace je náročnější.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná:  "Je to poměrně členité a na konci se dostaneme až do centra, kde je řada asfaltových ploch a celá řada jiných vedení, kterým se budeme muset vyhnout a to je vždy složitější a dražší.” 

Vyměněny budou všechny sloupy, veškeré vedení, výzbroj a svítidla budou spotřebovávat méně energie.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: “Ve správě majetku máme 6 tisíc svítících bodů, to neznamená 6 tisíc stožárů ale svítících bodů na území města, Každoročně na to město dává mezi 6 až 8 miliony, na běžnou údržbu, což je například výměna svítidel, natírání sloupů, čištění skla atd. "Výměna elektrického osvětlení na ulici Rudé Armády bude ukončena během letošního roku. V některých městských částech se nachází veřejné osvětlení, které dosahuje stáří 40-50 let, město proto chystá další projekty, které proběhnou během následujících let.

Martin Rebro, pracovník Odboru Komunálních služeb MMK: “Máme vytipovaných několik oblastí, ať už je to ulice Ostravská, směrem karviná-Doly, pak ulice Nádražní od křižovatky po vlakové nádraží, chtěli bychom opravit také celý úsek na třídě 17. listopadu.”

V plánu je optimalizace veřejného osvětlení ve vnitroblocích, například na ulici Nedbalova, komplexní výměna svítidel se chystá i v Karviné-Hranicích.

Martin Rebro, pracovník Odboru Komunálních služeb MMK: “Mělo by to vést k úsporám elektřiny a zabránění vzniku světelného smogu v takovém měřítku, jako je to nyní.” 

Obnova probíhá i v souvislosti životnosti celé sítě a jejího technického stavu.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: “Při operativní správě pro město připravujeme revizní zprávy každé 4 roky, protože se jedná o tzv. vyhrazené technické zařízení. Každé 4 roky je zpracována revizní zpráva na konkrétní větev. Z ní vychází, kde se musí provést opravy revizní nebo pokud jde o zastaralé zařízení, pak musíme připravit zásadní obnovu veřejného osvětlení,” 

Město bude obnovu veřejného osvětlení hradit z rozpočtu, počítá se ale i s žádostmi o dotace, například chce využít programu Efekt.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy