Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Státní okresní archiv Karviná uchovává k dějinám těžby uhlí řadu materiálů

Karviná |

Karvinský Státním okresní archiv uchovává k dějinám těžby uhlí řadu materiálů. Ty nejstarší se váží ke konci 19. století.

Státní okresní archiv Karviná uchovává k dějinám těžby uhlí řadu materiálů. Ty nejstarší se váží ke konci 19. století.

Pavel Hruboň, ředitel Státního okresního archivu Karviná: "K jednotlivým šachtám existuje samostatný akreditovaný archiv OKD, který má jednotlivé fondy jednotlivých šachet, my zde máme záležitosti týkající se výstavby dolů, a to s ohledem povolování v rámci okresu případně nižších samosprávných jednotek. V rámci těchto fondů máme dochované různé plány, akta, jednání a dokumenty týkajících staveb a stavebně technických záležitostí. Druhou skupinou, kterou tady máme, týkající se těžby uhlí, vychází ze sbírkové činnosti, tzn. jsou to fotografie, plakáty, máme i starší literaturu v naší knihovně."

Materiály, které jsou ve Státním okresním archivu Karviná z 19. a z počátku 20. století, jsou v německém jazyce, majitelé panství mluvili zpravidla německy i správní úřady fungovaly tehdy na bázi němčiny.

Těžba uhlí, která na Karvinsku pomalu končí, má spletitou a bohatou historii. Od prvních průzkumů území, přes pokusy vytěžit první uhlí až po slučování jednotlivých šachet do velkodolů typu ČSA nebo Darkov.

Pavel Hruboň, ředitel Státního okresního archivu Karviná: "Počátky hornictví na Karvinsku jsou spojeny s rodem Larisch-Mönnichů, tehdy v podstatě Larisch. Je to konec 18. století, kdy se začínají dělat první jámy, první prospekce, první pokusy s těžbou uhlí. Ta vlastní těžba, ten významný rozvoj těžby, začíná v polovině 19. století, zhruba od těch 50. let. Jsou zde informace o tom, že bylo to na kopci, který se nazývá Čechovice nebo v lokalitě, která se nazývá Čechovice, v lokalitě, která je označována jako Kameničok. Byly to pravděpodobně sloje, které vycházely na povrch a právě od toho vyplynula ta potřeba nebo zájem provést prospekci v tom prostoru."

V té době byly ale jámy plytké, měly okolo 30 - 70 cm a bylo jich několik desítek. Ze začátku nebyla těžba i z technologického hlediska prosperující, majitelé panství se těžbě nevěnovali intenzivně. Rozvoj přišel až v půlce 19. století i z důvodu potřeb větších zdrojů energie. To vznikají první významné šachty, které vydržely více než 160 let.

Pavel Hruboň, ředitel Státního okresního archivu Karviná: "Ta první šachta, která je spojená s dolem ČSA, protože to je komplex šachet, tak je Důl Jindřich, má rodný věk někde kolem roku 1856, to se udává jako počátek."

Karvinský velkodůl jako takový vznikl pod názvem ČSA teprve v roce 1951 a to
sloučením Larischových dolů Jindřich, Františka, Jan-Karel a Hlubina. Důl však i později procházel výraznými organizačními změnami.

Pavel Hruboň, ředitel Státního okresního archivu Karviná: "K té šachtě, ale velmi, velmi pozdě, až v roce 1995 přibyla i Doubrava, která se původně vyvíjela samostatně, nebyla ani v prostoru zájmu Larisch-Mönichů, nebyla na jejich panství, to patřilo tehdy hrabětům Mattencloitům, kteří s Larisch-Mönnichy spolupracovali, ale ty podíly na těch jamách, které později byly Eleonora Betyna, ty vykoupil potom Rothschild a Doubravu vlastnili do roku 1945 Rothschildové. Ta si žila samostatným životem až do roku 1995 a v roce 1995 byla spojena s dolem ČSA."

Svou historii má i Důl Darkov. První zmínky o aktivitách spojených s těžbou uhlí v dobývacím prostoru se objevily v roce 1852, tj. před 169 lety. V samých počátcích těžby černého uhlí na Karvinsku vzniká v dobývacích prostorech skupinového dolu Darkov Důl Gabriela. Po Gabriele následovaly doly Hohenegger, Austria, Suchá – Stonava a Darkov. Postupným spojováním šachet vznikl takzvaný Velkodůl 1. Máj, jenž už záhy po válce překračoval v tunách milionové roční produkce.

Nahlásit chybu


Důležité zastávky MHD ve Frýdku-Místku dostávají nové digitální informační panely

Frýdek-Místek společně s dopravcem zvyšuje kvalitu MHD. Aktuálně se na důležitých zastávkách a terminálech instalují digitální LED panely. Ty ukazují informace o příjezdech autobusů v reálném čase a také mohou zobrazovat zprávy o mimořádných událostech.

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě funguje už 10 let. Začínala pod hlavičkou Základní školy Ĺ. Štúra

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě oslavila 10 let od svého založení. K tomuto výročí uspořádala Jarní slavnost, na které v kulturním domě Poklad vystoupily žáci mateřské školy, základní školy a studenti lycea.

O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Včera 8:36 | Ostrava-Centrum | Libor Běčák

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Včera 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Okolí kostela sv. Ducha ozdobí jezírko. Na projektu se podíleli i občané

Další krásný veřejný prostor v Ostravě Jihu vznikne v okolí kostela sv. Ducha v Zábřehu. Dnes jde v podstatě o parkoviště, které se přemění v příjemnou lokalitu s jezírkem a spoustou míst k trávení volného času. Na projektu se podíleli i občané.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Studénka zkouší u Národní sportovní agentury uspět se dvěma projekty

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu - rozhodlo o tom dubnové zastupitelstvo. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, o tu se pokouší už počtvrté, druhá stavby nové multifunkční haly.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Město žádá dotace na investice do sportovišť, na rekonstrukci šaten a stavbu haly

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, druhá stavby nové multifunkční haly.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Včera 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Klavíristka Wanda Miech oslavila 95. narozeniny svým koncertem. V hudebním světě je aktivní už 80 let

Wanda Miech z Karviné je zřejmě nejstarší a nejdéle aktivní klavíristkou v České republice. Koncertuje od svých 15 let a letos oslaví 95. narozeniny. K jubileu uspořádala slavnostní koncert, na kterém sama účinkovala.

ZUŠ Orlová zve zájemce o hru na hudební nástroj

24. dubna 2024 16:04 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Základní umělecká škola v Orlové uspořádala projekt s názvem Hudební pokojíček pro předškoláky z mateřských škol.

Těšínské divadlo muselo zrušit své představení ve Stonavě, nabídne náhradní termín

24. dubna 2024 16:03 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

V neděli 21.4. měla polská scéna Těšínského divadla už po druhé ve své novodobé historii zavítat do Stonavy. Na konci září roku 2019 přijela s představením divadelní hry Ondrášek, Pán Lysé Hory, kterou divákům zahráli pod širým nebem v parku U Domu PZKO. Tentokrát byla na programu hra podle předlohy knihy Karin Lednické Šikmý kostel. Sál Domu PZKO byl ale v 17.00 hod., kdy mělo představení začít prázdný. Představení muselo být na poslední chvíli zrušeno.

Stonavští krojovaní horníci oslaví 110 let

24. dubna 2024 16:02 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavští krojovaní horníci letos slaví své 110. výročí svého působení. U té příležitosti se připravuje velkolepá oslava.

Ve Stonavě se odehrál 1. ročník nohejbalového turnaje

24. dubna 2024 16:01 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Ve Stonavě se uskutečnil první ročník nohejbalového turnaje trojic. Ten do sportovní haly přilákal místní amatérské nadšence, kteří vytvořili pět týmů.

Mariusz Wałach ponownie prezesem Kongresu Polaków w RC

24. dubna 2024 16:00 | Stonava | Otýlie Tobolová | Stonavský expres

Sobotnim obradom Zgromadzenia Ogólnego Kongresu Polaków przysłuchiwali się również oficjalni gości - przedstawicielka czeskiego ministerstwa kultury, delegacja światowej Polonii, ustawodawcy polskiego i czeskigo parlamentu czy ambasador Rzeczypospolitej Polski w Pradze, który między innymi podkreślił znaczenie Funduszu Rozwoju Zaolzia.

Státní okresní archiv Karviná uchovává k dějinám těžby uhlí řadu materiálů
Vydáno 16. března 2021 15:45, Karviná, Monika Danková
Karvinský Státním okresní archiv uchovává k dějinám těžby uhlí řadu materiálů. Ty nejstarší se váží ke konci 19. století.

Státní okresní archiv Karviná uchovává k dějinám těžby uhlí řadu materiálů. Ty nejstarší se váží ke konci 19. století.

Pavel Hruboň, ředitel Státního okresního archivu Karviná: "K jednotlivým šachtám existuje samostatný akreditovaný archiv OKD, který má jednotlivé fondy jednotlivých šachet, my zde máme záležitosti týkající se výstavby dolů, a to s ohledem povolování v rámci okresu případně nižších samosprávných jednotek. V rámci těchto fondů máme dochované různé plány, akta, jednání a dokumenty týkajících staveb a stavebně technických záležitostí. Druhou skupinou, kterou tady máme, týkající se těžby uhlí, vychází ze sbírkové činnosti, tzn. jsou to fotografie, plakáty, máme i starší literaturu v naší knihovně."

Materiály, které jsou ve Státním okresním archivu Karviná z 19. a z počátku 20. století, jsou v německém jazyce, majitelé panství mluvili zpravidla německy i správní úřady fungovaly tehdy na bázi němčiny.

Těžba uhlí, která na Karvinsku pomalu končí, má spletitou a bohatou historii. Od prvních průzkumů území, přes pokusy vytěžit první uhlí až po slučování jednotlivých šachet do velkodolů typu ČSA nebo Darkov.

Pavel Hruboň, ředitel Státního okresního archivu Karviná: "Počátky hornictví na Karvinsku jsou spojeny s rodem Larisch-Mönnichů, tehdy v podstatě Larisch. Je to konec 18. století, kdy se začínají dělat první jámy, první prospekce, první pokusy s těžbou uhlí. Ta vlastní těžba, ten významný rozvoj těžby, začíná v polovině 19. století, zhruba od těch 50. let. Jsou zde informace o tom, že bylo to na kopci, který se nazývá Čechovice nebo v lokalitě, která se nazývá Čechovice, v lokalitě, která je označována jako Kameničok. Byly to pravděpodobně sloje, které vycházely na povrch a právě od toho vyplynula ta potřeba nebo zájem provést prospekci v tom prostoru."

V té době byly ale jámy plytké, měly okolo 30 - 70 cm a bylo jich několik desítek. Ze začátku nebyla těžba i z technologického hlediska prosperující, majitelé panství se těžbě nevěnovali intenzivně. Rozvoj přišel až v půlce 19. století i z důvodu potřeb větších zdrojů energie. To vznikají první významné šachty, které vydržely více než 160 let.

Pavel Hruboň, ředitel Státního okresního archivu Karviná: "Ta první šachta, která je spojená s dolem ČSA, protože to je komplex šachet, tak je Důl Jindřich, má rodný věk někde kolem roku 1856, to se udává jako počátek."

Karvinský velkodůl jako takový vznikl pod názvem ČSA teprve v roce 1951 a to
sloučením Larischových dolů Jindřich, Františka, Jan-Karel a Hlubina. Důl však i později procházel výraznými organizačními změnami.

Pavel Hruboň, ředitel Státního okresního archivu Karviná: "K té šachtě, ale velmi, velmi pozdě, až v roce 1995 přibyla i Doubrava, která se původně vyvíjela samostatně, nebyla ani v prostoru zájmu Larisch-Mönichů, nebyla na jejich panství, to patřilo tehdy hrabětům Mattencloitům, kteří s Larisch-Mönnichy spolupracovali, ale ty podíly na těch jamách, které později byly Eleonora Betyna, ty vykoupil potom Rothschild a Doubravu vlastnili do roku 1945 Rothschildové. Ta si žila samostatným životem až do roku 1995 a v roce 1995 byla spojena s dolem ČSA."

Svou historii má i Důl Darkov. První zmínky o aktivitách spojených s těžbou uhlí v dobývacím prostoru se objevily v roce 1852, tj. před 169 lety. V samých počátcích těžby černého uhlí na Karvinsku vzniká v dobývacích prostorech skupinového dolu Darkov Důl Gabriela. Po Gabriele následovaly doly Hohenegger, Austria, Suchá – Stonava a Darkov. Postupným spojováním šachet vznikl takzvaný Velkodůl 1. Máj, jenž už záhy po válce překračoval v tunách milionové roční produkce.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000024558/statni-okresni-archiv-karvina-uchovava-k-dejinam-tezby-uhli-radu-materialu