Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Maturitní zkoušky se posouvají na konec května. Ústní zkoušky budou dobrovolné

  • Karviná,

Povinná maturitní zkouška bude mít letos upravenou podobu. Studenti na didaktické testy dostanou více času. Jejich termíny se ale posouvají na konec května a ústní část zkoušek z jazyků bude nově dobrovolná. Přípravu středních škol na maturity jsme natáčeli v Karviné.

Střední školy se studenty na dálku o maturitách komunikují, zjišťují například prostřednictvím anket třeba zájem o další studium na vysokých školách nebo dělají průzkum zájmu o dobrovolné ústní zkoušky.

Alan Pieczonka, zástupce ředitele Gymnázia Karviná: "Pro naše žáky je nejdůležitější to, že se posouvají v čase, to považuji za největší komplikaci pro naše žáky, protože hned na to navazují mnohé přijímací zkoušky a drtivá většina bude dělat přijímací zkoušky na vysokou školu a prostor mezi maturitami a přijímačkami je prakticky nulový teď ."

Jiná pravidla platí pro studenty Střední zdravotnické školy a studentů, kteří odpracovali více než 160 hodin. U nich jsou didaktické testy dobrovolné.

Wiesław Farana, ředitel SZŠ Karviná: "Naši studenti chodili jako dobrovolníci a každý z nich k dnešnímu dni má splněných 160 hodin, o kterých se ministerstvo zmiňuje, aby měli úlevy a mohli se rozhodnout, zda budou nebo nebudou konat didaktické testy z jazyka českého a literatury a cizího jazyka. Pro obor Zdravotnické lyceum se bude konat didaktické testy, protože pro ně to je povinné."

Náročné to mají pedagogové i žáci Střední školy techniky a služeb. Tady řeší nejen maturity několika oborů, ale i závěrečné zkoušky učňů.

Yvettou Kałužová, ředitelka SŠTaS Karviná: “Praktická maturitní zkouška je vstup na trh práce a opravdu to žákům velmi ztížilo situaci."

Podrobnější reportáž uvidíte v Karvinském expresu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy