Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Trianon zaměstnává zdravotně znevýhodněné občany i z Karviné už 18 let

  • Karviná,

Spolek Trianon, který zaměstnává handicapované z celého regionu a realizuje spoustu užitečných projektů, si letos připomíná své 18leté fungování. Podporu nachází i ve vedení měst, mezi které patří i Karviná.

Sociální podnik Trianon má své zázemí v Českém Těšíně a funguje pro celý region. Jeho název vystihuje snahu o partnerskou spolupráci mezi Polskou, Slovenskou a Českou republikou a především je určen cílovým skupinám - senioři, studenti a osoby se zdravotním postižením v produktivním věku. Hlavní pilotní projekt Trianonu se jmenuje Bez bariér bez hranic.

Viliam Šuňal, předseda Trianonu: "Hlavní cílová skupina jsou osoby s postižením, kteří chtějí pracovat a to jak manuálně v programu Separace pro recyklaci, tak máme další provoz pro vzdělané ženy vybudovaný a to je Digitalizace a skartace dokumentů."

Dobrá zpráva je, že i v dnešní těžké době se Trianonu daří udržet zaměstnanost na stejné úrovni, ba dokonce se podařilo zaměstnat i několik hendikepovaných osob navíc. Například od podzimu roku 2016 v Trianonu pracuje pan Konderla, je tu spokojený.

Jan Konderla, zaměstnanec Trianonu: "To je taková různorodá práce, ale vesměs se rozebírají staré součástky na druhotné suroviny, hliník, měď, mosaz."
Zdeňka Wolasová, zaměstnankyně Trianonu: "Jsem tady skoro sedm let, rozebíráme tady všelijaké elektrospotřebiče, dělíme to na železo, hliník, kable zvlášť, to se tu třídí, aby se dále s tím dělat. Spokojená tu jsem, dělám na čtyři hodiny, což na můj zdravotní stav mi vyhovuje, hlavně, že máme práci."

Před pěti lety vybudoval ve svém zázemí Trianon i Společné výzkumné centrum, které obsahuje vybavené laboratoře pro vzdělávání mladých lidí v oblasti kybernetiky, robotiky a materiálového inženýrství.

Viliam Šuňal, předseda Trianonu: "Máme tam přístroje, které dokáží analyzovat slitiny kovů, jejich přesné složení a spektrometry. Je to určené pro mladé lidi, kteří mají zájem o technické obory a to byl cíl."

A nejen to, podařilo se tady také zrealizovat projekt Zelená střecha. 

Viliam Šuňal, předseda Trianonu: “Je to taková perlička u nás v Trianonu z hlediska toho, jakou funkci to plní a co to všechno pro městskou infrastrukturu může přinést, Máme tam záhony, rozdělené jako záhon léčivých rostlin, záhon lesní louky, záhon parkový, relaxační a součástí toho je chov včel."

V průběhu 18 let se úspěšně podařilo navázat spolupráci s městy v regionu.

Viliam Šuňal, předseda Trianonu: "Zaměstnáváme z Třinecka, Karvinska, i představitelé těchto měst vnímají Trianon jako určitého partnera, který má význam pro region. navíc jsme přijali takovou myšlenku, že každý rok se snažíme z aktivit, které vyvineme mimo provoz separace, získat peníze nebo nakoupit dary pro zdravotně hendikepované především děti, které jsou vzdělavané a vzdělávatelné."

Trianon také v loňském roce obdržel Cenu Hejtmana MSK - 2. místo za společenskou odpovědnost. Do budoucna by Trianon rád ještě zdokonalit technický stav objektu, chce vytvářet a vymýšlet další programy pro zdravotně znevýhodněné lidi a nadále udržovat dobré vztahy s partnery.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy