Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Blíží se krajské volby, nově i s hlasováním z auta pro lidi v karanténě

  • Karviná,

Už tento pátek a sobotu se uskuteční volby do krajských zastupitelstev České republiky a volby do Senátu. Ministerstvo vnitra připravilo pro občany názorné instruktážní video a pravidla vám zopakujeme i prostřednictvím poslední reportáže.

V pátek 2.října od 14 do 22 hodin a v sobotu 3. října od 8 do 14 hodin se uskuteční volby do krajských zastupitelstev České republiky a volby do Senátu Parlamentu ČR. Současné volby jsou ale poznamenané koronavirovou krizí. Při vstupu do volební místnosti bude potřeba dodržovat pravidla.Ministerstvo vnitra připravilo pro občany instruktážní video, k dispozici jsou i videa pro neslyšící.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Podle mimořádného opatření je povinností se pohybovat v okrskových komisích se zakrytými dýchacími cestami. Taktéž před a přímo ve volební místnosti budou prostředky pro dezinfekci rukou a cedule upozorňující na rozestupy. Ke komisi se může volič přiblížit, když bude předávat průkaz totožnosti a přebírat úřední obálku. Pokud bude třeba, aby si okrsková volební komise ztotožnila voliče, vyzve ho, aby odstoupil dva metry, na nezbytně nutnou dobu si sundá roušku, zase si ji nasadí a může odvolit."

Krajský úřad MSK zřídil zvláštní volební stanoviště pro lidi v karanténě a izolaci, takzvaný drive-in. Je umístěn v areálu rájecké nemocnice. využít ho mohou pouze voliči v karanténě, kteří přijedou autem.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Pěšky nebo osobně tam nemůžou, hlasovat mohou z auta ve středu před řádným termínem voleb v době od 7 do 15 hodin."

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Odběrové místo je přestěhováno do pavilonu vedle plicní ambulance , kde bude mít svůj zimní provoz a bude k dispozici i v době voleb formou drivinu. Bude ho zaštiťovat Armáda ve spolupráci s PČR. Snažili jsme se co nejméně věcí měnit, příjezd zůstává zadní vrátnicí do Tesca, jak byli zvyklí."

Voliči v karanténě, kteří nemají možnost přijet autem, mohou volit do přenosné schránky, se kterou bude chodit komise zřízená krajským úřadem.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Pokud takoví voliči jsou a mají zájem volit do této přenosné schránky, musí nejpozději den před řádnými volbami, čili 1. října nejpozději do 20 hodin oznámit tuto skutečnost telefonicky krajskému úřadu na telefonním čísle 800 023 057, které je zveřejněné na webových stránkách krajského úřadu, tam se s pracovníky úřadu dohodne na době, kdy se hlasování uskuteční."

A ještě připomínka správného hlasování: Volič vloží do úřední obálky jeden hlasovací lístek pro politickou stranu, politické hnutí nebo koalici, pro kterou se rozhodl hlasovat. Na hlasovacím lístku může zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u 4 kandidátů vyznačit, kterému z nich dává přednost, čili uděluje preferenční hlasy. Volič musí dbát na to, aby do úřední obálky vložil pouze jeden hlasovací lístek, jinak je hlas voliče neplatný.

2. kolo do Senátu se bude konat o týden později pouze za předpokladu, že v prvním kole žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy