Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O kroužek teraristiky mají děti z Karviné zájem, baví je starat se o hady i želvy

  • Karviná,

S kamerou jsme navštívili kroužek teraristiky v karvinské Přírodovědné stanici. Ukážeme vám, o kolik druhů terarijních zvířat se mladí členové starají a co všechno se tady dozví.

Kroužek teraristiky Přírodovědné stanice Střediska volného času Juventus funguje od roku 1990 čili od samého začátku, kdy byla Přírodovědná stanice zprovozněna. Pracovna teraristiky tady byla zřízena úplně jako první.

Zdeňka Szczerbová, vedoucí odd. zoologie a chovatelství: "Ostatní pracovny se savci a exotickým ptactvem byly otevřeny později. Teraristika začínala se třemi druhy plazů, to byli hroznýši, užovky a vodní želvy. Během let se rozrostla až na současných třicet druhů, nejen plazů, ale i exotického hmyzu a obojživelníků. Obojživelníků máme dva druhy, žebrovník a žába rosnice. Hadů máme šest druhů, všichni to jsou škrtiči, nemáme žádné jedovaté hady. Máme užovky, korálovky, hroznýšovce a krajty."

Z exotického hmyzu jsou zastoupeni zlatohlávci, tři druhy švábů, kudlanky, sklípkany nebo strašilky. Starat se mohou členové kroužku i o agamy, gekony i o několik druhů želv, například klapavky, želvy nádherné, tereky, kajmanku supí, želvy stepní, uhlířské a zelenavé.

Kroužek je vhodný pro děti školního věku zhruba od sedmi let.

Zdeňka Szczerbová, vedoucí odd. zoologie a chovatelství: "O teraristiku je velký zájem, ale protože tu jsou malé prostory, tak těch dětí se tu vejde tak 12 maximálně, aby mohly vytahovat terária a a o ta zvířata se starat. přímo. Některé děti toho vědí málo, tak se to tady naučí a také se chtějí naučit se nebát, takže se učí, jak které dítě uchopit. A tím, že se dozvídají ty teoretické informace, tak odbourávají i ten strach z těch zvířat."
Tereza Szotková, členka kroužku teraristiky: "Chodím do kroužku dva roky, začala mě zajímat teraristika, hadi a tak. Jak se třeba jmenuje vrchní a spodní část krunýře, poznala jsem tady i hodně nových kamarádů."
Ema Procházková, členka kroužku teraristiky: "Já jsem začala chodit do kroužku, protože jsem chodila nahoru k morčatům, ale mě se líbí agama vousatá a hadi, co tam jsou."
Matyáš Novotný, člen kroužku teraristiky: "Poprvé jsme si pohladil želvu a doufám, že mě tady bude čekat víc lepších věcí. Co hadi? Hada jsme si zatím nepohladil a nevím, jak na tom jsem."
Zdeňka Szczerbová, vedoucí odd. zoologie a chovatelství: "Určitě se dozví, jak o ty živočichy v zajetí pečovat, dozví se o jejich způsobu života ve volné přírodě a dozvídají se o obojživelnících a plazech, kteří se vyskytují v ČR. Ty se ale nesmí chovat v zajetí, musíme je chránit, jsou zákonem chráněni, takže to mají takto propojené."

Kroužek teraristiky v Přírodovědné stanici funguje každé pondělí a středu. Pondělní kroužek je již plně obsazený, ve středečním jsou ještě tři místa volná.

Veřejnost se může do Přírodovědné stanici přijít podívat každou první sobotu od 10 do 16 hodin, prohlídky začínají vždy v celou hodinu.Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy