Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dlouhotrvající chrapot může signalizovat rakovinu hrtanu, připomíná Světový den hlasu

Karviná |

16. dubna si lidé připomínají Mezinárodní den hlasu. Jeho smyslem je upozornit na to, jak je hlas důležitý komunikační nástroj a pro mnohé profese také nepostradatelný.

Lékaři k této příležitosti nabádají veřejnost ke správné péči o hlas a k nepodceňování příznaků onemocnění. Poruchou hlasu je chrapot. Aktuální trvá dva až čtyři týdny a bývá příznakem akutních zánětů.

Naděžda Kodytková, lékařka ORL NsP Karviná-Ráj: "Dojde k poškození hlasivek infekčním agens a další příčinou může být přetěžování hlasu při nadměrném křiku, zpívání, oslavách."

Většinou tyto akutní stavy vymizí bez následků. Závažnější je pak chrapot chronický, ten může signalizovat rakovinu hrtanu. Toto onemocnění změnilo v roce 2004 život od základů například umělci a herci Stanislavu Fišerovi, známém z mnoha filmů a divadelních představení. Daboval například Vinetoua. V dopise, který televizi Polar poslal, mimo jiné píše:

Stanislav Fišer, herec: “Jako němý jsem přečkal strašlivý šok, když jsem se snažil promluvit a bylo ticho.”

I když si i jako němý na jevišti ještě zahrál, náplň a smysl života našel v malování obrazů.

Stanislav Fišer, herec: “To jeviště to nenahradí. To malování je taková menší náplast, za ten tragický konec, který herec těžko zvládá. Ale podařilo se to.”

K dalším onemocněním patří například porucha hybnosti hlasivky třeba při onemocnění štítné žlázy, zpěvácké uzlíky, polypy nebo cysty. 

Celý dopis umělce Stanislava Fišera si můžete přečíst zde:

"...Když tanečníkovi uříznou obě nohy už si nikdy nezatančí, taková protéza neexistuje a klavíristovi obě ruce už nezahraje a herci vezmou hlas tak si také nezahraje... To jsem si uvědomil, když jsem zjistil, že vlastně mě nemůže nikdo slyšet, a tak se mi zhroutil svět. Co tady budu dělat, když nebudu moci hrát, ani filmovat ani pracovat v televizi ani dabovat... Prostě zbytečný život. Ale měl jsem štěstí, zjevil se anděl, vzal na sebe lidskou podobu jménem Miroslav Hanuš, kterého jsem nikdy neviděl a neznal a on připravoval u nás v divadle jako režisér novou hru Šakalí léta, ve kterém mi upravil roli, která po celou dobu neřekne ani slovo, a přesto jsem byl dvě hodiny na jevišti. Měl jsem šest převleků a tři hodiny jsem neslezl z jeviště. Spoustu tanečních variací a zpěvní party, kdy jsem jen otevíral pusu. Hrál jsem to 200x. Pro mě něco neuvěřitelného, takže jako němý jsem přečkal strašlivý šok, když jsem se snažil promluvit a bylo ticho. Pak jsem dostal pomocnou a zázračnou mašinku, kterou jsem jako herec používat nemohl, ale v soukromém životě doma a kdekoliv mě lidé rozuměli. Mohl jsem nakupovat, mohl jsem chodit na pivo s kamarády, a tak jsem překonal tu životní situaci, která mě teprve začala. Vrátil jsem se do divadla, dokonce na svoje místo, na kterém jsem seděl přes 50 let. Potom přišla další příležitost ve hře Pan Kaplan má třídu rád. Velice úspěšná hra, kterou jsem absolvoval víc než 200x. Tedy dohromady 400 představení. Tedy velké díky Mirkovi Hanušovi a řediteli divadla ABC. Byl jsem tam za Wericha a hrál jsem s ním v těžké době až do posledního jeho představení. Měl stejnou nemoc jako já, odešel v tichu jako by se vůbec nic nedělo, přestože věděl, že už se na jeviště nevrátí. Sešlo se velké konzilium lékařů a první věta zněla: „Vemte Werichovi hlas a zabijete ho.“ Jenomže já nejsem Werich, mě do poslední chvíle před operací nutili, abych podepsal, že v případě potřeby mě vezmou obě hlasivky, tak se také stalo. Víc vám o tom vyprávět nebudu. Ale radím všem pacientům, pokud mají jenom trochu naděje, ať důvěřují našim doktorům, protože jsem sice němý, ale živý 17 let. Chtěl bych se dožít 90, ale nevím, nevím…. Chtěl bych žít jako vzpomínka a smích, pak se převléci do šatů z ptačího peří a zmizet ve větvích. To napsal básník Jaroslav Seifert. Líp bych to já říct neuměl…”herec Stanislav Fišer, 12.4.2021

Nahlásit chybu


Tragický únik oxidu uhelnatého v Krnově, podařilo se zachránit jednu osobu, druhá bohužel zemřela

Včera 10:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pátek 4. října 2024 složky IZS u úniku oxidu uhelnatého v jednom z bytů. Na místě byly nalezeny dvě osoby v bezvědomí. Zatímco jednu osobu se podařilo zachránit, druhá bohužel zemřela. Oxid uhelnatý je smrtelně nebezpečný plyn, který vzniká při nedokonalém hoření a hasiči apelují na používání detektorů.

Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Dobrá zpráva pro bikery. Síť stezek v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Ostravský magistrát je opět nejpřívětivější v MS kraji. V anketě zvítězil už pošesté

4. října 2024 10:26 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostravský magistrát se stal opět vítězem ankety o nejpřívětivější úřad v Moravskoslezském kraji. Soutěž každoročně vyhlašuje Ministerstvo vnitra České republiky. Podle primátora města Jana Dohnala mají na ocenění velkou zásluhu zaměstnanci, kteří svou práci odvádějí nadstandardně.

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji jde do opozice, s vítězným hnutím ANO se neshodla

4. října 2024 14:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji po jednáních s hnutím ANO míří do opozice. Podle lídra Radka Kani jsou podmínky, které si ANO stanovilo, v rozporu s hodnotami a programem koalice. SPOLU se stane kritickou, ale konstruktivní opozicí nové krajské vlády.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

4. října 2024 12:12 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Poruba pracuje na novém strategickém plánu. Podílet se na něm budou odborníci i široká veřejnost

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Škody na majetku Ostravy-Přívozu za 130 milionů. Jedna škola je stále bez tepla

Nefunkční topení na základní škole i omezení v domě s pečovatelskou službou. Centrální ostravský obvod řeší postupně škody, které napáchala povodeň v části Přívoz. Bojuje se hlavně s časem, aby bylo všechno uklizeno, vysušeno a opraveno, než začne zima.

Slezská bude mít velkokapacitní kulturní dům, stavět by se mohlo začít na jaře

Slezská Ostrava bude mít vlastní velkokapacitní kulturní dům a ani větší akce už se tak nebudou muset konat mimo obvod. Stavba Multifunkčního domu v Muglinově sice momentálně stojí kvůli neshodám se zhotovitelem, už na jaře by se ale mělo znovu pokračovat v práci.

Studénka pokračuje v opravách starého zámku, střechu znovu pokrývá břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.


LiStOVáNí v Karviné - Scénické čtení děti motivuje ke čtení knížek

V rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání realizovaného statutárním městem Karviná připravila regionální knihovna pro 3. třídy LiStOVáNí. Scénické čtení má děti motivovat ke čtení knížek.

Město po záplavách obnoví písečnou pláž na Karvinském moři

Hladina Karvinského moře se v době záplav zvedla natolik, že zaplavila i část písečné pláže, mobiliář i nová mola.

Zahradní slavnost stacionáře Galaxie centrum pomoci doprovázel déšť, náladu to nezkazilo

Na závěr ještě navštívíme denní stacionář Galaxie centrum pomoci, který pro své klienty i veřejnost připravil tradiční zahradní slavnost. I když akci nepřálo počasí, dobrá nálada návštěvníkům zůstala.

Herci svým scénickým čtením knížek motivují karvinské děti ke čtení

4. října 2024 17:34 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

V rámci místního akčního plánu rozvoje vzdělávání připravila karvinská regionální knihovna pro děti základních škol LiStOVáNí. Jde o scénické čtení, které má děti motivovat ke čtení knížek.

Déšť nepřekazil program zahradní slavnosti karvinského stacionáře

4. října 2024 15:51 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Karvinský denní stacionář Galaxie centrum pomoci pro své klienty i veřejnost připravil tradiční zahradní slavnost. I když akci nepřálo počasí, dobrá nálada návštěvníkům zůstala.

Hendikepovaní sportovci se utkali ve stolním tenise

4. října 2024 11:21 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Mladí lidé s hendikepem se setkali v Havířově na turnaji ve stolním tenise. Jednalo se už o desátý ročník, do kterého se letos poprvé zapojili i sportovci ze Slovenska.

Dlouhotrvající chrapot může signalizovat rakovinu hrtanu, připomíná Světový den hlasu
Vydáno 16. dubna 2021 14:13, Karviná, Monika Danková
16. dubna si lidé připomínají Mezinárodní den hlasu. Jeho smyslem je upozornit na to, jak je hlas důležitý komunikační nástroj a pro mnohé profese také nepostradatelný.

Lékaři k této příležitosti nabádají veřejnost ke správné péči o hlas a k nepodceňování příznaků onemocnění. Poruchou hlasu je chrapot. Aktuální trvá dva až čtyři týdny a bývá příznakem akutních zánětů.

Naděžda Kodytková, lékařka ORL NsP Karviná-Ráj: "Dojde k poškození hlasivek infekčním agens a další příčinou může být přetěžování hlasu při nadměrném křiku, zpívání, oslavách."

Většinou tyto akutní stavy vymizí bez následků. Závažnější je pak chrapot chronický, ten může signalizovat rakovinu hrtanu. Toto onemocnění změnilo v roce 2004 život od základů například umělci a herci Stanislavu Fišerovi, známém z mnoha filmů a divadelních představení. Daboval například Vinetoua. V dopise, který televizi Polar poslal, mimo jiné píše:

Stanislav Fišer, herec: “Jako němý jsem přečkal strašlivý šok, když jsem se snažil promluvit a bylo ticho.”

I když si i jako němý na jevišti ještě zahrál, náplň a smysl života našel v malování obrazů.

Stanislav Fišer, herec: “To jeviště to nenahradí. To malování je taková menší náplast, za ten tragický konec, který herec těžko zvládá. Ale podařilo se to.”

K dalším onemocněním patří například porucha hybnosti hlasivky třeba při onemocnění štítné žlázy, zpěvácké uzlíky, polypy nebo cysty. 

Celý dopis umělce Stanislava Fišera si můžete přečíst zde:

"...Když tanečníkovi uříznou obě nohy už si nikdy nezatančí, taková protéza neexistuje a klavíristovi obě ruce už nezahraje a herci vezmou hlas tak si také nezahraje... To jsem si uvědomil, když jsem zjistil, že vlastně mě nemůže nikdo slyšet, a tak se mi zhroutil svět. Co tady budu dělat, když nebudu moci hrát, ani filmovat ani pracovat v televizi ani dabovat... Prostě zbytečný život. Ale měl jsem štěstí, zjevil se anděl, vzal na sebe lidskou podobu jménem Miroslav Hanuš, kterého jsem nikdy neviděl a neznal a on připravoval u nás v divadle jako režisér novou hru Šakalí léta, ve kterém mi upravil roli, která po celou dobu neřekne ani slovo, a přesto jsem byl dvě hodiny na jevišti. Měl jsem šest převleků a tři hodiny jsem neslezl z jeviště. Spoustu tanečních variací a zpěvní party, kdy jsem jen otevíral pusu. Hrál jsem to 200x. Pro mě něco neuvěřitelného, takže jako němý jsem přečkal strašlivý šok, když jsem se snažil promluvit a bylo ticho. Pak jsem dostal pomocnou a zázračnou mašinku, kterou jsem jako herec používat nemohl, ale v soukromém životě doma a kdekoliv mě lidé rozuměli. Mohl jsem nakupovat, mohl jsem chodit na pivo s kamarády, a tak jsem překonal tu životní situaci, která mě teprve začala. Vrátil jsem se do divadla, dokonce na svoje místo, na kterém jsem seděl přes 50 let. Potom přišla další příležitost ve hře Pan Kaplan má třídu rád. Velice úspěšná hra, kterou jsem absolvoval víc než 200x. Tedy dohromady 400 představení. Tedy velké díky Mirkovi Hanušovi a řediteli divadla ABC. Byl jsem tam za Wericha a hrál jsem s ním v těžké době až do posledního jeho představení. Měl stejnou nemoc jako já, odešel v tichu jako by se vůbec nic nedělo, přestože věděl, že už se na jeviště nevrátí. Sešlo se velké konzilium lékařů a první věta zněla: „Vemte Werichovi hlas a zabijete ho.“ Jenomže já nejsem Werich, mě do poslední chvíle před operací nutili, abych podepsal, že v případě potřeby mě vezmou obě hlasivky, tak se také stalo. Víc vám o tom vyprávět nebudu. Ale radím všem pacientům, pokud mají jenom trochu naděje, ať důvěřují našim doktorům, protože jsem sice němý, ale živý 17 let. Chtěl bych se dožít 90, ale nevím, nevím…. Chtěl bych žít jako vzpomínka a smích, pak se převléci do šatů z ptačího peří a zmizet ve větvích. To napsal básník Jaroslav Seifert. Líp bych to já říct neuměl…”herec Stanislav Fišer, 12.4.2021

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000025035/dlouhotrvajici-chrapot-muze-signalizovat-rakovinu-hrtanu-pripomina-svetovy-den-hlasu